Şimdiye kadar keşfedilen en büyük kuyruklu yıldız güneş sistemine yaklaşıyor

İlk önce cüce gezegen olduğu düşünülen ve 160 km’lik çapıyla bugünek kadar keşfedilen en büyük kuyruklu yıldız olan Bernardinelli-Bernstein Kuyruklu Yıldızı (C/2014 UN271) hızla güneş sistemine yaklaşıyor.

Gökbilimcilerin hesaplamalarına göre Bernardinelli-Bernstein Kuyruklu Yıldızı 2031 yılında Dünya’ya en yakın yaklaşımıyla Güneş Sisteminden geçecek. Kuyruklu yıldızın Güneş’e uzaklığı yaklaşık 1.6 milyar km olacak (11 au). Bu geçiş büyük olasılıkla Satürn ile Uranüs arasında bir yörüngede gerçekleşecek ve Dünya için hiçbir tehdit oluşturmayacak.

2014 yılının Ekim ayında, Pensilvanya Üniversitesi’nden Pedro Bernardinelli ve Gary Bernstein adlı iki gökbilimci, uzaklarda, kaydedilmemiş bir gök cismi tespit etti. Yörüngesi ve büyüklüğü nedeniyle, başlangıçta bir cüce gezegen olduğu düşünüldü, ancak daha sonra kuyruklu yıldız benzeri aktivite belirtileri gösterdiği için yeniden sınıflandırıldı.

Bernardinelli-Bernstein Kuyruklu Yıldızı’nın 1997’de keşfedilen ve 30 km’lik çapı nedeniyle ‘Büyük Kuyruklu Yıldız’ olarak adlandırılan Hale-Bopp’tan 5 kat, Comet 67P’den ise 40 kat daha büyük olduğu belirlendi.

Bu dev kuyruklu yıldız, onu keşfeden gökbilimcilerin onuruna Bernardinelli-Bernstein kuyruklu yıldızı olarak bilinir ve 160 km’lik bir çapa sahiptir. Bu onu şimdiye kadar keşfedilen en büyük kuyruklu yıldız yapar. Bu kuyruklu yıldız, Mars’ın Phobos ve Deimos uydularından daha büyüktür.

Comet 67P'nin büyüklüğüne karşı Los Angeles kıyaslaması
Görsel: Comet 67P’nin büyüklüğüne karşı Los Angeles kıyaslaması

Bilim adamları, kuyruklu yıldızın Satürn’e yaklaşmadan önce kuyruk ve koma oluşumu gibi klasik özelliklerini göstermeye başlayacağına ve bunların da onu daha ayırt edilebilir hale getireceğine inanıyor. Önümüzdeki on yılda, Bernardinelli-Bernstein kuyruklu yıldızı muhtemelen gökbilimciler için oldukça büyük bir görsel şölen oluşturacak ve biz Dünyalıları şaşkınlık içinde bırakacak.

Haber-Çeviri: İlhan Talha (@ilhantalha)
Kaynak: Arin Waichulis – SpaceExplored. com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Çinli taykonotlar uzay istasyonunda göreve başladı

Çin’in Dünya yörüngesinde kurduğu uzay istasyonuna gönderdiği ikinci taykonot ekibi göreve başladı. Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı (CMSA), taykonotlar Cai Cigang, Vang Yaping ve Yı Guangfu’nun istasyonunun çekirdek modülüne girdiğini bildirdi. Şıncou-13, dün yerel saatle 00.23’te, Çin’in kuzeybatısındaki Gobi Çölü’nde bulunan Ciçuan Uydu Fırlatma Merkezinden fırlatılmış, mekik yaklaşık 6 saat sonra uzay istasyonunun çekirdek modülüne […]

Çin, ilk Güneş gözlem uydusunu fırlattı

Çin, ilk Güneş gözlem uydusunu uzaya gönderdi. Çin Küresel Televizyon Ağının (CTGN) haberine göre, antik Çin mitolojisindeki Güneş tanrıçası “Şihı“nın adını taşıyan uydu, Long March (Uzun Yürüyüş) 2D roketiyle, Şansi eyaletindeki Taiyüen Uydu Merkezi’nden fırlatıldı. Koyu kırmızı H-Alfa tayfındaki ışınları gözlemleye ayarlı olduğu için teknik olarak “Çin H-Alfa Güneş Kaşifi” (CHASE) adıyla anılan uydunun, fırlatışın […]