Japonya Ay’da gıda üretecek

Japon basınında yer alan habere göre Japonya hükümeti, gelecekteki Ay görevleri için gıda üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor.

2030’ların sonlarında Ay yüzeyinde uzun süreli kalışlara başlama hedefinde olan Japonya, Dünya dışında gıda yetiştirmek ve tedarik etmek ve bu alanda teknolojinin gelişimini teşvik etmek için hükümet öncülüğünde bir proje başlatıyor.

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı, 2030’ların ilk yarısında ayda bir üs kurmayı ve 2035 ile 2040 yılları arasında dört kişinin Ay’da yaklaşık 500 gün geçirmesini planlıyor. Japonya, o zamana kadar gıda tedarik sorununu çözmeyi hedefliyor.

Hükümet, Ay üssündeki organik atıkların hammadde olarak kullanımını en üst düzeye çıkaracak ve son derece besleyici gıdaları verimli bir şekilde üretecek bir sistem öngörüyor. Bu teknolojinin, Japonya’nın da desteklediği 2024 yılında NASA tarafından başlatılacak olan ve Ay’a 18 astronot göndermeyi kapsayan Artemis görevine yardımcı olmasını ve böylece Japonya’nın gıda kaynaklarındaki uluslararası itibarını artırması bekleniyor.

Japonya Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanlığı proje geliştirme için yaklaşık 2,8 milyon dolar fon ayrıldığını açıkladı.

Şu anda, uzay araştırmalarında görevli astronotların tükettiği gıdalar Dünya’dan götürülüyor ve işleniyor. Bu şekilde, bir kişinin gıda gereksinimini karşılamanın maliyeti kilogram başına yaklaşık 900.000 $ olacağı tahmin ediliyor.

Gelecekte insanların Ay’da uzun yıllar kalacakları hesap edildiğinde gıda nakliye maliyetlerinin çok yüksek olması, gıda ürünlerinin yerinde yani Ay’da üretilmesi zorunlu hale geliyor.

Bundan yola çıkan Japonya, organik atıklar da dahil olmak üzere Ay’da kurulacak bir üste, atıkları kullanarak tüm besin maddelerini sürdürülebilir bir şekilde üretmeyi ve gıda tedarik sistemi oluşturmayı amaçlıyor.

Proje kapsamında, laboratuvar ortamında et üretiminin yanında, soya fasülyesi ve pirinç gibi besleyiciliği yüksek tarım ürünlerinin de Ay’da yetiştirilebilmesini mümkün kılacak bir sistem ortaya çıkartılacak.

Haber: İlhan Talha (@ilhantalha)
Kaynak: The Mainichi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Çinli taykonotlar uzay istasyonunda göreve başladı

Çin’in Dünya yörüngesinde kurduğu uzay istasyonuna gönderdiği ikinci taykonot ekibi göreve başladı. Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı (CMSA), taykonotlar Cai Cigang, Vang Yaping ve Yı Guangfu’nun istasyonunun çekirdek modülüne girdiğini bildirdi. Şıncou-13, dün yerel saatle 00.23’te, Çin’in kuzeybatısındaki Gobi Çölü’nde bulunan Ciçuan Uydu Fırlatma Merkezinden fırlatılmış, mekik yaklaşık 6 saat sonra uzay istasyonunun çekirdek modülüne […]

Çin, ilk Güneş gözlem uydusunu fırlattı

Çin, ilk Güneş gözlem uydusunu uzaya gönderdi. Çin Küresel Televizyon Ağının (CTGN) haberine göre, antik Çin mitolojisindeki Güneş tanrıçası “Şihı“nın adını taşıyan uydu, Long March (Uzun Yürüyüş) 2D roketiyle, Şansi eyaletindeki Taiyüen Uydu Merkezi’nden fırlatıldı. Koyu kırmızı H-Alfa tayfındaki ışınları gözlemleye ayarlı olduğu için teknik olarak “Çin H-Alfa Güneş Kaşifi” (CHASE) adıyla anılan uydunun, fırlatışın […]