Japonya Ay’da gıda üretecek

Japon basınında yer alan habere göre Japonya hükümeti, gelecekteki Ay görevleri için gıda üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor.

2030’ların sonlarında Ay yüzeyinde uzun süreli kalışlara başlama hedefinde olan Japonya, Dünya dışında gıda yetiştirmek ve tedarik etmek ve bu alanda teknolojinin gelişimini teşvik etmek için hükümet öncülüğünde bir proje başlatıyor.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı, 2030’ların ilk yarısında ayda bir üs kurmayı ve 2035 ile 2040 yılları arasında dört kişinin Ay’da yaklaşık 500 gün geçirmesini planlıyor. Japonya, o zamana kadar gıda tedarik sorununu çözmeyi hedefliyor.

Hükümet, Ay üssündeki organik atıkların hammadde olarak kullanımını en üst düzeye çıkaracak ve son derece besleyici gıdaları verimli bir şekilde üretecek bir sistem öngörüyor. Bu teknolojinin, Japonya’nın da desteklediği 2024 yılında NASA tarafından başlatılacak olan ve Ay’a 18 astronot göndermeyi kapsayan Artemis görevine yardımcı olmasını ve böylece Japonya’nın gıda kaynaklarındaki uluslararası itibarını artırması bekleniyor.

Japonya Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanlığı proje geliştirme için yaklaşık 2,8 milyon dolar fon ayrıldığını açıkladı.

Şu anda, uzay araştırmalarında görevli astronotların tükettiği gıdalar Dünya’dan götürülüyor ve işleniyor. Bu şekilde, bir kişinin gıda gereksinimini karşılamanın maliyeti kilogram başına yaklaşık 900.000 $ olacağı tahmin ediliyor.

Gelecekte insanların Ay’da uzun yıllar kalacakları hesap edildiğinde gıda nakliye maliyetlerinin çok yüksek olması, gıda ürünlerinin yerinde yani Ay’da üretilmesi zorunlu hale geliyor.

Bundan yola çıkan Japonya, organik atıklar da dahil olmak üzere Ay’da kurulacak bir üste, atıkları kullanarak tüm besin maddelerini sürdürülebilir bir şekilde üretmeyi ve gıda tedarik sistemi oluşturmayı amaçlıyor.

Proje kapsamında, laboratuvar ortamında et üretiminin yanında, soya fasülyesi ve pirinç gibi besleyiciliği yüksek tarım ürünlerinin de Ay’da yetiştirilebilmesini mümkün kılacak bir sistem ortaya çıkartılacak.

Haber: İlhan Talha (@ilhantalha)
Kaynak: The Mainichi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

KKTC Geçitkale Havaalanı SİHA üssü oluyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’yla ilgili kararını Resmi Gazete’de yayımladı. Karara göre havalimanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na verilerek askeri üs haline getirilecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’nın tahsisi ve kullanım hakkının Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına verilmesine ilişkin Türkiye ile protokol imzalamak üzere Bayındırlık ve Ulaştırma […]

Türkiye’nin helikopterlerine uydu haberleşme yeteneği geliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile şirketin iştiraklerinden CTech, döner kanat platformlar için uçuş esnasında uydu üzerinden yer kontrol birimiyle haberleşme imkanı sağlayacak yeni bir sistem geliştiriyor. Az sayıda ülke ve şirketin sahip olduğu yetenekle arama kurtarma faaliyetleri, VIP ulaşım, ambulans ve acil yardım, doğal afetlerde kesintisiz iletişim, dünyanın herhangi bir yerinden görüntü, veri aktarımı […]