KTJ-3700 Turbojet Füze Motoru’nun ilk ateşlemesi başarıyla gerçekleştirildi

Kale Arge tarafından geliştirilen KTJ-3700 Turbojet Füze Motoru’nun ilk ateşlemesi başarıyla gerçekleştirildi. KTJ-3700, KARA ATMACA Füzesi’ne güç verecek.

Türkiye, son dönemde turbojet füze motoru alanında önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Kale Arge tarafından milli ve yerli imkanlarla geliştirilen KTJ-3200 ve KTJ-1750 Turbojet Füze Motorları, kısa süre önce seri üretime geçmiş ve ilk seri üretim teslimatları gerçekleştirilmişti.

SOM, ATMACA ve ÇAKIR Füzeleri’ne güç verecek KTJ-3200 ve KTJ-1750 motorlarının ardından bir güzel haber de KTJ-3700 motorundan geldi. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgilere göre; Roketsan tarafından geliştirilen KARA ATMACA Karadan Karaya Seyir Füzesi’ne güç verecek KTJ-3700 Turbojet Motoru’nun ilk ateşlemesi başarıyla gerçekleştirildi.

Test faaliyetleri başlayan KTJ-3700 motorunun, bu yıl içerisinde Roketsan’a teslim edilmesi bekleniyor. Kale Arge’nin bu alanda elde ettiği tecrübeler sayesinde oldukça hızlı bir şekilde geliştirilen KTJ-3700, esasında KTJ-3200 motoru ile aynı ağırlığa sahip. Yaklaşık 50 kilogram ağırlığındaki KTJ-3700, KTJ-3200 motorundan iki kat daha fazla yükseklikte yani 10 bin metre irtifada görev yapabilecek.

Öte yandan Kale Arge, ARAT Projesi kapsamında dördüncü bir turbojet motorunun daha geliştirme faaliyetlerini yürütüyor. Daha önce SSB yetkilileri tarafından da açıklandığı üzere bu motor, GEZGİN Seyir Füzesi’ne güç verecek.

Milli imkanlarla geliştirilen turbojet motorlar sayesinde Türkiye’nin, bu alandaki dışa bağımlılığı ve en önemlisi ise füze platformlarının üretiminin önündeki kısıtlamalar kırılıyor. ÇAKIR Seyir Füzesi’nin ilk test atışı, kısa süre önce KTJ-1750 Turbojet Motoru ile gerçekleştirilmişti. KTJ-3200 Füzesi entegre edilen ATMACA ve SOM Füzelerinin atışlı testlerinin de bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi bekleniyor.

KTJ Serisi Motorlar: KTJ-1750, KTJ-3200 ve KTJ-3700

Kale Grubu Teknik Başkanı Osman OKYAY tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte Kale Arge tarafından geliştirildiği bilinen KTJ serisi motor sayısı, 3’e yükseldi.

KTJ-1750, Roketsan tarafından geliştirilen ÇAKIR Seyir Füzesi Ailesi’ne güç verecek. KTJ-1750 Turbojet Füze Motoru ile ilgili olarak Mart 2022’de, Roketsan ile Kale Arge arasında bir anlaşma imzalandı. Hızlı bir şekilde geliştirilen motor, 2023 yılı içerisinde ÇAKIR Seyir Füzesi ile ilk atışlı testini başarıyla tamamladı.

KTJ-3200, Türkiye’nin ilk milli turbojet motoru olma özelliğine sahip. Kale Arge tarafından geliştirilen KTJ-3200, SOM Seyir Füzesi ile ATMACA Gemisavar Füzesi’ne güç verecek. Seri üretim faaliyetleri başlayan KTJ-3200’ün bu yıldan itibaren kullanıma alınması planlanıyor. Bu motor sayesinde, bir süredir Fransa’nın motor ambargosu sebebiyle hızlı işlemediği bilinen seri üretim hatları da istenilen hıza ulaşabilecek.

KTJ-3700, aslında KTJ-3200 motoru ile aynı ağırlığa sahip. Yaklaşık 50 kilogram ağırlığındaki KTJ-3700, KTJ-3200 motorundan iki kat daha fazla yükseklikte yani 10 bin metre irtifada görev yapabilecek.

ARAT Projesi

ARAT, halihazırda Kale Arge tarafından geliştirilen en ileri teknolojili turbojet füze motoru. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Kale Arge arasında 5 Kasım 2021 tarihinde imzalanan protokole binaen başlatılan ARAT Projesi kapsamında geliştirilecek motor, Türkiye’nin önemli bir seyir füzesine güç verecek.

Çok düşük yakıt tüketimi ile yüksek itkiye sahip olacak ARAT, yine her türlü ihracat kısıtlamasından muaf olacak şekilde milli imkanlarla geliştirilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]

SUUDİ ARABİSTAN’IN NEOM PROJESİ: GELECEĞE YÖNELİK BÜYÜK VİZYON

Suudi Arabistan, büyüleyici bir vizyonla ön plana çıkan NEOM Projesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu heyecan verici proje, ülkenin kuzeybatısında gerçekleştirilen devasa bir kalkınma hamlesi olarak karşımıza çıkıyor. NEOM, sadece bir şehir inşa etmekten daha fazlasını hedefleyen bir yolculuğa atılmış durumda. Sürdürülebilirlik, inovasyon ve ekonomik büyüme temelleri üzerine inşa edilen bu proje, Suudi Arabistan’ın geleceğini […]