İSVEÇ-PKK İLİŞKİSİNİN YAKIN TARİHİ: BAŞBAKAN ANDERSSON-PKK VE KAKABAVEH İLİŞKİSİ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı saldırı sonrası bölgedeki bir çok ülke güvenlik endişesine kapıldı ve kendilerini koruyacak adımlar atmaya başladı. Bu ülkelerin başında ise İskandinav ve Baltık ülkeleri geliyor. Son dönemde bu bölgedeki iki ülke ise dünya basını ve Türkiye’nin ana konusu:  İsveç ve Finlandiya

Bu iki ülke, Rus saldırganlığından korunmak için NATO’ya üyelik başvurusunda bulunacaklarını açıkladı. NATO ülkelerinin neredeyse tamamı bu talebe olumlu bakarken Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın PKK terör örgütü ve uzantılarına olan desteği nedeniyle bu iki ülkenin NATO üyelik sürecini veto edeceğini duyurdu.

Türkiye bu süreçte özellikle İsveç’in PKK ve uzantıları ile yakın ilişkilerini sık sık gündeme getirmeye ve bu ilişkilerin net bir şekilde sonlanmaması halinde üyelik sürecine hiçbir şekilde onay vermeyeceğini açıkladı.

Peki Türkiye neden özellikle İsveç’e yönelik bu kadar tepkili ve İsveç’in PKK ile ne tür yakınlıkları var gelin hep birlikte inceleyelim;

Türkiye NATO’ya girmesi için İsveç’in terör örgütü ile tüm bağlantılarını kesme şartını koşarken İsveç tarafı Suriye’nin kuzeyinde bulunun terör örgütü PKK ve uzantılarına verdiği desteği Kürtlere yardım adı altında meşrulaştırmaya ve ülke bünyesinde terör örgütü ile bağlantısı olan derneklerin faaliyetlerine ses çıkarmamaya devam ediyor. İsveç PKK’ya destek vermediğini; PYD, YPJ ve PKK ile bağlantısı olmadığını belirtip herkes tarafından PKK’nın uzantısı olduğu bilinen örgütlere verdiği desteği öne çıkararak bunu meşru bir zemine oturtmaya çalışıyor.

Söylenenlerin ve iddia edilenlerin aksine; İsveç’in Suriye’nin kuzeyinde terör örgütü PKK ve uzantılarına verdiği silah ve mühimmat desteği, İsveç’te yapılan terör örgütü toplantıları ve İsveç Başbakanının başbakan olma serüveni de dahil İsveç’in terör örgütü ile derin bağlantıları olduğunu görüyoruz.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’un Başbakanlık koltuğa oturabilmesinin  altında, terör örgütü PKK/YPG destekçisi Milletvekili Amineh Kakabaveh ile örgüte destek verme şartıyla yaptığı anlaşma yer alıyor.

Şu anki İsveç Başbakanı Magdalena Andersson’un aday olduğu sırada Başbakan olması için vekillerin çoğunluğu tarafından veto edilmemiş olması gerekiyordu. Bu sebeple PKK/YPG destekçisi Amineh Kakabaveh’in desteğini almak için müzakerelerde bulundu.

Andersson’un PKK/YPG’nin desteği ile Başbakan olmasını sağlayan süreç nasıl ilerledi?

Öncelikle Andersson PKK/YPG destekçisi Amineh Kakabaveh ile oturduğu müzakereler sonucunda, Kürtlerin haklarını korumak bahanesiyle PKK/YPG’nin İsveç’te yürüttüğü faaliyetleri kolaylaştıracak bir bildiri konusunda anlaştı.

Bütün bu yaşananlar İsveç’in terör örgütüne destek vermediği iddiasının aksine gayet açık bir şekilde gerçekleşti. Andersson’un Başbakan olmasından hemen sonra PKK/YPG destekçisi Amineh Kakabaveh, Facebook hesabından iki mesaj paylaştı.

Paylaştığı mesajın ilki, Sosyal Demokrat Partinin sekreteri Tobias Baudin’in de imzasının bulunduğu “Kürtlerin hakları ve kendi kaderini tayin hakkı mücadelesi hakkında yapıcı tartışmalar ve görüşmeler sonrasında açıklama” başlığı altında bir bildiriydi.

Resim

Kürtlerin hakkını korumak adı altında yayınlanan bildiriden şunlar yer aldı:

“YPG/YPJ veya PYD bünyesinde savaşan veya bunlara sempati duyan özgürlük savaşçılarının bazı devlet aktörleri tarafından terörist olarak sınıflandırılması kabul edilemez”

“Sosyal Demokratlar, PYD ile iş birliğini derinleştirme niyetindeler. Amineh Kakabaveh bu konuda çalışma yapacak, Sosyal Demokratlar grubuna katılacak. Bunu, kuzeydoğu Suriye’deki özerk yönetimin demokrasi ve insan haklarına saygı konusundaki çalışmalarını desteklediğimiz için yapıyoruz. Rojava’da özerk yönetim Orta Doğu için önemlidir ve onları desteklemeye devam etmek istiyoruz. Savaştan sonra yeniden yapılanma önemlidir ve İsveç bunu desteklemelidir. Siyasi parti PYD, özerk yönetimde öncü bir role sahiptir ve meşru bir muhataptır.”

PKK/YPG destekçisi Amineh Kakabaveh’in, İsveç Başbakanı Andersson ile yaptığı anlaşma sonucu PKK/YPG’ye destek konulu bildiriyi duyurduktan sonra yaptığı paylaşım, İsveç’in PKK/YPG’ye verdiği desteğin resmi bir şekilde bildiriyle taçlanmasının ardından İsveç Başbakanın nasıl seçildiğini net bir biçimde ortaya koyuyor.

PKK/YPG destekçisi Amineh Kakabaveh, ikinci olarak “Bugün İsveç’te benim oyumla tarih yazıldı. Magdalena Andersson, İsveç’in ilk kadın Başbakanı oldu.” paylaşımını yaptı.

Muhalefetteki İsveç Demokratları Partisi Başkanı Jimmie Akesson’un o dönem basına yaptığı açıklamalarda, “Kakabaveh, taleplerde bulundu ve Sosyal Demokratlarla PYD ile ilişkilerini derinleştirmeleri konusunda anlaştı. PYD’nin dünya çapında tanınan bir terör örgütü olan PKK ile bağlantıları var. Elbette bu İsveç’in dış ilişkilerini etkileyecek.” şeklinde yaptığı değerlendirmeler, şu an İsveç’in NATO’ya girişinde Türkiye tarafından VETO edilmesinin, ülke içindeki siyasiler tarafından öngörüldüğünü ve İsveç’teki muhalefet tarafından da gerçek bir zeminde olduğunu gösteriyor.

Bu süreçlerin baş aktörü PKK/YPG destekçisi Amineh Kakabaveh kimdir ?

İran kökenli Kürt Milletvekili Kakabaveh, İsveç’te gerçekleşen PKK/YPG’yi destekleyen birçok organizasyonda ön sıralarda bulunuyor.

13 Ağustos 2014’te Sincar Adalet yürüyüşü adı altında yapılan etkinlikte yine Amineh Kakabaveh konuşma yapıyor:

Resim

İsveç’te düzenlenen terör örgütü PKK/YPG’ye destek veren etkinliklere Kakabaveh’in yanı sıra birçok Milletvekili ve Bakanın da katıldığı görülüyor.

2014 yılında çekilmiş bir fotoğrafta İsveç Sol Parti Milletekili Daniel Riazat’ın terör örgütü PKK/YPG’yi destekleyen bir etkinliğe katıldığı görülüyor:

Resim

Kakabaveh ve HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın terör örgütü PKK’nın İsveç’e göre “yasal derneklerince” 2014 yılında Stockholm’da düzenlenen etkinliklerde bir araya geldi:

Resim

2015 yılında “Kobane dayanışma gecesi” adı altında PKK/YPG’ye destek için Stockholm Kafé Marx’ta düzenlenen etkinlikte Amineh Kakabaveh konuşma yapıyor:

Resim

Söz konusu etkinliğe Stockholm Belediyesi Başkan Yardımcısı ve Uluslararası Sol Forum Başkanı Ann-Margarethe Livh de katılmış:

Resim

5 Kasım 2016’da PYD terör örgütü sözde lideri Salih Müslim ve İsveç Milletvekili Amineh Kakabaveh’in aynı sırada bir etkinliğe katıldığı görülüyor:

Resim

Andersson hükümetinin iktidara gelmesi İsveç’i PKK/YPG’nin toplantı merkezi yaptı

Göreve başladıktan sonra Andersson hükümetinin Dışişleri Bakanı Ann Linde, PKK/YPG’nin SDG adını kullanan elebaşlarından İlham Ahmed ile Stockholm’de görüştü.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve İsveç Sol Parti Milletvekili A.Kakabaveh, 25 Mart 2022’de  YPJ terör örgütü sözde lideri Nasrin Abdallah ile görüştüklerini belirterek Facebook hesabından üçlü bir fotoğraf paylaştı:

Resim

15 Mayıs 2022’de “Biz de PKK’yı terör örgütü olarak görüyoruz.” açıklamasında bulunan Linde, 10 Aralık 2021’de yaptığı Twitter paylaşımında “Kuzeydoğu Suriye’deki durum hakkında SDG’den İlham Ahmed ile yapılan samimi görüşmeyi takdirle karşılıyoruz. İsveç aktif bir ortak olmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Bu görüşmenin ardından örgüt yanlısı medya da dahil olmak üzere pek çok mecrada İsveç’in PKK/YPG işgalindeki bölgeye 376 milyon dolarlık desteği haberlere konu oldu.

İsveç, başkentinde dernekler aracılığıyla Milletvekillerinin de katıldığı çeşitli etkinliklere izin vermesinin yanı sıra, terör örgütünün sözde liderlerinin geldiği çeşitli önemli toplantılara da ev sahipliği yapıyor.

İsveç Terör Örgütü PKK/YPG’ye silah desteği veriyor

İsveç, Suriye’nin doğusunda örgüt işgalindeki bölgelere belli aralıklarla resmi heyetler göndererek, terörist elebaşlarıyla bir araya gelirken PKK/YPG’nin sözde özerk yönetimlerine maddi destek sağlıyor ve yardım kuruluşları yoluyla da bölgedeki altyapı çalışmalarına destek veriyor.

Birçok sivili acımasızca katleden ve hukuksuz bir savaş yürüten Terör örgütü PKK/YPG ile yıllardır yurt içinde ve sınırlarında savaşan Türk güvenlik güçlerinin karşılaştığı İsveç tarafından üretilen silahlar, İsveç’in terör örgütüne verdiği desteği ortaya koyuyor.

AA’nın güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, İsveç’in ürettiği AT-4, PKK tarafından yoğun olarak kullanıldı. AT-4 isimli tek atışlı tanksavar silahının, bugüne kadar PKK’nın Türk güvenlik güçlerine yönelik yurt içinde ve sınır ötesindeki saldırılarında kullandığı belirlendi.

İsveç üretimi AT-4, PKK'nın Türkiye saldırılarında kullanılıyor

Son olarak Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde de PKK’lı teröristlerin kullandığı bir mağarada ele geçirilen silahlar arasında AT-4 tanksavar roketi de yer aldı.

Kakabaveh desteğini çekmekle tehdit etti

Öte yandan Kakabaveh, dün İsveç resmi haber ajansı TT’ye yaptığı açıklamada kendisiyle yaptığı anlaşmayı tam anlamıyla yerine getirmezse hükümetten desteğini çekeceğini, gelecek baharda yapılacak bütçe oylamasında hükümetin düşmesi için oy kullanacağını söyledi.

 

Haber: Aydın Öztürk- Sacide Cürmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]

Alman ordusunda Puma tipi zırhlı araç skandalı

Der Spiegel’in haberine göre, Alman ordusu envanterindeki Puma tipi zırhlı araçlar NATO tatbikatında ciddi teknik sorunlar yaşadı. Tatbikata katılan 18 adet Puma’dan “hiçbirinin göreve hazır durumda” olmadığı belirtildi.   Der Spiegel dergisinin haberine göre, NATO’nun “Mızrak Ucu” (Speerspitze) adlı tatbikatına katılan Alman ordusu envanterine kayıtlı 18 adet Puma tipi zırhlı araç tatbikatta ciddi teknik sorunlar […]