NASA, Mars’ta bulunan uzay araçlarıyla 2-16 Ekim tarihleri arasında iletişim kuramayacak

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA salı günü yaptığı açıklamada Persevrance gezginiden Mars Keşif Orbiterine kadar NASA’nın Mars misyonlarını yürüten uzay araçlarıyla, Ekim ayı başlarından itibaren iki hafta süreyle bağlantı kuramayacaklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada, her iki yılda bir meydana gelen Mars Güneş kavuşumu sırasında, Dünya ve Mars birbirini göremediği için mühendislerin Mars’taki uzay aracıyla iletişim kurmaya ara verecekleri belirtildi. “Şayet Mars’taki araçlarla iletişim kurmaya çalışılırsa Güneş koronasından uzaya saçılan sıcak, iyonize gazlar radyo sinyallerini etkileyebilir” denildi.

Her 26 ayda bir, Dünya ile Mars’ın arasına Güneş giriyor ve buna “Mars Solar Conjunction” yani “Mars Güneş Kavuşumu” deniyor. Güneş Mars’a giden ve Mars’tan gönderilen sinyalleri engelliyor. Bu süre zarfında ne Mars’tan Dünya, ne de Dünya’dan Mars görülebiliyor. Mars Güneş Kavuşumu 2-16 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

NASA, şu an aktif olarak yürütülen görevlerin çoğu için 2 Ekim’den başlayarak 16 Ekim’e kadar komut gönderilmesini duraklatacak. Hali hazırda Mars’ın yüzeyinde, Perseverance rover, Ingenuity helikopteri, Curiosity rover ve InSight Lander bulunuyor. Maven uzay aracı, Odyssey orbiter ve Mars Reconnaissance Orbiter ise Mars’ın yörüngesinde dönüyor.

Mars güneş kavuşumu sırasında araçlar bir süre tatil yapacak dieybiliriz ama bu tam bir tembellik dönemi sayılmaz. Zira Perseverance, mikrofonları ile hava durumunu izlemeye, fotoğraf çekmeye ve sesleri almaya devam edecek. Ingenuity helikopteri yerinde kalacak, ancak Perseverance ile iletişimde kalacak.

Persevarance, iki haftalık tatilini geçireceği yeri ise belirledi. Park halindeki görüntüsünü HiRise uydu kamerası kaydetti.

Diğer görevlerin hepsine, iletişim hattı tamamen yeniden açılana kadar meşgul olmaları için sınırlı yapılacaklar listesi gönderildi. Güneş kavuşumu, Mars’tan her gün görüntü bekleyenler için ise can sıkıcı bir dönem. Çünkü bu 14 gün boyunca Mars’taki araçlar hiç görüntü yollamayacak.

Haber: İlhan Talha (@ilhantalha)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğu saptandı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars keşif aracı Perseverance’taki mikrofonlarla yapılan kayıtları inceleyen araştırmacılar, Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğunu tespit etti. Nature dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanlarının, keşif aracının Mars‘a inmesinden bir gün sonra 19 Şubat 2021’den itibaren kaydettiği sesleri incelediği belirtildi. Araştırmada Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre saniyede 100 metre daha […]

Canik’in M2 QCB makinalı tüfeği, Malezya envanterine girdi

Samsun Yurt Savunma (SYS),  basın bülteni yayınlayarak, CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeğin Malezya Kara Kuvvetleri envanterine girdiğini duyurdu. Firma, ayrıca, Kuala Lumpur’da, CANiK Store mağazacılık zincirinin bir şubesinin açılması için de proje başlattı. SYS, 28-31 Mart tarihleri arasında, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bir arada düzenlenen DSA2022 ve NATSEC 2022 fuarlarında açtığı stantta, Malezya ve […]