NASA’nın Perseverance gezgini Mars’taki ilk kaya örneğini topladı.

Şu anda Mars yüzeyinde kurumuş bir göl yatağında (Jezero Krateri) dolaşan NASA’nın Perseverance (Azim) gezgini, Mars’taki kaya ve toprak parçalarını toplayıp Dünya’ya göndermek için yaklaşık on yıl sürecek bir görevde ilk kritik adımı tamamladı.

Resim

Gezici, görevinin 190. gününde, daha önceki örnekleme sorunlarının üstesinden geldi ve Mars’ın yüzeyinden bir kurşun kalemden biraz daha kalın bir kaya çekirdeğini alarak yanında götürdüğü 43 titanyum kapsülden birine yerleştirdi ve ağzını mühürleyerek sıkıca kapattı.

Resim

NASA 1 Eylül’de, Mars gezgininden “Rochette” olarak bilinen evrak çantası büyüklüğündeki bir kayadan başarıyla bir çekirdek elde ettiğini gösteren verilerin geldiğini duyurdu.

Resim

Plana göre; Perseverenca, görev süresi boyunca toplayacağı bu örnekleri Marsın yüzeyine bırakacak. 2026 yılında gönderilecek başka bir uzay aracı bu örnekleri toplayarak 2030’da Dünya’ya getirecek. Kaya çekirdeği eninde sonunda Dünya’ya gidebilir, ancak onu eve postalamak tamamen başka bir çile olacak.

Resim

Çeviri: @ilhantalha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğu saptandı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars keşif aracı Perseverance’taki mikrofonlarla yapılan kayıtları inceleyen araştırmacılar, Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğunu tespit etti. Nature dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanlarının, keşif aracının Mars‘a inmesinden bir gün sonra 19 Şubat 2021’den itibaren kaydettiği sesleri incelediği belirtildi. Araştırmada Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre saniyede 100 metre daha […]

Canik’in M2 QCB makinalı tüfeği, Malezya envanterine girdi

Samsun Yurt Savunma (SYS),  basın bülteni yayınlayarak, CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeğin Malezya Kara Kuvvetleri envanterine girdiğini duyurdu. Firma, ayrıca, Kuala Lumpur’da, CANiK Store mağazacılık zincirinin bir şubesinin açılması için de proje başlattı. SYS, 28-31 Mart tarihleri arasında, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bir arada düzenlenen DSA2022 ve NATSEC 2022 fuarlarında açtığı stantta, Malezya ve […]