Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur.

Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir.

Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da eski bir DEAŞ teröristi olan Ahmed Hübeyl Ebu Havle getirildi. Ahmed Hübeyl göreve geldiği günden bu yana Arap aşiretlerini tutmuş, Kütlere ise mesafeli durmuştur.

Bu durum terör örgütünde zaman zaman rahatsızlık yaratsa da örgüt lideri Mazlum Abdi tarafından sümen altı edildi.

Temmuz ayında ise Mazlum Abdi, Ahmed Hübeyl’in zimmetine birçok mal ve para geçirdiğini, askeri mecliste ayrım yaptığını ve aşiretler ile arasının kötü olduğunu öğrendi.

Ahmed Hübeyl Arap aşiretleri tarafından seviliyordu çünkü Hübeyl onlara taviz veriyordu.

Mazlum Abdi, Ahmed Hübeyl’i görevden alma kararı aldı ve 25 Ağustos’ta PKK terör örgütü Ahmed Hübeyl’in evine baskın düzenledi. Ahmed Hübeyl ve babası tutuklandı, kardeşi Ethem ise kaçtı.

Ethem Hübeyl, abisinin tutuklanmasının ardından aşiretlere ayaklanma çağrısı yaptı ve Deyrezzor’da irili ufaklı 20 aşiret terör örgütü PKK’ya isyan etti.

Aşiretler, terör örgütü PKK’nın elindeki Buseyra, Dahla, Tayyane, Ziban, Şehil gibi büyük kasabaların yanı sıra 34 köyü de terör örgütünden temizledi.

Aşiretlerin PKK’ya karşı ayaklanmasına ilk destek Fırat batısından geldi. Menbic, Tel Abyad ve Resulayn aşiretleri terör örgütünün temas hatlarına giderek çatışmalara katıldı.

Yaklaşık 10 köyü terör örgütünden kurtaran aşiretlere Rusya tarafından hava saldırısı, Esad rejimi tarafından ise füze saldırısı gerçekleştirildi.

ABD yönetimi aşiretlerin ayaklanmasına ilk günlerde sessiz kalsa da 4-5 Eylül’de aşiretler ile terör örgütünü masaya oturmaya ve ateşkese davet etti.

Aşiret liderlerinden İbrahim Hafal, ABD yetkilileri ile yaptığı görüşmede terör örgütünün bölgede söz sahibi olmaması gerektiğini ve uluslararası koalisyonun bölgede kontrolü ele almasını istedi.

Şu anda terör örgütü PKK ile aşiretlerin çatışmaları devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da aşiretlerin ayaklanmasına destek vererek bölgenin asıl sahiplerinin aşiretler olduğunu ifade etti.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ise bir terör örgütünün diğer bir terör örgütüyle bitirilmeyeceğini ve aşiretlerin ayaklanmasının bir başlangıç olduğunu söyledi.

Aşiret ayaklanmasına destek veren Menbic aşiretleri de terör örgütünün 40 unsurunu etkisiz hale getirdi.

Bölgede sevkiyat ve askeri tahkimatlar ise sürüyor.

✍️ Ali Karadayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

SUUDİ ARABİSTAN’IN NEOM PROJESİ: GELECEĞE YÖNELİK BÜYÜK VİZYON

Suudi Arabistan, büyüleyici bir vizyonla ön plana çıkan NEOM Projesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu heyecan verici proje, ülkenin kuzeybatısında gerçekleştirilen devasa bir kalkınma hamlesi olarak karşımıza çıkıyor. NEOM, sadece bir şehir inşa etmekten daha fazlasını hedefleyen bir yolculuğa atılmış durumda. Sürdürülebilirlik, inovasyon ve ekonomik büyüme temelleri üzerine inşa edilen bu proje, Suudi Arabistan’ın geleceğini […]

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]