Almanya, NATO müttefiki Türkiye’ye tank motoru neden satmıyor?

NATO üyesi Türkiye, ana muharebe tankı Altay’ın geliştirilmesine devam ediyor. Ancak bu projeyle ilgili kritik bir sorun, MBT’nin motorudur. Türkiye “Batu” gibi kendi tank motorlarını geliştirse de Altay’ın ilk motoru yurt dışından ithal edilecek.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’e göre, Güney Kore ile tank motorunun satın alınması konusunda bir anlaşmaya varılırken, NATO müttefikleri ambargo uygulamaya devam ediyor. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye’yi ziyaret etti. Bu ziyarette, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı işbirliği ve ortak tavırdan söz etti, ancak yine de Almanya’nın Türkiye’ye yönelik tank motorlarına yönelik ambargosunun kaldırılmayacağının sinyalini verdi.

Türkiye, NATO’nun güney ve doğu kanadını savunmada kilit bir ortaktır. Önceki yıllarda Türk askeri sanayisi, ana muharebe tank motorları, karadan havaya füzeler, silahlı insansız hava araçlarının bazı yedek parçaları vb. çeşitli silah türleri üzerindeki ambargolardan muzdaripti. Dayanışmayı ve Avrupa’yı ve NATO’yu olası saldırılara karşı korumaya hazırlığı artırmak tehditler, artan silah ticareti transferleri, sınırlamaların kaldırılması ve temelsiz ambargolar kritik rol oynayacaktır.

Almanya, Avrupa’da güçlü bir NATO müttefiki olarak ittifakta üzerine düşeni yapmalıdır. Ambargoları sona erdirmek ve Türkiye’ye tank motorları sağlamak, bir NATO ortağı için kritik destek olacaktır. Almanya’dan tank motoru satın alan Türkiye, iki temel NATO ortağı Almanya ve Türkiye arasındaki savunma işbirliğini güçlendirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Savunma Sanayii Başkanı Görgün: HAKİM, Ege’den Hazar’a kadar uzanacak

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye ile Azerbaycan tarafından müşterek olarak yürütülen HAKİM Projesi ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyeti içerisinde yer alarak Azerbaycan’ı ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Poliqon’a açıklamalarda bulunan Başkan Görgün, “HAKİM […]

Türkiye’nin yüksek hızlı hedef uçağı “SÜPER ŞİMŞEK” kanatlanmaya hazır

Türkiye’nin hava savunma sistemlerinin geliştirilmesi ve ilgili personelin eğitimlerinde kullanılması amacıyla geliştirilen yüksek hızlı hedef uçak SÜPER ŞİMŞEK, ilk uçuşu için gün sayıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), SÜPER ŞİMŞEK’i Paris Airshow’da insansız hava aracı AKSUNGUR’un kanat altında ve bağımsız şekilde sergileyerek vitrine çıkardı. TUSAŞ Taktik İHA Ürün Başmühendisi Özgür Sayın, AA muhabirine, ŞİMŞEK […]