NASA’nın Perseverance gezgini Mars’taki ilk kaya örneğini topladı.

Şu anda Mars yüzeyinde kurumuş bir göl yatağında (Jezero Krateri) dolaşan NASA’nın Perseverance (Azim) gezgini, Mars’taki kaya ve toprak parçalarını toplayıp Dünya’ya göndermek için yaklaşık on yıl sürecek bir görevde ilk kritik adımı tamamladı.

Resim

Gezici, görevinin 190. gününde, daha önceki örnekleme sorunlarının üstesinden geldi ve Mars’ın yüzeyinden bir kurşun kalemden biraz daha kalın bir kaya çekirdeğini alarak yanında götürdüğü 43 titanyum kapsülden birine yerleştirdi ve ağzını mühürleyerek sıkıca kapattı.

Resim

NASA 1 Eylül’de, Mars gezgininden “Rochette” olarak bilinen evrak çantası büyüklüğündeki bir kayadan başarıyla bir çekirdek elde ettiğini gösteren verilerin geldiğini duyurdu.

Resim

Plana göre; Perseverenca, görev süresi boyunca toplayacağı bu örnekleri Marsın yüzeyine bırakacak. 2026 yılında gönderilecek başka bir uzay aracı bu örnekleri toplayarak 2030’da Dünya’ya getirecek. Kaya çekirdeği eninde sonunda Dünya’ya gidebilir, ancak onu eve postalamak tamamen başka bir çile olacak.

Resim

Çeviri: @ilhantalha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

KKTC Geçitkale Havaalanı SİHA üssü oluyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’yla ilgili kararını Resmi Gazete’de yayımladı. Karara göre havalimanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na verilerek askeri üs haline getirilecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’nın tahsisi ve kullanım hakkının Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına verilmesine ilişkin Türkiye ile protokol imzalamak üzere Bayındırlık ve Ulaştırma […]

Türkiye’nin helikopterlerine uydu haberleşme yeteneği geliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile şirketin iştiraklerinden CTech, döner kanat platformlar için uçuş esnasında uydu üzerinden yer kontrol birimiyle haberleşme imkanı sağlayacak yeni bir sistem geliştiriyor. Az sayıda ülke ve şirketin sahip olduğu yetenekle arama kurtarma faaliyetleri, VIP ulaşım, ambulans ve acil yardım, doğal afetlerde kesintisiz iletişim, dünyanın herhangi bir yerinden görüntü, veri aktarımı […]