Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik olası operasyonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamasına göre Suriye sınırında yeni bir operasyon yapılacak. Bu yazımızda, olası bir operasyonun sınırları ve kapsama alanlarının ana noktaları değineceğiz.

Erdoğan’ın açıklamalarının arka planına bakış

Öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasında dikkat çeken bir nokta var. “Bölgelerimize yönelik taciz ve tehditleri bertaraf edecek bir operasyon” ifadesi kullanan Erdoğan, ilk hedefin Fırat batısındaki Tel Rıfat ve Menbiç bölgeleri olacağının sinyalini verdi.

Tel Rıfat ve Menbiç, terör örgütü PKK/YPG açısından stratejik öneme sahip. Tel Rıfat bölgesinden son 2 yılda Fırat Kalkanı bölgesine düzenlenen taciz ve sızma terör saldırılarında 20 askerimiz şehit oldu.

Bunun yanı sıra günden güne artan tacizler bölge halkının da sabrını zorluyor. Azez, El Bab, Mare ve Cerablus şehirleri, terör örgütünün bombalı saldırıları ile huzursuz günler geçiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mesajı bu tehdide yönelik bir adım olabilir.

OLASI HEDEFLER

Yerel kaynakları edinilen bilgiye göre olası operasyonda ilk hedef;

  • Fırat batısındaki 28 köy ve kasabayı terör örgütünün işgalinden kurtarmak.
  • İkinci hedef terör örgütünün en fazla bulunduğu bölgelerden Menbiç. Menbiç kasabası 2016 yılından bu yana terör örgütünün işgalinde. Menbiç kentinin önemi ise Fırat nehrine komşu ve Teşrin barajına sahip olması. Teşrin barajı Fırat nehrinin beslediği bir baraj ve bu baraj ile bölgedeki yüzlerce köy ve kasaba su ile elektrik ihtiyacını gideriyor. Operasyonda bu barajın ele geçirilmesi ile birlikte Süleyman Şah türbesinin eski konumu da kurtarılacak. Türbenin eski konumu Caber kalesine yakın Karakozak köprüsü üzerinde bulunuyor.

FIRAT’IN DOĞUSU

Fırat doğusuna gelecek olursak; Türk Silahlı Kuvvetleri son haftalarda Ayn-el Arab beldesi ve güneyindeki terör hedeflerine yoğun bombardıman düzenledi. Özellikle Karkamış’taki hudut karakoluna PKK’lı teröristlerin düzenlediği saldırıda bir askerin şehit olması sonrası gözler Ayn-el Arab’a çevrildi.

Geçtiğimiz aylarda ise TSK’ya ait SİHA’lar Ayn-el Arab’daki PKK’nın bazı sözde komutanlarına önemli operasyonlar düzenlemişti. Ayn-el Arab’ın terör örgütünün sembolik şehri olması sebebiyle buraya yapılacak bir harekât örgütün moral ve motivasyonunu ciddi şekilde düşürecek.

Fakat bölgede ABD ve Rusya varlığı da söz konusu. Ayn-el Arab güneyindeki Sarrin beldesinde Rusların bir üssü, aynı bölgedeki Harab Işık kasabasında da ABD’nin bir fabrikası bulunuyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin muhtemel operasyonunda bu ülkelerin ne denli tepki vereceği merak konusu.

OPERASYONUN ADIMLARI

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre operasyon 3 aşamada olacak

  • SMO öncü kuvvet olarak operasyona katılacak.
  • Daha önce harekat tecrübesi olan personellerden faydalanılacak.
  • Toplam askeri kapasite 30-35 bin kadar olacak.
  • Terör örgütünün tüm sızma ve sabotaj girişimlerine karşın sınır hatlarında güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkarılacak.
  • Hava sahası mutlak surette kullanılacak. Hatta Suriye hava sahası kapanma ihtimaline karşı savaş uçakları sınırdan atış gerçekleştirecek.

 

Ali KARADAYI (@BirDertli42)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

SUUDİ ARABİSTAN’IN NEOM PROJESİ: GELECEĞE YÖNELİK BÜYÜK VİZYON

Suudi Arabistan, büyüleyici bir vizyonla ön plana çıkan NEOM Projesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu heyecan verici proje, ülkenin kuzeybatısında gerçekleştirilen devasa bir kalkınma hamlesi olarak karşımıza çıkıyor. NEOM, sadece bir şehir inşa etmekten daha fazlasını hedefleyen bir yolculuğa atılmış durumda. Sürdürülebilirlik, inovasyon ve ekonomik büyüme temelleri üzerine inşa edilen bu proje, Suudi Arabistan’ın geleceğini […]