WSJ: ABD, gizlice aldığı Sovyet yapımı hava savunma sistemlerini Ukrayna’ya gönderiyor

ABD, Rusya’nın işgaline uğrayan Ukrayna’ya yardım olarak, uzun yıllar önce temin ettiği askeri teçhizat ve malzemeleri gönderiyor. Wall Street Journal’in (WSJ) haberine göre, onlar arasında Washington’ın gizlice edindiği Sovyetler Birliği dönemi yapımı ‘9K33 Osa’ kısa menzilli uçaksavar sistemleri de var.

Haberde, silahların ABD tarafından istihbarat uzmanlarının, Rus ordusunun kullandığı askeri teçhizatı incelemesi ve Amerikan kuvvetlerinin eğitimine yardımcı olunması için tedarik edildiği aktarıldı.

WSJ’ye konuşan bir Amerikalı yetkili, silahlar arasında Rus yapımı SA-8 askeri teçhizatın da bulunduğunu söyledi. Sistemlerin bir kısmının Pentagon tarafından uzun yıllar önce Belarus’tan gizlice edindiği aktarıldı.

Ancak ABD’li bir yetkili, Belarus’tan 1990’larda alınan S-300’lerin Ukrayna’ya gönderilmediğini söyledi.

Sovyet tarzı silahların bir kısmının Alabama’daki Redstone Arsenal’de tutulduğu kaydedildi.

NATO tarafından SA-10 olarak adlandırılan S-300, geniş alanları korumayı amaçlayan uzun menzilli, gelişmiş hava savunma sistemi olarak biliniyor.

SA-8 ise kara kuvvetleriyle birlikte hareket eden; uçak ve helikopterlerden korunma sağlamak için tasarlanmış kısa menzilli, taktik bir hava savunma sistemi olarak tanımlanıyor. Hareket kabiliyeti daha gelişmiş olan SA-8’în saklanmasının da kolay olduğu ifade ediliyor.

ABD’nin Ukrayna’ya askeri yardımı

ABD yönetimi 1,35 milyar doları savaşın başından bu yana olmak üzere Ukrayna’ya son 1 yılda toplam 2 milyar dolarlık askeri yardım sağladı.

Biden yönetiminin 2021’de Ukrayna’ya sağladığı askeri yardım miktarı toplam 650 milyon doları buldu.

Uzun zamandır endişe edilen Ukrayna savaşının 24 Şubat’ta patlak vermesinden 2 gün sonra 26 Şubat’ta ABD Dışişleri Bakanlığı Ukrayna’ya 350 milyon dolarlık savunma yardımı vereceğini duyurdu. Böylece son 1 yılda Ukrayna’ya yapılan askeri yardımların toplam rakamı 1 milyar doları buldu.

Biden yönetimi, savaşın devam etmesi ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin destek çağrılarının ardından 12 Mart’ta 200 milyon dolarlık ek askeri yardımı onayladı.

Kongreden Ukrayna için geçen 13,6 milyar dolarlık yardım paketi kapsamında son olarak Biden, 16 Mart’ta Ukrayna’ya 800 milyon dolarlık yardım paketini açıkladı. Böylece ABD’nin son 1 yılda Ukrayna’ya sağladığı askeri yardım miktarı 2 milyar dolara ulaştı.

Hangi askeri teçhizatlar var?

Biden yönetiminin en son açıkladığı 800 milyon dolarlık yardım paketinde; 800 adet Stinger uçaksavar sistemi, 2 bin Javelin tanksavar füzesi, 1000 hafif tanksavar silahı, 6 bin AT-4 tanksavar sistemi yer alıyor.

Ayrıca paket kapsamında Ukrayna’ya 100 adet İnsansız Hava Aracı (İHA), 100 el bombası atış sistemi, 5 bin tüfek, 1000 tabanca, 400 makineli tüfek, 400 av tüfeği, 20 milyon cephanelik, 25 bin zırh seti ve 25 bin miğfer gönderilecek.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamalarda, Biden yönetiminin daha önceki yardım paketlerinin içerisinde; 600 Stinger uçaksavar, 2 bin 600 Javelin tanksavar, 5 Mi-17 helikopter, 3 devriye botu, 70 askeri araç, 8 radar sistemi, yüzlerce silah ve cephane, güvenli iletişim ve elektronik cihazların yer aldığı aktarılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İSVEÇ-PKK İLİŞKİSİNİN YAKIN TARİHİ: BAŞBAKAN ANDERSSON-PKK VE KAKABAVEH İLİŞKİSİ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı saldırı sonrası bölgedeki bir çok ülke güvenlik endişesine kapıldı ve kendilerini koruyacak adımlar atmaya başladı. Bu ülkelerin başında ise İskandinav ve Baltık ülkeleri geliyor. Son dönemde bu bölgedeki iki ülke ise dünya basını ve Türkiye’nin ana konusu:  İsveç ve Finlandiya Bu iki ülke, Rus saldırganlığından korunmak için NATO’ya üyelik başvurusunda bulunacaklarını […]

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]