Yunan medyası Greek Reporter: ” Türkiye, güçlü ordusuyla bölgede adından söz ettiriyor.”

Türk savunma sanayii Yunan basınında geniş yer buldu. Thomas Kissel tarafından Greek Reporter için yapılan analizde Meteksan tarafından geliştirilen elektro-optik ve kızılötesi arayıcı başlığa sahip füzeleri yönlendirilmiş lazer kamaştırma ve fonksiyonel imha teknikleriyle etkisiz hale getirecek Nazar Sistemi incelendi. Yunan dergisi ayrıca ABD’nin Türkiye’ye uyguladığı yaptırımları ve yaptırımlar sonrası gelişmeleri yorumladı

Türkiye yeni geliştirilmiş lazer sistemini tanıttı

Meteksan Savunma kara konuçlu Nazar Lazer Elektronik Taarruz Sistemi’ni İDEF-21’de ilk kez görücüye çıkardı.

Nazar, benzer ürünler ile kıyaslandığında eşsiz ve alışılmamış bir teknolojiye sahip olarak görülüyor. Türkiye böylesi bir teknolojiyi geliştirebilen birkaç ülke arasında. Sistem, güdümlü füzeleri köreştirme ve şaşırtma yetkinliğine sahip üst düzey lazer teknolojisi vaad ediyor. Lazerle hedefi körleştirme ve şaşırtma teknolojisi güdümlü füzelerin hedefe ulaşmadan tespit edilmesine ve imha edilmesine imkan sağlıyor.
Nazar, geniş bant çalışma kabiliyeti sayesinde ihtiyaç duyulduğunda keşif ve gözetleme görevlerinde de kullanılabiliyor. Sistem kendi jeneratörüne sahip olduğu için kolayca başka bir yere taşınabiliyor. Projenin birinci aşaması olan Nazar Kara Sistemi’ni tamamlanmasının ardından Meteksan şimdi de Nazar’ı Türk Deniz Kuvvetleri’nin kullanımına hazır hale getiriyor.
Meteksan Türk ordusu için komuta kontrol, haberleşme, keşif, gözetleme ve istihbarat maksatlı olarak kullanılmakta; su üstü ve su altı platformları, helikopterler, insansız hava araçları ve füze sistemleri geliştiriyor.

Türkiye laser silah sistemini ABD yaptırımlarının ardından geliştirmeye başladı

Türkiye, güçlü ordusuyla bölgede adından söz ettiriyor. NATO üyesi olan ülkeye Rusya’dan 2019’da S-400 savunma sistemini aldıktan sonra ABD tarafından 2020 yılından itibaren birtakım yaptırımlar uygulanmaya başlandı.
Dönemin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Türkiye’ye karşı uygulamaya koyduğu ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırım Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) yaptırımlarının amacının Rusya’nın önemli bir gelir, erişim ve nüfuz elde etmesini engellemek olduğunu söyledi.
Mart 2021’de Joe Biden ABD başkanı ve Antony Blinken dışişleri bakanı olduğunda Blinken Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak Türkiye’nin S-400 savunma sistemini almaktan vazgeçmesini istedi. Çavuşoğlu bu isteği reddetti ve Rusya ile anlaşmanın çoktan yapıldığını iletti.
NATO toplantısı için Brüksel’de bulunduğu sırada Mevlüt çavuşoğlu Blinken’e S-400’leri neden aldıklarını ve neden Rusya ile yapılan anlaşmadan vazgeçmeyeceklerini anlattığını söyledi. ABD daha sonrasında Türk savunma sanayiine yönelik yeni yaptırımlar uyguladı. Bu yaptırımlar ters tepti. Türk savunma sanayii bu tarihten itibaren yerli üretim alanında ivme kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

DİHA’ları uçuracak yerli motor TEKNOFEST’te

Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Araçları’nda test edilen yerli motor “Baykuş”, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te sergileniyor. Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, TEKNOFEST’te yaptığı açıklamada, geliştirdikleri 3 motoru etkinlikte sergilediklerini söyledi. Bayraktar DİHA’nın seri üretimi için geri sayım Şahin, bu motorlardan birinin düşük basınçla çalışabilen doğalgazlı bir motor olduğunu ifade etti. Ağırlıklı olarak […]

Bayraktar DİHA’nın 2022’de seri üretim geçmesi planlanıyor

İlk kez TEKNOFEST’te sergilenen ve uçuş testlerinde sona gelinen Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin (DİHA) seri imalat ve teslimatlarının 2022 içerisinde yapılması hedefleniyor. Anadolu Ajansının medya paydaşı olduğu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST‘te görücüye çıkan Bayraktar DİHA, dikey iniş kalkış özelliğiyle dar alanda operasyon kabiliyeti sağlıyor. 150 kilometreye kadar haberleşme menziline sahip olan […]