NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti

NASA’nın 2018 yılında Mars’a indirdiği InSight adlı uzay aracı 18 Eylül Cumartesi günü Kızıl Gezegende 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde bir deprem kaydetti.

NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan (JPL) yapılan açıklamada bu depremin Mars’ta bugüne kadar kaydedilen en uzun deprem olduğu belirtildi.

NASA JPL’in yaptığı açıklamada;

“Görünüşe göre Mars, geçen hafta sonu heyecanla sallandı. 18 Eylül’de InSight uzay aracı, yaklaşık bir buçuk saat süren tahmini 4,2 büyüklüğünde bir sarsıntı tespit etti. Bu büyük marsquake, Kızıl Gezegende şimdiye kadar kaydedilen en uzun depremdir. Aynı zamanda bu sarsıntı, InSight’ın son bir ay içinde tespit ettiği üçüncü büyük deprem. 25 Ağustos’ta, sismometre 4.2 ve 4.1 büyüklüğünde iki deprem daha tespit etti.

Bilim adamları hala 18 Eylül depremini incelerken, 25 Ağustos depremlerinin ikisi de farklı türdeydi. 4.2 büyüklüğündeki depremde yavaş, düşük frekanslı titreşimler hakimken, 4.1 büyüklüğündeki depremde hızlı, yüksek frekanslı titreşimler vardı. Ancak ikisinin de ortak bir yanı vardı: Gün içinde, son derece hassas sismometre için en rüzgarlı ve en gürültülü zaman olduğu zaman meydana geldi. Bu depremlerden gelen sinyaller, Mars rüzgarının neden olduğu herhangi bir gürültünün üzerine çıkacak kadar büyüktü.” denildi.

InSight uzay aracı, Mars’ın yer kabuğunu, çekirdeğini ve sismik hareketlerini incelemek üzere tasarlanmış bir uzay aracıdır. Lockheed Martin tarafından üretilen araç ve NASA’ya bağlı Jet Propulsion Laboratory tarafından işletilmektedir. 5 Mayıs 2018 tarihinde Mars’a gönderilen uzay aracı 26 Kasım 2018’de Kızıl Gezegen’e ulaşmıştı. InSight uzay aracı 1000 Mars gününü aşkın bir süredir görev yapıyor.

Haber: İlhan Talha (@ilhantalha)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Çinli taykonotlar uzay istasyonunda göreve başladı

Çin’in Dünya yörüngesinde kurduğu uzay istasyonuna gönderdiği ikinci taykonot ekibi göreve başladı. Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı (CMSA), taykonotlar Cai Cigang, Vang Yaping ve Yı Guangfu’nun istasyonunun çekirdek modülüne girdiğini bildirdi. Şıncou-13, dün yerel saatle 00.23’te, Çin’in kuzeybatısındaki Gobi Çölü’nde bulunan Ciçuan Uydu Fırlatma Merkezinden fırlatılmış, mekik yaklaşık 6 saat sonra uzay istasyonunun çekirdek modülüne […]

Çin, ilk Güneş gözlem uydusunu fırlattı

Çin, ilk Güneş gözlem uydusunu uzaya gönderdi. Çin Küresel Televizyon Ağının (CTGN) haberine göre, antik Çin mitolojisindeki Güneş tanrıçası “Şihı“nın adını taşıyan uydu, Long March (Uzun Yürüyüş) 2D roketiyle, Şansi eyaletindeki Taiyüen Uydu Merkezi’nden fırlatıldı. Koyu kırmızı H-Alfa tayfındaki ışınları gözlemleye ayarlı olduğu için teknik olarak “Çin H-Alfa Güneş Kaşifi” (CHASE) adıyla anılan uydunun, fırlatışın […]