NASA’nın Perseverance gezgini Mars’taki ilk kaya örneğini topladı.

Şu anda Mars yüzeyinde kurumuş bir göl yatağında (Jezero Krateri) dolaşan NASA’nın Perseverance (Azim) gezgini, Mars’taki kaya ve toprak parçalarını toplayıp Dünya’ya göndermek için yaklaşık on yıl sürecek bir görevde ilk kritik adımı tamamladı.

Resim

Gezici, görevinin 190. gününde, daha önceki örnekleme sorunlarının üstesinden geldi ve Mars’ın yüzeyinden bir kurşun kalemden biraz daha kalın bir kaya çekirdeğini alarak yanında götürdüğü 43 titanyum kapsülden birine yerleştirdi ve ağzını mühürleyerek sıkıca kapattı.

Resim

NASA 1 Eylül’de, Mars gezgininden “Rochette” olarak bilinen evrak çantası büyüklüğündeki bir kayadan başarıyla bir çekirdek elde ettiğini gösteren verilerin geldiğini duyurdu.

Resim

Plana göre; Perseverenca, görev süresi boyunca toplayacağı bu örnekleri Marsın yüzeyine bırakacak. 2026 yılında gönderilecek başka bir uzay aracı bu örnekleri toplayarak 2030’da Dünya’ya getirecek. Kaya çekirdeği eninde sonunda Dünya’ya gidebilir, ancak onu eve postalamak tamamen başka bir çile olacak.

Resim

Çeviri: @ilhantalha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

UZAY MADENCİLİĞİ: SONSUZ KAYNAK POTANSİYELİ

Güneş Sistemi’nin sınırları ötesinde, insanoğlu bir adım daha atıyor ve yeni bir keşif alanına yöneliyor: uzay madenciliği. Bu yeni alan, gök cisimlerinden değerli mineraller, metaller ve diğer kaynaklar elde etmek için insanlığın uzaya açılan kapısı olabilir. Uzayın sonsuz kaynak potansiyeli, enerji üretimi, kaynaklara erişim ve derin uzay keşiflerinin sürdürülebilirliği gibi birçok yeni olanak sunuyor. Geçmişten […]

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]