NASA, Mars’ta bulunan uzay araçlarıyla 2-16 Ekim tarihleri arasında iletişim kuramayacak

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA salı günü yaptığı açıklamada Persevrance gezginiden Mars Keşif Orbiterine kadar NASA’nın Mars misyonlarını yürüten uzay araçlarıyla, Ekim ayı başlarından itibaren iki hafta süreyle bağlantı kuramayacaklarını açıkladı.

Yapılan açıklamada, her iki yılda bir meydana gelen Mars Güneş kavuşumu sırasında, Dünya ve Mars birbirini göremediği için mühendislerin Mars’taki uzay aracıyla iletişim kurmaya ara verecekleri belirtildi. “Şayet Mars’taki araçlarla iletişim kurmaya çalışılırsa Güneş koronasından uzaya saçılan sıcak, iyonize gazlar radyo sinyallerini etkileyebilir” denildi.

Her 26 ayda bir, Dünya ile Mars’ın arasına Güneş giriyor ve buna “Mars Solar Conjunction” yani “Mars Güneş Kavuşumu” deniyor. Güneş Mars’a giden ve Mars’tan gönderilen sinyalleri engelliyor. Bu süre zarfında ne Mars’tan Dünya, ne de Dünya’dan Mars görülebiliyor. Mars Güneş Kavuşumu 2-16 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

NASA, şu an aktif olarak yürütülen görevlerin çoğu için 2 Ekim’den başlayarak 16 Ekim’e kadar komut gönderilmesini duraklatacak. Hali hazırda Mars’ın yüzeyinde, Perseverance rover, Ingenuity helikopteri, Curiosity rover ve InSight Lander bulunuyor. Maven uzay aracı, Odyssey orbiter ve Mars Reconnaissance Orbiter ise Mars’ın yörüngesinde dönüyor.

Mars güneş kavuşumu sırasında araçlar bir süre tatil yapacak dieybiliriz ama bu tam bir tembellik dönemi sayılmaz. Zira Perseverance, mikrofonları ile hava durumunu izlemeye, fotoğraf çekmeye ve sesleri almaya devam edecek. Ingenuity helikopteri yerinde kalacak, ancak Perseverance ile iletişimde kalacak.

Persevarance, iki haftalık tatilini geçireceği yeri ise belirledi. Park halindeki görüntüsünü HiRise uydu kamerası kaydetti.

Diğer görevlerin hepsine, iletişim hattı tamamen yeniden açılana kadar meşgul olmaları için sınırlı yapılacaklar listesi gönderildi. Güneş kavuşumu, Mars’tan her gün görüntü bekleyenler için ise can sıkıcı bir dönem. Çünkü bu 14 gün boyunca Mars’taki araçlar hiç görüntü yollamayacak.

Haber: İlhan Talha (@ilhantalha)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

UZAY MADENCİLİĞİ: SONSUZ KAYNAK POTANSİYELİ

Güneş Sistemi’nin sınırları ötesinde, insanoğlu bir adım daha atıyor ve yeni bir keşif alanına yöneliyor: uzay madenciliği. Bu yeni alan, gök cisimlerinden değerli mineraller, metaller ve diğer kaynaklar elde etmek için insanlığın uzaya açılan kapısı olabilir. Uzayın sonsuz kaynak potansiyeli, enerji üretimi, kaynaklara erişim ve derin uzay keşiflerinin sürdürülebilirliği gibi birçok yeni olanak sunuyor. Geçmişten […]

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]