Sosyal medya uygulamalarındaki küresel çöküş, kullanıcıları yerli uygulamalara yöneltti

Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi sosyal medya ve haberleşme platformlarının saatler süren bir çöküş yaşaması, gözleri yerli uygulamalara çevirdi. Sık sık yaşanan bu sorunlar nedeniyle yerli haberleşme uygumalarına ilgi artıyor. Bu platformlar içerisinde en çok ilgi gören uygulamalardan biri Yaay. Gelin, Yaay’ın yenilenen özelliklerini yakından tanıyalım.

Yerli sosyal medya uygulaması Yaay’a getirilen güncellemeler, platformun tasarımını yeniledi ve yepyeni özellikler ekledi. Yaay, kategorilere ayrılmış yapısı ve içerik paylaşımına göre kullanıcılarına sunduğu rozetler ile diğer platformlarından ayrışıyor. Uygulama, kullanıcılara ilgi alanlarına göre seçtikleri kategorileri takip edebilme imkanı sunuyor.

Yaay, birçok yeni özelliğiyle birlikte çok daha kullanıcı dostu hale getirildi. Öte yandan kategoriler sayfası da yenilendi. Böylece kullanıcılar, takip ettikleri kategorilerde gündemdeki etiketleri ve popüler kullanıcıları rahatlıkla görebilecek.

Dikkat çeken bir diğer yeni özellik ise canlı yayın imkanı. Yaay’ın canlı yayın özelliği sayesinde gündemdeki konular canlı yayınlar ile yakından takip edilebilecek. Yenilenen profil ekranı, kullanıcıların takipçileriyle daha rahat etkileşim kurmasını ve profillerini daha rahat şekilde paylaşmalarını sağlıyor.

Takip edilen tüm kişi ve kategorilerin tek ekranda görülebiliyor olması da uygulamayı yine çok daha kullanıcı dostu bir hale getiriyor. Bu durum, kullanıcıların kişileri ve kategorileri diledikleri gibi şekillendirmelerini mümkün kılıyor.

Bir diğer yenilik ise story’lerde düzenleme seçeneklerinin genişletilmesi. Story paylaşmadan önce çekilen ya da paylaşmak istenilen fotoğraf, arzu edildiği gibi düzenlenebiliyor. Birçok emoji ve yazı tipi şeçenekleriyle story’ler daha kapsamlı şekilde düzenlenebiliyor.

Öte yandan güncelleme sayesinde post görsellerinde fotoğraf paylaşılırken istenilen dikey fotoğraflar, artık daha şık bir şekilde gözüküyor. Bu ise dikey fotoğrafları daha kullanışlı hale getiriyor.

Video alanında da yenilikleri getirildi. Buna göre uygulamaya yüklenilen videolar artık daha kaliteli ve estetik halde olacak.

Son olarak ise gönderi oluşturma arayüzü değiştirildi. Bu arayüz, fotoğrafların rahatça düzenlenmesini ve yazıların istendiği şekilde yayınlanmasını sağlıyor. Getirilen anket özelliği ise takipçiler ile etkileşime geçmeyi ve fikirlerini öğrenmeyi daha kolay hale getiriyor.

Yerli sosyal medya uygulamalarına ilgi, son dönemde artıyor. Küresel şirketlere ait uygulamalara karşı alternatif seçenekler olan Yaay gibi uygulamalar, kendilerini her geçen gün geliştirmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]

SUUDİ ARABİSTAN’IN NEOM PROJESİ: GELECEĞE YÖNELİK BÜYÜK VİZYON

Suudi Arabistan, büyüleyici bir vizyonla ön plana çıkan NEOM Projesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu heyecan verici proje, ülkenin kuzeybatısında gerçekleştirilen devasa bir kalkınma hamlesi olarak karşımıza çıkıyor. NEOM, sadece bir şehir inşa etmekten daha fazlasını hedefleyen bir yolculuğa atılmış durumda. Sürdürülebilirlik, inovasyon ve ekonomik büyüme temelleri üzerine inşa edilen bu proje, Suudi Arabistan’ın geleceğini […]