SpaceX’in ilk uzay turistleri Dünya’ya döndü

ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in ilk özel, ticari uzay yolculuğu görevi Inspiration4, yörüngedeki 3 günlük uzay macerasını başarıyla tamamladı. Tarihi görevdeki, astronot olmayan 4 kişilik amatör ekip Atlas Okyanusu’na iniş yaptı.

15 Eylül Çarşamba günü, ABD’nin Florida eyaletinden SpaceX’e ait Crew Dragon kapsülüyle uzaya çıkan dörtlü, yerel saatle Cumartesi 19:00’da (TSİ Pazar 01:00) dünyaya geri döndü.

Crew Dragon uzay aracı, bir Falcon 9 roketi tarafından uzaya taşındı ve Uluslararası Uzay İstasyonundan daha uzağa konumlandı. Ekip, üç gün boyunca mavi gezegenimizi yerden 575 km yukarıdan izledi.

İçindeki 4 mürettebatla ses hızının yaklaşık 23 katı hızla hareket eden uzay mekiği her 90 dakikada bir Dünya’nın çevresinde tur atarak her gün ortalama 15 kere dünyanın etrafında döndü.

Bu süre zarfında Dragon kapsülü, içindeki bilgisayar sistemleri tarafından yönetildi. Florida’daki uzay üssünde bulunan SpaceX ekibi de bilgisayar sistemlerinin verdiği kararları sürekli olarak kontrol etti.

Uzmanlar, dörtlü ekibin düzenli olarak kanlarındaki oksijen seviyelerini, uyku düzenlerini, bilişsel yeteneklerini ve diğer hayati verilerini ölçtü.

Bu verilerin, uzayda olmanın profesyonel astronot olmayan kişileri nasıl etkilediğini anlamaya yardımcı olması hedefleniyor.

“Bizim için çok iyi bir uçuştu. Bu daha başlangıç”

Misyonun finansmanı, ödeme işlemcisi Shift4 Payments’ın kurucusu ve CEO’su milyarder Jared Isaacman tarafından karşılandı. İnişin ardından komuta merkeziyle konuşan Isaacman “Bizim için çok iyi bir uçuştu. Bu daha başlangıç” dedi.

İnişin ardından bir basın toplantısı düzenleyen misyon direktörü Todd Ericson, “İkinci uzay çağına hoş geldiniz. Bundan sonra uzay sıradan insanlar için çok daha erişilebilir olacak” dedi.

Isaacman’in uçuş için ne kadar ödeme yaptığı açıklanmasa da Time dergisi, Elon Musk’ın SpaceX şirketine 200 milyon dolar ödediğini tahmin ediyor.

Diğer insanlara da macera yaşamaları için ilham vermeyi amaçlayan dörtlüye, bu nedenle Inspiration4 (ilham veren dörtlü) deniyor.

Uçuş ekibinde 51 yaşındaki jeofizikçi ve NASA astronot adayı Sian Proctor, 29 yaşındaki asistan doktor ve çocukluğunda kemik kanseri geçirmiş Hayley Arceneaux ile 42 yaşındaki eski hava kuvvetleri pilotu ve veri mühendisi Chris Sembroski yer alıyordu.

Mürettebat, sıfır yerçekimi ortamına ve roket fırlatmak için gereken devasa G kuvvetlerine alışmak için Mart ayından beri eğitim görüyordu. Inspiration4, hem Blue Origins’in hem de Virgin Galactic’in yörünge altı uçuşlarını yükseklik ve süre bakımından geride bıraktı

Haber: İlhan Talha (@ilhantalha)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

KKTC Geçitkale Havaalanı SİHA üssü oluyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’yla ilgili kararını Resmi Gazete’de yayımladı. Karara göre havalimanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na verilerek askeri üs haline getirilecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’nın tahsisi ve kullanım hakkının Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına verilmesine ilişkin Türkiye ile protokol imzalamak üzere Bayındırlık ve Ulaştırma […]

Türkiye’nin helikopterlerine uydu haberleşme yeteneği geliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile şirketin iştiraklerinden CTech, döner kanat platformlar için uçuş esnasında uydu üzerinden yer kontrol birimiyle haberleşme imkanı sağlayacak yeni bir sistem geliştiriyor. Az sayıda ülke ve şirketin sahip olduğu yetenekle arama kurtarma faaliyetleri, VIP ulaşım, ambulans ve acil yardım, doğal afetlerde kesintisiz iletişim, dünyanın herhangi bir yerinden görüntü, veri aktarımı […]