Şimdiye kadar keşfedilen en büyük kuyruklu yıldız güneş sistemine yaklaşıyor

İlk önce cüce gezegen olduğu düşünülen ve 160 km’lik çapıyla bugünek kadar keşfedilen en büyük kuyruklu yıldız olan Bernardinelli-Bernstein Kuyruklu Yıldızı (C/2014 UN271) hızla güneş sistemine yaklaşıyor.

Gökbilimcilerin hesaplamalarına göre Bernardinelli-Bernstein Kuyruklu Yıldızı 2031 yılında Dünya’ya en yakın yaklaşımıyla Güneş Sisteminden geçecek. Kuyruklu yıldızın Güneş’e uzaklığı yaklaşık 1.6 milyar km olacak (11 au). Bu geçiş büyük olasılıkla Satürn ile Uranüs arasında bir yörüngede gerçekleşecek ve Dünya için hiçbir tehdit oluşturmayacak.

2014 yılının Ekim ayında, Pensilvanya Üniversitesi’nden Pedro Bernardinelli ve Gary Bernstein adlı iki gökbilimci, uzaklarda, kaydedilmemiş bir gök cismi tespit etti. Yörüngesi ve büyüklüğü nedeniyle, başlangıçta bir cüce gezegen olduğu düşünüldü, ancak daha sonra kuyruklu yıldız benzeri aktivite belirtileri gösterdiği için yeniden sınıflandırıldı.

Bernardinelli-Bernstein Kuyruklu Yıldızı’nın 1997’de keşfedilen ve 30 km’lik çapı nedeniyle ‘Büyük Kuyruklu Yıldız’ olarak adlandırılan Hale-Bopp’tan 5 kat, Comet 67P’den ise 40 kat daha büyük olduğu belirlendi.

Bu dev kuyruklu yıldız, onu keşfeden gökbilimcilerin onuruna Bernardinelli-Bernstein kuyruklu yıldızı olarak bilinir ve 160 km’lik bir çapa sahiptir. Bu onu şimdiye kadar keşfedilen en büyük kuyruklu yıldız yapar. Bu kuyruklu yıldız, Mars’ın Phobos ve Deimos uydularından daha büyüktür.

Comet 67P'nin büyüklüğüne karşı Los Angeles kıyaslaması
Görsel: Comet 67P’nin büyüklüğüne karşı Los Angeles kıyaslaması

Bilim adamları, kuyruklu yıldızın Satürn’e yaklaşmadan önce kuyruk ve koma oluşumu gibi klasik özelliklerini göstermeye başlayacağına ve bunların da onu daha ayırt edilebilir hale getireceğine inanıyor. Önümüzdeki on yılda, Bernardinelli-Bernstein kuyruklu yıldızı muhtemelen gökbilimciler için oldukça büyük bir görsel şölen oluşturacak ve biz Dünyalıları şaşkınlık içinde bırakacak.

Haber-Çeviri: İlhan Talha (@ilhantalha)
Kaynak: Arin Waichulis – SpaceExplored. com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğu saptandı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars keşif aracı Perseverance’taki mikrofonlarla yapılan kayıtları inceleyen araştırmacılar, Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğunu tespit etti. Nature dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanlarının, keşif aracının Mars‘a inmesinden bir gün sonra 19 Şubat 2021’den itibaren kaydettiği sesleri incelediği belirtildi. Araştırmada Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre saniyede 100 metre daha […]

Canik’in M2 QCB makinalı tüfeği, Malezya envanterine girdi

Samsun Yurt Savunma (SYS),  basın bülteni yayınlayarak, CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeğin Malezya Kara Kuvvetleri envanterine girdiğini duyurdu. Firma, ayrıca, Kuala Lumpur’da, CANiK Store mağazacılık zincirinin bir şubesinin açılması için de proje başlattı. SYS, 28-31 Mart tarihleri arasında, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bir arada düzenlenen DSA2022 ve NATSEC 2022 fuarlarında açtığı stantta, Malezya ve […]