SpaceX, sivil astronotları uzaya taşıyacak

Amerikalı uzay taşımacılığı şirketi SpaceX, tamamı sivil astronotlardan oluşan 4 kişilik bir ekibi üç günlük bir görev için Çarşamba günü Dünya yörüngesine gönderecek. Dört kişilik ekipte bir milyarder, bir doktor asistanı, bir mühendis ve bir bilim insanı bulunuyor.

Sivil astronotlar hava müsait olursa, bir Falcon 9 roketi ile fırlatılacak Crew Dragon uzay gemisiyle uzaya çıkacak. Kalkış Çarşamba günü NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Üssü’ndeki 39A fırlatma rampasından, Apollon’un Ay görevlerinin kalktığı yerden yapılacak.

Resim

Üç gün boyunca Dünya’nın yörüngesinde dolaşacak ekip, bilimsel araştırma için veri toplayacak ve eşsiz manzaranın tadını çıkaracak. SpaceX Crew Dragon, Uluslararası Uzay İstasyonunun yörüngesinden daha uzağa uçacak.

Resim

Ekibe yoğun bir eğitim programı verildi

Ekibin astronotluk eğitimi, SpaceX’in Kaliforniya’ya bağlı Hawthorne’daki tesislerinde gerçekleştirildi. Bu ekip, daha önce yörüngeye çıkmış tüm ekiplerden farklı olarak, olağandan çok daha kısa süreye sıkıştırılmış ve alışılmadık derecede yoğun bir eğitim programından geçti.

Üç günlük yörünge boyunca ekip üyelerinin uyku, kalp atış hızı, kan ve bilişsel yetenekleri analiz edilecek. Yolculuğun vücutları üzerindeki etkisini incelemek için uçuştan önce ve sonra testler yapılacak. Bunun amacı, gelecekte yapılacak uzay turizmi görevleri için veri toplamak olacak.

Resim

SpaceX’in bu uçuşu (Inspiration4 görevi), ödeme işlemleri şirketi Shift4 Payment’ın 38 yaşındaki kurucusu ve CEO’su Amerikalı milyarder, deneyimli pilot Jared Isaacman tarafından kiralandı. Jared Isaacman’in SpaceX’e ödediği tam fiyat açıklanmadı, ancak on milyonlarca doları bulduğu tahmin ediliyor.

Isaacman, görevle ilgili “Dünya çevresinde saatte 28.000 kilometre hızla giden bir rokete biniyorsunuz. Bu tür bir ortamda riskler var.” dedi.

Profesyonel astronot olmayan ekipteki kişiler:

Uçuş ekibinin en genç üyesi 29 yaşındaki Hayley Arceneaux “umudu” temsil ediyor ve uzaya giden ilk protezli insan olacak. Zira Hayley Arceneaux, çocukluğunda kemik kanserinden kurtuldu ve kendisi St. Jude’s Hastanesinde Doktor Asistanı olarak çalışıyor.

 

Ekibin 42 yaşındaki diğer bir üyesi Chris Sembroski, şu anda havacılık endüstrisinde çalışan eski bir ABD Hava Kuvvetleri gazisi.

Resim

Crew Dragon’un son koltuğunda ise 2009’da NASA astronotu olmayı kıl payı kaçıran 51 yaşındaki yer bilimleri profesörü Sian Proctor oturacak.

Resim

Haber: @ilhantalha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Japonya Ay’da gıda üretecek

Japon basınında yer alan habere göre Japonya hükümeti, gelecekteki Ay görevleri için gıda üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor. 2030’ların sonlarında Ay yüzeyinde uzun süreli kalışlara başlama hedefinde olan Japonya, Dünya dışında gıda yetiştirmek ve tedarik etmek ve bu alanda teknolojinin gelişimini teşvik etmek için hükümet öncülüğünde bir proje başlatıyor. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı, 2030’ların ilk […]

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti NASA’nın 2018 yılında Mars’a indirdiği InSight adlı uzay aracı 18 Eylül Cumartesi günü Kızıl Gezegende 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde bir deprem kaydetti. NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan (JPL) yapılan açıklamada bu depremin Mars’ta bugüne kadar kaydedilen en uzun deprem olduğu belirtildi. NASA JPL’in […]