Alman ordusunda mühimmat sıkıntısı bitmiyor

Ukrayna savaşı ile birlikte Alman ordusunun ciddi şekilde silah, mühimmat ve askeri ekipman eksiği yaşadığı ortaya çıktı. Savunma Bakanı Boris Pistorius, mühimmat alımını hızlandırma planları yapıyor.

Ukrayna savaşı, Alman ordusun içinde bulunduğu zor durumu ortaya çıkardı. NATO ülkelerinin envanterinde en az 30 günlük mühimmat bulunması gerekiren Almanya’nın sadece birkaç gün yetecek mühimmata sahip olduğu belirtilmiş, bu durum ciddi siyasi tartışmalara neden olmuştu. Aylardır süren tartışmalar durulmadan devam ediyor ve Alman kamuoyunun en önemli gündem maddelerinden biri olmayı sürdürüyor. Zirâ Avrupa’nın lideri konumundaki ülkenin ordusunun tam da Rusya’dan gelen tehditlerin ortasında bu denli sıkıntılı bir durum içerisinde olması, hem ülke içinden hem de ülke dışından eleştirilere neden oluyor.

Bir süredir Alman ordusundaki ekipman arızalarının, açıkların, eksiklerin ardı arkası kesilmiyor. Öyle ki Alman ordusu, NATO’nun doğu kanadını savunmak için ittifaka söz verdiği birlikleri meydana getirerek bölgeye sevk etme konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Kara Kuvvetleri Komutanı Alfons Mais, Nisan ayında Genelkurmay Başkanı Carsten Breuer’e yazdığı bir mektupta tam da buna dikkat çekmişti. Mais, hazırladığı raporda, “Önlem almazsak, ordumuz yüksek yoğunluktaki bir savaşa dayanamaz” ifadelerini kullanmıştı. Ayrıca Ukrayna’ya yapılan yoğun yardımlar, Almanya’nın askeri planlamalarını da altüst etti.

Sosyal Demokrat SPD, Yeşiller ve Liberaller FDP’den oluşan Alman koalisyon hükümeti, eksikleri kapatmak amacıyla 100 milyar euro değerinde ek bir bütçe ayırdı. Ancak uzmanlar, bu 100 milyar euronun kesinlikle yetmeyeceği görüşünde. Alman ordusunun büyük eksiklerinin bu miktar ile kesinlikle kapatılamayacağı ifade ediliyor. Savunma Bakanı Boris Pistorius da bu görüşü paylaşanlar arasında.

Bakan Pistorius, özellikle obüs ve tank mühimmatı alımını hızlandırmak için dokuz ayrı plan hazırladı ve bu planları meclise sunmaya hazırlanıyor. Planlar doğrultusunda Alman ordusuna 118 milyon değerinde 16 bin atımlık tank ve obüs mühimmatı alınacak. Hedef, hem Ukrayna’ya verilen destek nedeniyle oluşan açıkları kapatmak, hem de Alman ordusunun mevcut envanterini genişletmek. Bakanlığın hazırladığı raporlar, Alman ordusunun mühimmat noktasındaki adeta içler acısı halini gözler önüne seriyor. NATO standartları doğrultusunda aslında 230 bin atımlık mühimmata sahip olması gereken Alman ordusunun depolarında yalnızca yaklaşık 20 bin atımlık mühimmat bulunuyor. Yani Bundeswehr’in yaklaşık 210 bin atımlık mühimmat eksiği var.

Alman ordusunun NATO’nun standartları kapsamında 2031’e kadar bu hedefe ulaşması oldukça zor görünüyor. Zirâ Alman şirketlerinin yılda 30 bin atımlık mühimmat sağlaması gerekiyor, ancak bunu yapma kapasitesine sahip olup olmadıkları meçhul. Ayrıca hem Ukrayna’ya devam eden destek, hem de tatbikatlar Alman ordusunun mühimmatını eritmeye devam ediyor.

✍️ Bedrettin Bölükbaşı (@bedbolukbasi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

The Times: İsveç ve Finlandiya yaz aylarında NATO üyesi olmaya hazırlanıyor

İngiliz The Times gazetesinin yetkililere dayandırdığı haberine göre, Finlandiya ve İsveç yaz ayları gibi erken bir tarihte NATO’ya katılmaya hazırlanıyor. Pazartesi günü yayınlanan haberde Rusya’nın “büyük bir stratejik hata” yapmış olduğu ve İsveç ve Finlandiya gibi tarafsız statülü ülkeleri de NATO üyesi olmaları gerektiğine ikna ettiği belirtiliyor. Haberde ayrıca ismi verilmeyen ABD’li yetkililer, geçen hafta […]

Avrupa’da gaz krizi – uzmanlar Rusya’yı suçluyor

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte Avrupa’da yaşanan gaz krizi, Avrupa Birliği içerisinde en önemli tartışma konularından biri haline geldi. Beş AB ülkesi yayınladıkları bir ortak açıklama ile daha fazla enerji bağımsızlığı ve Avrupa enerji piyasasına dair soruşturma talep etti. Avrupa, son aylarda ciddi bir gaz krizi ile karşı karşıya. Artan gaz fiyatları ve bununla bağlantılı […]