SpaceX’in ilk uzay turistleri Dünya’ya döndü

ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in ilk özel, ticari uzay yolculuğu görevi Inspiration4, yörüngedeki 3 günlük uzay macerasını başarıyla tamamladı. Tarihi görevdeki, astronot olmayan 4 kişilik amatör ekip Atlas Okyanusu’na iniş yaptı.

15 Eylül Çarşamba günü, ABD’nin Florida eyaletinden SpaceX’e ait Crew Dragon kapsülüyle uzaya çıkan dörtlü, yerel saatle Cumartesi 19:00’da (TSİ Pazar 01:00) dünyaya geri döndü.

Crew Dragon uzay aracı, bir Falcon 9 roketi tarafından uzaya taşındı ve Uluslararası Uzay İstasyonundan daha uzağa konumlandı. Ekip, üç gün boyunca mavi gezegenimizi yerden 575 km yukarıdan izledi.

İçindeki 4 mürettebatla ses hızının yaklaşık 23 katı hızla hareket eden uzay mekiği her 90 dakikada bir Dünya’nın çevresinde tur atarak her gün ortalama 15 kere dünyanın etrafında döndü.

Bu süre zarfında Dragon kapsülü, içindeki bilgisayar sistemleri tarafından yönetildi. Florida’daki uzay üssünde bulunan SpaceX ekibi de bilgisayar sistemlerinin verdiği kararları sürekli olarak kontrol etti.

Uzmanlar, dörtlü ekibin düzenli olarak kanlarındaki oksijen seviyelerini, uyku düzenlerini, bilişsel yeteneklerini ve diğer hayati verilerini ölçtü.

Bu verilerin, uzayda olmanın profesyonel astronot olmayan kişileri nasıl etkilediğini anlamaya yardımcı olması hedefleniyor.

“Bizim için çok iyi bir uçuştu. Bu daha başlangıç”

Misyonun finansmanı, ödeme işlemcisi Shift4 Payments’ın kurucusu ve CEO’su milyarder Jared Isaacman tarafından karşılandı. İnişin ardından komuta merkeziyle konuşan Isaacman “Bizim için çok iyi bir uçuştu. Bu daha başlangıç” dedi.

İnişin ardından bir basın toplantısı düzenleyen misyon direktörü Todd Ericson, “İkinci uzay çağına hoş geldiniz. Bundan sonra uzay sıradan insanlar için çok daha erişilebilir olacak” dedi.

Isaacman’in uçuş için ne kadar ödeme yaptığı açıklanmasa da Time dergisi, Elon Musk’ın SpaceX şirketine 200 milyon dolar ödediğini tahmin ediyor.

Diğer insanlara da macera yaşamaları için ilham vermeyi amaçlayan dörtlüye, bu nedenle Inspiration4 (ilham veren dörtlü) deniyor.

Uçuş ekibinde 51 yaşındaki jeofizikçi ve NASA astronot adayı Sian Proctor, 29 yaşındaki asistan doktor ve çocukluğunda kemik kanseri geçirmiş Hayley Arceneaux ile 42 yaşındaki eski hava kuvvetleri pilotu ve veri mühendisi Chris Sembroski yer alıyordu.

Mürettebat, sıfır yerçekimi ortamına ve roket fırlatmak için gereken devasa G kuvvetlerine alışmak için Mart ayından beri eğitim görüyordu. Inspiration4, hem Blue Origins’in hem de Virgin Galactic’in yörünge altı uçuşlarını yükseklik ve süre bakımından geride bıraktı

Haber: İlhan Talha (@ilhantalha)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğu saptandı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars keşif aracı Perseverance’taki mikrofonlarla yapılan kayıtları inceleyen araştırmacılar, Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğunu tespit etti. Nature dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanlarının, keşif aracının Mars‘a inmesinden bir gün sonra 19 Şubat 2021’den itibaren kaydettiği sesleri incelediği belirtildi. Araştırmada Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre saniyede 100 metre daha […]

Canik’in M2 QCB makinalı tüfeği, Malezya envanterine girdi

Samsun Yurt Savunma (SYS),  basın bülteni yayınlayarak, CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeğin Malezya Kara Kuvvetleri envanterine girdiğini duyurdu. Firma, ayrıca, Kuala Lumpur’da, CANiK Store mağazacılık zincirinin bir şubesinin açılması için de proje başlattı. SYS, 28-31 Mart tarihleri arasında, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bir arada düzenlenen DSA2022 ve NATSEC 2022 fuarlarında açtığı stantta, Malezya ve […]