NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti

NASA’nın 2018 yılında Mars’a indirdiği InSight adlı uzay aracı 18 Eylül Cumartesi günü Kızıl Gezegende 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde bir deprem kaydetti.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan (JPL) yapılan açıklamada bu depremin Mars’ta bugüne kadar kaydedilen en uzun deprem olduğu belirtildi.

NASA JPL’in yaptığı açıklamada;

“Görünüşe göre Mars, geçen hafta sonu heyecanla sallandı. 18 Eylül’de InSight uzay aracı, yaklaşık bir buçuk saat süren tahmini 4,2 büyüklüğünde bir sarsıntı tespit etti. Bu büyük marsquake, Kızıl Gezegende şimdiye kadar kaydedilen en uzun depremdir. Aynı zamanda bu sarsıntı, InSight’ın son bir ay içinde tespit ettiği üçüncü büyük deprem. 25 Ağustos’ta, sismometre 4.2 ve 4.1 büyüklüğünde iki deprem daha tespit etti.

Bilim adamları hala 18 Eylül depremini incelerken, 25 Ağustos depremlerinin ikisi de farklı türdeydi. 4.2 büyüklüğündeki depremde yavaş, düşük frekanslı titreşimler hakimken, 4.1 büyüklüğündeki depremde hızlı, yüksek frekanslı titreşimler vardı. Ancak ikisinin de ortak bir yanı vardı: Gün içinde, son derece hassas sismometre için en rüzgarlı ve en gürültülü zaman olduğu zaman meydana geldi. Bu depremlerden gelen sinyaller, Mars rüzgarının neden olduğu herhangi bir gürültünün üzerine çıkacak kadar büyüktü.” denildi.

InSight uzay aracı, Mars’ın yer kabuğunu, çekirdeğini ve sismik hareketlerini incelemek üzere tasarlanmış bir uzay aracıdır. Lockheed Martin tarafından üretilen araç ve NASA’ya bağlı Jet Propulsion Laboratory tarafından işletilmektedir. 5 Mayıs 2018 tarihinde Mars’a gönderilen uzay aracı 26 Kasım 2018’de Kızıl Gezegen’e ulaşmıştı. InSight uzay aracı 1000 Mars gününü aşkın bir süredir görev yapıyor.

Haber: İlhan Talha (@ilhantalha)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

KKTC Geçitkale Havaalanı SİHA üssü oluyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’yla ilgili kararını Resmi Gazete’de yayımladı. Karara göre havalimanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na verilerek askeri üs haline getirilecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’nın tahsisi ve kullanım hakkının Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına verilmesine ilişkin Türkiye ile protokol imzalamak üzere Bayındırlık ve Ulaştırma […]

Türkiye’nin helikopterlerine uydu haberleşme yeteneği geliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile şirketin iştiraklerinden CTech, döner kanat platformlar için uçuş esnasında uydu üzerinden yer kontrol birimiyle haberleşme imkanı sağlayacak yeni bir sistem geliştiriyor. Az sayıda ülke ve şirketin sahip olduğu yetenekle arama kurtarma faaliyetleri, VIP ulaşım, ambulans ve acil yardım, doğal afetlerde kesintisiz iletişim, dünyanın herhangi bir yerinden görüntü, veri aktarımı […]