SpaceX’in ilk uzay turistleri Dünya’ya döndü

ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in ilk özel, ticari uzay yolculuğu görevi Inspiration4, yörüngedeki 3 günlük uzay macerasını başarıyla tamamladı. Tarihi görevdeki, astronot olmayan 4 kişilik amatör ekip Atlas Okyanusu’na iniş yaptı.

15 Eylül Çarşamba günü, ABD’nin Florida eyaletinden SpaceX’e ait Crew Dragon kapsülüyle uzaya çıkan dörtlü, yerel saatle Cumartesi 19:00’da (TSİ Pazar 01:00) dünyaya geri döndü.

Crew Dragon uzay aracı, bir Falcon 9 roketi tarafından uzaya taşındı ve Uluslararası Uzay İstasyonundan daha uzağa konumlandı. Ekip, üç gün boyunca mavi gezegenimizi yerden 575 km yukarıdan izledi.

İçindeki 4 mürettebatla ses hızının yaklaşık 23 katı hızla hareket eden uzay mekiği her 90 dakikada bir Dünya’nın çevresinde tur atarak her gün ortalama 15 kere dünyanın etrafında döndü.

Bu süre zarfında Dragon kapsülü, içindeki bilgisayar sistemleri tarafından yönetildi. Florida’daki uzay üssünde bulunan SpaceX ekibi de bilgisayar sistemlerinin verdiği kararları sürekli olarak kontrol etti.

Uzmanlar, dörtlü ekibin düzenli olarak kanlarındaki oksijen seviyelerini, uyku düzenlerini, bilişsel yeteneklerini ve diğer hayati verilerini ölçtü.

Bu verilerin, uzayda olmanın profesyonel astronot olmayan kişileri nasıl etkilediğini anlamaya yardımcı olması hedefleniyor.

“Bizim için çok iyi bir uçuştu. Bu daha başlangıç”

Misyonun finansmanı, ödeme işlemcisi Shift4 Payments’ın kurucusu ve CEO’su milyarder Jared Isaacman tarafından karşılandı. İnişin ardından komuta merkeziyle konuşan Isaacman “Bizim için çok iyi bir uçuştu. Bu daha başlangıç” dedi.

İnişin ardından bir basın toplantısı düzenleyen misyon direktörü Todd Ericson, “İkinci uzay çağına hoş geldiniz. Bundan sonra uzay sıradan insanlar için çok daha erişilebilir olacak” dedi.

Isaacman’in uçuş için ne kadar ödeme yaptığı açıklanmasa da Time dergisi, Elon Musk’ın SpaceX şirketine 200 milyon dolar ödediğini tahmin ediyor.

Diğer insanlara da macera yaşamaları için ilham vermeyi amaçlayan dörtlüye, bu nedenle Inspiration4 (ilham veren dörtlü) deniyor.

Uçuş ekibinde 51 yaşındaki jeofizikçi ve NASA astronot adayı Sian Proctor, 29 yaşındaki asistan doktor ve çocukluğunda kemik kanseri geçirmiş Hayley Arceneaux ile 42 yaşındaki eski hava kuvvetleri pilotu ve veri mühendisi Chris Sembroski yer alıyordu.

Mürettebat, sıfır yerçekimi ortamına ve roket fırlatmak için gereken devasa G kuvvetlerine alışmak için Mart ayından beri eğitim görüyordu. Inspiration4, hem Blue Origins’in hem de Virgin Galactic’in yörünge altı uçuşlarını yükseklik ve süre bakımından geride bıraktı

Haber: İlhan Talha (@ilhantalha)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

UZAY MADENCİLİĞİ: SONSUZ KAYNAK POTANSİYELİ

Güneş Sistemi’nin sınırları ötesinde, insanoğlu bir adım daha atıyor ve yeni bir keşif alanına yöneliyor: uzay madenciliği. Bu yeni alan, gök cisimlerinden değerli mineraller, metaller ve diğer kaynaklar elde etmek için insanlığın uzaya açılan kapısı olabilir. Uzayın sonsuz kaynak potansiyeli, enerji üretimi, kaynaklara erişim ve derin uzay keşiflerinin sürdürülebilirliği gibi birçok yeni olanak sunuyor. Geçmişten […]

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]