Ukraynalı yarbaydan uyarı: “Karşı saldırımızla ilgili fazla beklentiye girmeyin”

Ukrayna, geçtiğimiz günlerde başlattığı bir karşı saldırı ile Rus birliklerini topraklarından atmayı hedefliyor. Ancak Ukraynalı bir yarbay, beklentilerin aksine bu karşı saldırının savaşı sona erdirmeyeceğini belirtti, yanlış beklentilere karşı uyardı.

Rusya, Şubat 2022’de Ukrayna topraklarına yeni bir saldırı başlattı ve ülkenin doğusunda Donetsk ile Luhansk’ta 2014’ten bu yana elinde bulundurduğu bölgeleri daha da genişletti. Bunun yanı sıra güneydeki Herson ve Zaporizhia bölgelerinde de büyük toprak parçaları ele geçirdi. Ancak saldırı başladıktan birkaç ay sonra işler sarpa sarmaya başladı ve Ukrayna, Rus birliklerini hem başkent Kiev’in çevresinden, hem de kuzeydeki Harkiv bölgesinden çıkardı. Ayrıca Herson şehrini ele geçirdi ve neredeyse bütün cephelerde ilerleme kaydetti. Rusya, aylar süren çatışmalardan ve onbinlerce kaybın ardından anca ele geçirebildiği doğudaki Bahmut şehri dışında kayda değer bir ilerleme sağlayamadı. Cephe hatları, neredeyse donmuş durumda.

Ukrayna, geçtiğimiz senenin Eylül ayından itibaren bir karşı saldırı hakkında konuşmaya başladı. Aylarca beklenen ve bahar aylarında başlayacağı belirtilen karşı saldırı, nihayet Haziran 2016’da başladı. Bu karşı saldırıda her iki taraf için de işler pek parlak gitmiyor, zirâ Ukrayna, beklentilerin aksine henüz çok fazla bir ilerleme kaydedemedi. Ayrıca Almanya’nın gönderdiği Leopard-2 tankları ile ABD’nin gönderdiği Bradley-2 araçları, Rus kamikaze İHA’larının hedefi oldu. Onlarca zırhlı araç ve tank, özellikle Zaporizhia cephesinde Rus ordusu tarafından yok edildi. Halihazırda ABD’nin sağladığı Bradleylerin yüzde 15’i imha edildi ve bu, sadece birkaç gün içerisinde yaşandı. Rus kaynakları, her gün Ukrayna zırhlılarının nasıl vurulduğuna dair görüntüler yayınlıyor. Ancak her şeye rağmen Ukrayna ilerlemeyi başardı, birçok noktada Rus savunma hatlarını aştı ve hem doğuda hem de güneyde olmak üzere birkaç köy ve kasaba ele geçirdi. Yani Rusların savunma hattı, Ukraynalıları tamamen durduramadı.

Ukrayna’nın küçükte olsa bu başarıları, özellikle Batı’yı umutlandırdı ve bu karşı saldırının savaşın gidişatını değiştirebileceği intibasını oluşturdu. Ancak bunun yanlış olduğuna dair uyarı, bizzat Ukraynalı bir yarbaydan geldi.

Alman medyasından Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) portalına konuşan Yarbay Sergiy Osatchuk, şu ifadeleri kullandı: “Savaşın sona ermesi için daha önümüzde uzun bir yol var.” Bunu daha iyi anlatabilmek için, Birinci Dünya Savaşı’nı örnek gösterdi ve “Daha 1916’dayız” dedi. Birinci Dünya Savaşı, 1918’de bitmişti. Yani Osatchuk, savaşın daha yıllar sürebileceğini dile getirdi.

Bahmut cephe hattında konuşlu olan Osatchuk, “Kendi başarılarımızın kurbanıyız” dedi. Savaş başladıktan sonra hiç kimse, Ukrayna’nın bu kadar uzun süre direnebileceğini, hatta Ruslara karşı başarılar elde edebileceğini düşünmemişti. Haliyle bu, “Acaba bu karşı saldırı, savaşı tamamen bitirip Rusları yenilgiye uğratabilir mi” şeklinde düşüncelere neden oldu. Ruslara bu kadar uzun süre direnen ve birçok başarı gösteren Ukrayna ordusunun bunu da yapabileceği şeklinde bir hissiyat oluştu. Fakat Osatchuk, bunun hata olduğu görüşünde. “Biz sinemadaki gibi yıldız savaşçısı değiliz, işgalcileri kovmak için süpergüçlerimiz yok” ifadelerinu kullandı. Ancak kış aylarında durumun netleşeceğini ve karşı saldırının başarı getirip getirmediğini o zaman anlayacaklarını vurguladı.

Osatchuk, karşı saldırıda tam olarak neyi hedeflediklerini de açıkladı. Buna göre amaç, köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir, binlerce kayba neden olacak çatışmalara girmek değil. Zira Ukrayna böyle bir şey yaparsa, savaşacak asker bulmakta zorlanabilir. Savaş zaten bu haliyle bile hem Rusya’ya hem Ukrayna’ya çok pahalıya mâl oluyor. Osatchuk’un ifadelerine göre hedef, Rus birliklerinin etrafını sarmak ve böylece onları – kuşatma tehlikesi nedeniyle – geri çekilmeye zorlamak. Böylece Ukrayna’ya sadece belli yerleri ele geçirerek Rusları kuşatacak ve Ruslar, geri çekilecek. Çember içinde kalan yerler, Ukrayna tarafından kolayca kontrol altına alınacak.

Ukraynalı yarbay, yaptığı açıklamalarda gerçekçiliğe vurgu yaptı. “Karşımızda ne olduğunu görüyorum” dedi. Rus birliklerinin iyi eğitilmiş ve donatılmış olduğunu söyledi, ayrıca ellerinde modern T-90 tanklarının olduğunu ifade etti. Osatchuk her şeye rağmen olumlu bir atmosfer içerisinde olduklarını dile getirdi. “Her gün birkaç yüz metre ila bir kilometre ilerliyoruz” dedi. Ayrıca “Sadece Rusların değil, bizim de ağır kayıplarımız var” dedi. Bu sürpriz değil, zirâ Ukraynalı yarbay, cephenin en sert noktalarından birinde bulunuyor. Bahmut için yürütülen çatışmalar, aylarca son derece kanlı geçti. Her metre için günlerce savaşıldı ve yüzlerce asker kaybedildi. Bölgeden gelen görüntüler, adeta İkinci Dünya Savaşı filmlerini andırıyordu: Siperlerde dip dibe birbirleriyle çatışan askerler, parçalanmış cesetler, savaşın yükünü ve acıyı artık kaldıramayarak intihar eden askerler.

Osatchuk, Rusya’ya karşı kazandıkları her zaferin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yönelik baskıyı artıracağını umduğunu ifade etti. Zirâ Ukrayna’da yaşananların hiç şüphesiz Rus iç siyasetini de etkileyeceğini dile getirdi. Ukraynalı Yarbay, Batı’dan daha fazla destek talep etti. “Tekrar Rusya’nın kölesi olmadan yaşamak istiyoruz” dedi.

✍️ Bedrettin Bölükbaşı (@bedbolukbasi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]

Rus Donanması: “Hedefler Berlin, Ramstein ABD üssü ve ABD nükleer bombalarının bulunduğu Büchel hava üssü.”

Alman güvenlik kaynaklarına göre Batılı istihbarat servisleri, geçtiğimiz senenin sonlarında Rus donanmasının Baltık Denizi’ndeki bir askeri tatbikatı sırasında konuşmalarını yakaladı. Yine güvenlik kaynaklarına göre  Almanya’ya nükleer saldırıdan bahsediliyordu. Söz konusu konuşmada bahsedilen nükleer saldırının hedefleri Berlin, Ramstein ABD üssü ve ABD nükleer bombalarının bulunduğu Büchel hava üssü olarak dillendirildi. Berlin’de aylardır süren söylentilere göre Putin, […]