Şimdiye kadar keşfedilen en büyük kuyruklu yıldız güneş sistemine yaklaşıyor

İlk önce cüce gezegen olduğu düşünülen ve 160 km’lik çapıyla bugünek kadar keşfedilen en büyük kuyruklu yıldız olan Bernardinelli-Bernstein Kuyruklu Yıldızı (C/2014 UN271) hızla güneş sistemine yaklaşıyor.

Gökbilimcilerin hesaplamalarına göre Bernardinelli-Bernstein Kuyruklu Yıldızı 2031 yılında Dünya’ya en yakın yaklaşımıyla Güneş Sisteminden geçecek. Kuyruklu yıldızın Güneş’e uzaklığı yaklaşık 1.6 milyar km olacak (11 au). Bu geçiş büyük olasılıkla Satürn ile Uranüs arasında bir yörüngede gerçekleşecek ve Dünya için hiçbir tehdit oluşturmayacak.

2014 yılının Ekim ayında, Pensilvanya Üniversitesi’nden Pedro Bernardinelli ve Gary Bernstein adlı iki gökbilimci, uzaklarda, kaydedilmemiş bir gök cismi tespit etti. Yörüngesi ve büyüklüğü nedeniyle, başlangıçta bir cüce gezegen olduğu düşünüldü, ancak daha sonra kuyruklu yıldız benzeri aktivite belirtileri gösterdiği için yeniden sınıflandırıldı.

Bernardinelli-Bernstein Kuyruklu Yıldızı’nın 1997’de keşfedilen ve 30 km’lik çapı nedeniyle ‘Büyük Kuyruklu Yıldız’ olarak adlandırılan Hale-Bopp’tan 5 kat, Comet 67P’den ise 40 kat daha büyük olduğu belirlendi.

Bu dev kuyruklu yıldız, onu keşfeden gökbilimcilerin onuruna Bernardinelli-Bernstein kuyruklu yıldızı olarak bilinir ve 160 km’lik bir çapa sahiptir. Bu onu şimdiye kadar keşfedilen en büyük kuyruklu yıldız yapar. Bu kuyruklu yıldız, Mars’ın Phobos ve Deimos uydularından daha büyüktür.

Comet 67P'nin büyüklüğüne karşı Los Angeles kıyaslaması
Görsel: Comet 67P’nin büyüklüğüne karşı Los Angeles kıyaslaması

Bilim adamları, kuyruklu yıldızın Satürn’e yaklaşmadan önce kuyruk ve koma oluşumu gibi klasik özelliklerini göstermeye başlayacağına ve bunların da onu daha ayırt edilebilir hale getireceğine inanıyor. Önümüzdeki on yılda, Bernardinelli-Bernstein kuyruklu yıldızı muhtemelen gökbilimciler için oldukça büyük bir görsel şölen oluşturacak ve biz Dünyalıları şaşkınlık içinde bırakacak.

Haber-Çeviri: İlhan Talha (@ilhantalha)
Kaynak: Arin Waichulis – SpaceExplored. com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

KKTC Geçitkale Havaalanı SİHA üssü oluyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’yla ilgili kararını Resmi Gazete’de yayımladı. Karara göre havalimanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na verilerek askeri üs haline getirilecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’nın tahsisi ve kullanım hakkının Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına verilmesine ilişkin Türkiye ile protokol imzalamak üzere Bayındırlık ve Ulaştırma […]

Türkiye’nin helikopterlerine uydu haberleşme yeteneği geliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile şirketin iştiraklerinden CTech, döner kanat platformlar için uçuş esnasında uydu üzerinden yer kontrol birimiyle haberleşme imkanı sağlayacak yeni bir sistem geliştiriyor. Az sayıda ülke ve şirketin sahip olduğu yetenekle arama kurtarma faaliyetleri, VIP ulaşım, ambulans ve acil yardım, doğal afetlerde kesintisiz iletişim, dünyanın herhangi bir yerinden görüntü, veri aktarımı […]