NASA, Mars’ta bulunan uzay araçlarıyla 2-16 Ekim tarihleri arasında iletişim kuramayacak

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA salı günü yaptığı açıklamada Persevrance gezginiden Mars Keşif Orbiterine kadar NASA’nın Mars misyonlarını yürüten uzay araçlarıyla, Ekim ayı başlarından itibaren iki hafta süreyle bağlantı kuramayacaklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada, her iki yılda bir meydana gelen Mars Güneş kavuşumu sırasında, Dünya ve Mars birbirini göremediği için mühendislerin Mars’taki uzay aracıyla iletişim kurmaya ara verecekleri belirtildi. “Şayet Mars’taki araçlarla iletişim kurmaya çalışılırsa Güneş koronasından uzaya saçılan sıcak, iyonize gazlar radyo sinyallerini etkileyebilir” denildi.

Her 26 ayda bir, Dünya ile Mars’ın arasına Güneş giriyor ve buna “Mars Solar Conjunction” yani “Mars Güneş Kavuşumu” deniyor. Güneş Mars’a giden ve Mars’tan gönderilen sinyalleri engelliyor. Bu süre zarfında ne Mars’tan Dünya, ne de Dünya’dan Mars görülebiliyor. Mars Güneş Kavuşumu 2-16 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

NASA, şu an aktif olarak yürütülen görevlerin çoğu için 2 Ekim’den başlayarak 16 Ekim’e kadar komut gönderilmesini duraklatacak. Hali hazırda Mars’ın yüzeyinde, Perseverance rover, Ingenuity helikopteri, Curiosity rover ve InSight Lander bulunuyor. Maven uzay aracı, Odyssey orbiter ve Mars Reconnaissance Orbiter ise Mars’ın yörüngesinde dönüyor.

Mars güneş kavuşumu sırasında araçlar bir süre tatil yapacak dieybiliriz ama bu tam bir tembellik dönemi sayılmaz. Zira Perseverance, mikrofonları ile hava durumunu izlemeye, fotoğraf çekmeye ve sesleri almaya devam edecek. Ingenuity helikopteri yerinde kalacak, ancak Perseverance ile iletişimde kalacak.

Persevarance, iki haftalık tatilini geçireceği yeri ise belirledi. Park halindeki görüntüsünü HiRise uydu kamerası kaydetti.

Diğer görevlerin hepsine, iletişim hattı tamamen yeniden açılana kadar meşgul olmaları için sınırlı yapılacaklar listesi gönderildi. Güneş kavuşumu, Mars’tan her gün görüntü bekleyenler için ise can sıkıcı bir dönem. Çünkü bu 14 gün boyunca Mars’taki araçlar hiç görüntü yollamayacak.

Haber: İlhan Talha (@ilhantalha)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Çinli taykonotlar uzay istasyonunda göreve başladı

Çin’in Dünya yörüngesinde kurduğu uzay istasyonuna gönderdiği ikinci taykonot ekibi göreve başladı. Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı (CMSA), taykonotlar Cai Cigang, Vang Yaping ve Yı Guangfu’nun istasyonunun çekirdek modülüne girdiğini bildirdi. Şıncou-13, dün yerel saatle 00.23’te, Çin’in kuzeybatısındaki Gobi Çölü’nde bulunan Ciçuan Uydu Fırlatma Merkezinden fırlatılmış, mekik yaklaşık 6 saat sonra uzay istasyonunun çekirdek modülüne […]

Çin, ilk Güneş gözlem uydusunu fırlattı

Çin, ilk Güneş gözlem uydusunu uzaya gönderdi. Çin Küresel Televizyon Ağının (CTGN) haberine göre, antik Çin mitolojisindeki Güneş tanrıçası “Şihı“nın adını taşıyan uydu, Long March (Uzun Yürüyüş) 2D roketiyle, Şansi eyaletindeki Taiyüen Uydu Merkezi’nden fırlatıldı. Koyu kırmızı H-Alfa tayfındaki ışınları gözlemleye ayarlı olduğu için teknik olarak “Çin H-Alfa Güneş Kaşifi” (CHASE) adıyla anılan uydunun, fırlatışın […]