NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti

NASA’nın 2018 yılında Mars’a indirdiği InSight adlı uzay aracı 18 Eylül Cumartesi günü Kızıl Gezegende 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde bir deprem kaydetti.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan (JPL) yapılan açıklamada bu depremin Mars’ta bugüne kadar kaydedilen en uzun deprem olduğu belirtildi.

NASA JPL’in yaptığı açıklamada;

“Görünüşe göre Mars, geçen hafta sonu heyecanla sallandı. 18 Eylül’de InSight uzay aracı, yaklaşık bir buçuk saat süren tahmini 4,2 büyüklüğünde bir sarsıntı tespit etti. Bu büyük marsquake, Kızıl Gezegende şimdiye kadar kaydedilen en uzun depremdir. Aynı zamanda bu sarsıntı, InSight’ın son bir ay içinde tespit ettiği üçüncü büyük deprem. 25 Ağustos’ta, sismometre 4.2 ve 4.1 büyüklüğünde iki deprem daha tespit etti.

Bilim adamları hala 18 Eylül depremini incelerken, 25 Ağustos depremlerinin ikisi de farklı türdeydi. 4.2 büyüklüğündeki depremde yavaş, düşük frekanslı titreşimler hakimken, 4.1 büyüklüğündeki depremde hızlı, yüksek frekanslı titreşimler vardı. Ancak ikisinin de ortak bir yanı vardı: Gün içinde, son derece hassas sismometre için en rüzgarlı ve en gürültülü zaman olduğu zaman meydana geldi. Bu depremlerden gelen sinyaller, Mars rüzgarının neden olduğu herhangi bir gürültünün üzerine çıkacak kadar büyüktü.” denildi.

InSight uzay aracı, Mars’ın yer kabuğunu, çekirdeğini ve sismik hareketlerini incelemek üzere tasarlanmış bir uzay aracıdır. Lockheed Martin tarafından üretilen araç ve NASA’ya bağlı Jet Propulsion Laboratory tarafından işletilmektedir. 5 Mayıs 2018 tarihinde Mars’a gönderilen uzay aracı 26 Kasım 2018’de Kızıl Gezegen’e ulaşmıştı. InSight uzay aracı 1000 Mars gününü aşkın bir süredir görev yapıyor.

Haber: İlhan Talha (@ilhantalha)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğu saptandı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars keşif aracı Perseverance’taki mikrofonlarla yapılan kayıtları inceleyen araştırmacılar, Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğunu tespit etti. Nature dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanlarının, keşif aracının Mars‘a inmesinden bir gün sonra 19 Şubat 2021’den itibaren kaydettiği sesleri incelediği belirtildi. Araştırmada Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre saniyede 100 metre daha […]

Canik’in M2 QCB makinalı tüfeği, Malezya envanterine girdi

Samsun Yurt Savunma (SYS),  basın bülteni yayınlayarak, CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeğin Malezya Kara Kuvvetleri envanterine girdiğini duyurdu. Firma, ayrıca, Kuala Lumpur’da, CANiK Store mağazacılık zincirinin bir şubesinin açılması için de proje başlattı. SYS, 28-31 Mart tarihleri arasında, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bir arada düzenlenen DSA2022 ve NATSEC 2022 fuarlarında açtığı stantta, Malezya ve […]