İngiliz Medyası: “Türkiye ileride inşa edilecek savaş gemileri için yetkinlik kazanıyor”

Londra merkezli Shephard Media analisti Harriet Haywood’un ‘Türkiye’nin deniz kuvvetlerini millileştirme programının analizi’ başlıklı bir yazı yayınladı. Türkiye’de devam eden programların amacına ulaştığına değinen  Havywood, MİLGEM Projesi’nin ileriki dönemlerde Türkiye’ye yetkinlik kazandıracağından bahsetti.

Harriet Haywood’un ‘Türkiye’nin deniz kuvvetlerini millileştirme programının analizi’ yazısından öne çıkan başlıklar

Türk savunma sanayiinin bel kemiğini oluşturan projelerin başında MİLGEM projesi geliyor. Türk şirketlerinin dışa bağımsız şekilde üretim gerçekleştirmesini amaç edinen proje kapsamında 2004 yılında Ada sınıfı korvet inşasına başlandı. Bu adım ileriki dönemlerde inşa edilecek savaş gemileri için Türkiye’ye yetkinlik kazandırmış oldu.

Devam eden programlar Türkiye’nin MİLGEM projesiyle amacına ulaştığını gösteriyor. Türk deniz kuvvetleri şu anda bir adet İstif sınıfı fırkateyn ve dört adet TF-2000 sınıfı fırkateyn’e sahip.

Elbetteki Türkiye’nin hedefleri su üstü deniz unsurlarıyla sınırlı değil. 2019 yılında başlatılan MİLDEN projesi ile ülke kendi tasarımı ve üretimi olan denizaltısını üretmek için işe koyuldu. Aselsan ve Havelsan’ın işbirliğiyle Gölcük’te bir tersane inşaa edilerek yerli denizaltı Reis sınıfı SSK’ların yapımına başlandı.

Deniz kuvvetlerini dışa bağımsız kılma amacıyla gerçekleştirilen üç projenin maliyetinin önümüzdeki on yıl içerisinde 5.13 milyar dolar olması ve ülkenin yatırımlarının karşılığını tam olarak 2030-40 yıllarında alması bekleniyor. Savunma sanayiindeki millileşme Türkiye’ye yetkinlik ve güç kazandırmanın yanı sıra uluslararası markette de ihracat fırsatı sunuyor. Ada sınıfı korvetin Ukrayna ve Pakistan’a satışı şimdiden bunu kanıtlar nitelikte. Tüm gelişmelerin ışığında, Türk gemi yapımı projeleri umut verici gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]