NASA’nın Perseverance gezgini Mars’taki ilk kaya örneğini topladı.

Şu anda Mars yüzeyinde kurumuş bir göl yatağında (Jezero Krateri) dolaşan NASA’nın Perseverance (Azim) gezgini, Mars’taki kaya ve toprak parçalarını toplayıp Dünya’ya göndermek için yaklaşık on yıl sürecek bir görevde ilk kritik adımı tamamladı.

Resim

Gezici, görevinin 190. gününde, daha önceki örnekleme sorunlarının üstesinden geldi ve Mars’ın yüzeyinden bir kurşun kalemden biraz daha kalın bir kaya çekirdeğini alarak yanında götürdüğü 43 titanyum kapsülden birine yerleştirdi ve ağzını mühürleyerek sıkıca kapattı.

Resim

NASA 1 Eylül’de, Mars gezgininden “Rochette” olarak bilinen evrak çantası büyüklüğündeki bir kayadan başarıyla bir çekirdek elde ettiğini gösteren verilerin geldiğini duyurdu.

Resim

Plana göre; Perseverenca, görev süresi boyunca toplayacağı bu örnekleri Marsın yüzeyine bırakacak. 2026 yılında gönderilecek başka bir uzay aracı bu örnekleri toplayarak 2030’da Dünya’ya getirecek. Kaya çekirdeği eninde sonunda Dünya’ya gidebilir, ancak onu eve postalamak tamamen başka bir çile olacak.

Resim

Çeviri: @ilhantalha

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Japonya Ay’da gıda üretecek

Japon basınında yer alan habere göre Japonya hükümeti, gelecekteki Ay görevleri için gıda üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor. 2030’ların sonlarında Ay yüzeyinde uzun süreli kalışlara başlama hedefinde olan Japonya, Dünya dışında gıda yetiştirmek ve tedarik etmek ve bu alanda teknolojinin gelişimini teşvik etmek için hükümet öncülüğünde bir proje başlatıyor. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı, 2030’ların ilk […]

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti NASA’nın 2018 yılında Mars’a indirdiği InSight adlı uzay aracı 18 Eylül Cumartesi günü Kızıl Gezegende 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde bir deprem kaydetti. NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan (JPL) yapılan açıklamada bu depremin Mars’ta bugüne kadar kaydedilen en uzun deprem olduğu belirtildi. NASA JPL’in […]