SpaceX’in ilk uzay turistleri Dünya’ya döndü

ABD’li uzay taşımacılığı şirketi SpaceX’in ilk özel, ticari uzay yolculuğu görevi Inspiration4, yörüngedeki 3 günlük uzay macerasını başarıyla tamamladı. Tarihi görevdeki, astronot olmayan 4 kişilik amatör ekip Atlas Okyanusu’na iniş yaptı.

15 Eylül Çarşamba günü, ABD’nin Florida eyaletinden SpaceX’e ait Crew Dragon kapsülüyle uzaya çıkan dörtlü, yerel saatle Cumartesi 19:00’da (TSİ Pazar 01:00) dünyaya geri döndü.

Crew Dragon uzay aracı, bir Falcon 9 roketi tarafından uzaya taşındı ve Uluslararası Uzay İstasyonundan daha uzağa konumlandı. Ekip, üç gün boyunca mavi gezegenimizi yerden 575 km yukarıdan izledi.

İçindeki 4 mürettebatla ses hızının yaklaşık 23 katı hızla hareket eden uzay mekiği her 90 dakikada bir Dünya’nın çevresinde tur atarak her gün ortalama 15 kere dünyanın etrafında döndü.

Bu süre zarfında Dragon kapsülü, içindeki bilgisayar sistemleri tarafından yönetildi. Florida’daki uzay üssünde bulunan SpaceX ekibi de bilgisayar sistemlerinin verdiği kararları sürekli olarak kontrol etti.

Uzmanlar, dörtlü ekibin düzenli olarak kanlarındaki oksijen seviyelerini, uyku düzenlerini, bilişsel yeteneklerini ve diğer hayati verilerini ölçtü.

Bu verilerin, uzayda olmanın profesyonel astronot olmayan kişileri nasıl etkilediğini anlamaya yardımcı olması hedefleniyor.

“Bizim için çok iyi bir uçuştu. Bu daha başlangıç”

Misyonun finansmanı, ödeme işlemcisi Shift4 Payments’ın kurucusu ve CEO’su milyarder Jared Isaacman tarafından karşılandı. İnişin ardından komuta merkeziyle konuşan Isaacman “Bizim için çok iyi bir uçuştu. Bu daha başlangıç” dedi.

İnişin ardından bir basın toplantısı düzenleyen misyon direktörü Todd Ericson, “İkinci uzay çağına hoş geldiniz. Bundan sonra uzay sıradan insanlar için çok daha erişilebilir olacak” dedi.

Isaacman’in uçuş için ne kadar ödeme yaptığı açıklanmasa da Time dergisi, Elon Musk’ın SpaceX şirketine 200 milyon dolar ödediğini tahmin ediyor.

Diğer insanlara da macera yaşamaları için ilham vermeyi amaçlayan dörtlüye, bu nedenle Inspiration4 (ilham veren dörtlü) deniyor.

Uçuş ekibinde 51 yaşındaki jeofizikçi ve NASA astronot adayı Sian Proctor, 29 yaşındaki asistan doktor ve çocukluğunda kemik kanseri geçirmiş Hayley Arceneaux ile 42 yaşındaki eski hava kuvvetleri pilotu ve veri mühendisi Chris Sembroski yer alıyordu.

Mürettebat, sıfır yerçekimi ortamına ve roket fırlatmak için gereken devasa G kuvvetlerine alışmak için Mart ayından beri eğitim görüyordu. Inspiration4, hem Blue Origins’in hem de Virgin Galactic’in yörünge altı uçuşlarını yükseklik ve süre bakımından geride bıraktı

Haber: İlhan Talha (@ilhantalha)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Çinli taykonotlar uzay istasyonunda göreve başladı

Çin’in Dünya yörüngesinde kurduğu uzay istasyonuna gönderdiği ikinci taykonot ekibi göreve başladı. Çin İnsanlı Uzay Programı Ajansı (CMSA), taykonotlar Cai Cigang, Vang Yaping ve Yı Guangfu’nun istasyonunun çekirdek modülüne girdiğini bildirdi. Şıncou-13, dün yerel saatle 00.23’te, Çin’in kuzeybatısındaki Gobi Çölü’nde bulunan Ciçuan Uydu Fırlatma Merkezinden fırlatılmış, mekik yaklaşık 6 saat sonra uzay istasyonunun çekirdek modülüne […]

Çin, ilk Güneş gözlem uydusunu fırlattı

Çin, ilk Güneş gözlem uydusunu uzaya gönderdi. Çin Küresel Televizyon Ağının (CTGN) haberine göre, antik Çin mitolojisindeki Güneş tanrıçası “Şihı“nın adını taşıyan uydu, Long March (Uzun Yürüyüş) 2D roketiyle, Şansi eyaletindeki Taiyüen Uydu Merkezi’nden fırlatıldı. Koyu kırmızı H-Alfa tayfındaki ışınları gözlemleye ayarlı olduğu için teknik olarak “Çin H-Alfa Güneş Kaşifi” (CHASE) adıyla anılan uydunun, fırlatışın […]