TSK’nın Suriye topraklarına ayak basmasının 5. yılında yeni bir harekatın sinyali verildi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye topraklarına ayak basmasının 5. yılındayız. Bu 5 yılda Türk Silahlı Kuvvetleri hem sınırı terörden temizlemek hem de Suriyelilerin geri dönüşünü sağlamak için 4 harekât gerçekleştirdi.

Sırasıyla Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, Barış Pınarı ve son olarak Bahar Kalkanı Harekatları gerçekleştirildi. Bu her ne kadar ağır bir yük olsa da, Türk Silahlı Kuvvetleri geçmişten aldığı güçle ve sahada edindiği deneyimlerle bu harekatları en az kayıpla icra etti. PKK/YPG terör örgütü, DEAŞ terör örgütü ve Esad rejimi ile müttefiklerine karşı düzenlenen bu harekatlar sırasında TSK ile omuz omuza savaşan Özgür Suriye Ordusu da kendisini yetiştirdi ve büyük ilerleme kaydetti.

Rusya, PKK/YPG’nin bölgede güçlenmesine göz yumdu

Operasyonlara rağmen sınırımızın 600 kilometresi hâlâ PKK/YPG terör örgütü kontrolünde. 2019 ve 2020 yıllarında Rusya ile yapılan anlaşmalar neticesinde sınırımızdaki terörist unsurlar 30 km güneye çekilecek, bu sayede bölgede TSK ve Rus ordusu ortak devriyeler yapacaktı.Fakat Rusya, verilen sözlerin hiçbirine sadık kalmayarak PKK/YPG’nin bölgede güçlenmesine ve saldırılarına göz yumdu.

Bu 2 yıl içerisinde Tel Rıfat, Ayn İsa ve Menbiç bölgelerindeki terör örgütü unsurları tarafından düzenlenen saldırılarda 41 askerimiz şehit olmuş, 212 askerimiz ise yaralanmıştı. Suriye Milli Ordusu’dan ise 62 mensup şehit oldu.

Yeni bir harekatın sinyali verildi

Saldırıların durmaması nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sabrımız kalmadı, verilen sözler tutulmadı, gereken yapılacak” sözleri ile yeni bir harekatın sinyalini vermiş oldu.Bloomberg’e konuşan Türk yetkililer, harekat kapsamının Ayn el-Arab kırsalı ile Tel Rıfat’a bağlı köylerin olacağını ifade ettiler.

Bu kapsamda Rusya ile yapılacak son görüşmenin ana odak noktasının İdlib olması bekleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, son iki hafta içerisinde Ayn İsa bölgesine tank ve zırhlı araç sevkiyatına hız verdi. Özellikle Barış Pınarı bölgesindeki Tel Abyad kasabasında yüzlerce tankın olduğu bildirildi. Ayrıca Suriye Milli Ordusu güçleri de bölgeye sevk edilmeye başlandı.

Suriye sınırının üçte ikisinden fazlası kontrol altına alınacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Biden ile gerçekleştireceği görüşmede Suriye harekatının ele alınması bekleniyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin muhtemel ilk hedefi Fırat Kalkanı ile Barış Pınarı bölgelerini birleştirmek olacak. Türk yetkililere göre Suriye sınırının üçte ikisinden fazlası kontrol altına alınacak ve böylece, büyük bir alan daha terörden arındırılmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

SUUDİ ARABİSTAN’IN NEOM PROJESİ: GELECEĞE YÖNELİK BÜYÜK VİZYON

Suudi Arabistan, büyüleyici bir vizyonla ön plana çıkan NEOM Projesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu heyecan verici proje, ülkenin kuzeybatısında gerçekleştirilen devasa bir kalkınma hamlesi olarak karşımıza çıkıyor. NEOM, sadece bir şehir inşa etmekten daha fazlasını hedefleyen bir yolculuğa atılmış durumda. Sürdürülebilirlik, inovasyon ve ekonomik büyüme temelleri üzerine inşa edilen bu proje, Suudi Arabistan’ın geleceğini […]