Savunma Sanayii Başkanı Görgün: HAKİM, Ege’den Hazar’a kadar uzanacak

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye ile Azerbaycan tarafından müşterek olarak yürütülen HAKİM Projesi ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyeti içerisinde yer alarak Azerbaycan’ı ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Poliqon’a açıklamalarda bulunan Başkan Görgün, “HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi projesi, Azerbaycan ve Türkiye Hava Kuvvetleri’nin en kritik ortak projelerinden biridir. Bu proje ile her iki ülkenin hava kuvvetleri, Azerbaycan hava sahasının kontrolünü sağlamanın yanı sıra ortak harekat yapma imkanına da sahip oluyor.

Bu nedenle söz konusu projenin sloganını, Milli Önder Haydar Aliyev’in sloganına uyarlayarak “İki devlet, tek millet, tek hava sahası” şeklinde ortaya koyduk.

Bu proje tam anlamıyla hayata geçtiğinde ortak hava sahası kontrol bölgesi, Ege Denizi’nden Hazar Havzası’na kadar uzanacak. İki ülkenin Hava Kuvvetleri de bu şekilde hareket edebilecek.” ifadelerini kullandı.

‘İki millet tek devlet’ sloganına kritik ek: Tek hava sahası

HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi, farklı tipte ve yetenekteki sensörlerden aldığı verileri kıymetlendirerek Tanımlanmış Hava Resmini oluşturan, sahip olduğu tehdit değerlendirme ve av/silah tahsis algoritmaları aracılığıyla Silah Sistemleri ve Av Uçakları üzerinden Hava Görev Kontrol faaliyetini yürüten, gerçek zamanlı karar destek fonksiyonları ile taktik ve operasyonel seviyede Hava Sahası Kontrol faaliyetlerini icra etme imkanı sağlayan milli hava komuta kontrol sistemidir

Değişik tipteki sensörlerden aldığı verileri ileri seviye füzyon algoritmaları ile işlemekte, operatörlere hava resmi ile ilgili teşhis önerileri sunmakta ve tanımlanmış hava resmi oluşturmaktadır.

Tanımlanmış Hava Resminde yer alan tehdit unsurlarına karşı, ileri seviye tehdit değerlendirme ve silah tahsis algoritmaları kullanılarak önleme uçakları, insansız hava araçları, karadan havaya füze sistemleri ve namlulu silah sistemleri ile hava sahası kontrol görevinin etkin bir şekilde icra edilmesi için gerekli karar destek unsurlarını sağlamaktadır.

ASELSAN HAKİM

Modüler ve genişletilebilir mimarisi sayesinde envanterde mevcut olan ve gelecekte envantere alınması planlanan sistemler ile tam uyumlu çalışma yeteneğine sahip olacaktır.

Ağ Destekli Sensör Kontrol Yeteneği
Sensör Veri Yönetimi
Plot Füzyon ve İz Korelasyon Algoritmaları
Tanımlanmış Hava Resmi Oluşturma
ATO/ACO/Uçuş Planı/İstihbarat Temelli Teşhis
Yöntemsel Hava Sahası ve Hava Trafik Kontrolü Yeteneği
Tehdit Değerlendirme ve Av/Silah Tahsis Algoritmaları
Entegre Silah Angajman kabiliyeti ve Ağ Destekli Silah Kontrolü
Hava-Hava & Kara-Hava Önleme Geometrisi Oluşturma
Av Uçaklarının Pozitif ve Yöntemsel Uçuş Kontrolü
Dış Sistemler (Diğer Harekât Merkezleri, Deniz, Hava ve Kara Unsurları) ile Entegrasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Türkiye’nin yüksek hızlı hedef uçağı “SÜPER ŞİMŞEK” kanatlanmaya hazır

Türkiye’nin hava savunma sistemlerinin geliştirilmesi ve ilgili personelin eğitimlerinde kullanılması amacıyla geliştirilen yüksek hızlı hedef uçak SÜPER ŞİMŞEK, ilk uçuşu için gün sayıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), SÜPER ŞİMŞEK’i Paris Airshow’da insansız hava aracı AKSUNGUR’un kanat altında ve bağımsız şekilde sergileyerek vitrine çıkardı. TUSAŞ Taktik İHA Ürün Başmühendisi Özgür Sayın, AA muhabirine, ŞİMŞEK […]

KTJ-3700 Turbojet Füze Motoru’nun ilk ateşlemesi başarıyla gerçekleştirildi

Kale Arge tarafından geliştirilen KTJ-3700 Turbojet Füze Motoru’nun ilk ateşlemesi başarıyla gerçekleştirildi. KTJ-3700, KARA ATMACA Füzesi’ne güç verecek. Türkiye, son dönemde turbojet füze motoru alanında önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Kale Arge tarafından milli ve yerli imkanlarla geliştirilen KTJ-3200 ve KTJ-1750 Turbojet Füze Motorları, kısa süre önce seri üretime geçmiş ve ilk seri üretim teslimatları gerçekleştirilmişti. SOM, ATMACA ve […]