İngiliz Medyası: “Türkiye ileride inşa edilecek savaş gemileri için yetkinlik kazanıyor”

Londra merkezli Shephard Media analisti Harriet Haywood’un ‘Türkiye’nin deniz kuvvetlerini millileştirme programının analizi’ başlıklı bir yazı yayınladı. Türkiye’de devam eden programların amacına ulaştığına değinen  Havywood, MİLGEM Projesi’nin ileriki dönemlerde Türkiye’ye yetkinlik kazandıracağından bahsetti.

Harriet Haywood’un ‘Türkiye’nin deniz kuvvetlerini millileştirme programının analizi’ yazısından öne çıkan başlıklar

Türk savunma sanayiinin bel kemiğini oluşturan projelerin başında MİLGEM projesi geliyor. Türk şirketlerinin dışa bağımsız şekilde üretim gerçekleştirmesini amaç edinen proje kapsamında 2004 yılında Ada sınıfı korvet inşasına başlandı. Bu adım ileriki dönemlerde inşa edilecek savaş gemileri için Türkiye’ye yetkinlik kazandırmış oldu.

Devam eden programlar Türkiye’nin MİLGEM projesiyle amacına ulaştığını gösteriyor. Türk deniz kuvvetleri şu anda bir adet İstif sınıfı fırkateyn ve dört adet TF-2000 sınıfı fırkateyn’e sahip.

Elbetteki Türkiye’nin hedefleri su üstü deniz unsurlarıyla sınırlı değil. 2019 yılında başlatılan MİLDEN projesi ile ülke kendi tasarımı ve üretimi olan denizaltısını üretmek için işe koyuldu. Aselsan ve Havelsan’ın işbirliğiyle Gölcük’te bir tersane inşaa edilerek yerli denizaltı Reis sınıfı SSK’ların yapımına başlandı.

Deniz kuvvetlerini dışa bağımsız kılma amacıyla gerçekleştirilen üç projenin maliyetinin önümüzdeki on yıl içerisinde 5.13 milyar dolar olması ve ülkenin yatırımlarının karşılığını tam olarak 2030-40 yıllarında alması bekleniyor. Savunma sanayiindeki millileşme Türkiye’ye yetkinlik ve güç kazandırmanın yanı sıra uluslararası markette de ihracat fırsatı sunuyor. Ada sınıfı korvetin Ukrayna ve Pakistan’a satışı şimdiden bunu kanıtlar nitelikte. Tüm gelişmelerin ışığında, Türk gemi yapımı projeleri umut verici gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

DİHA’ları uçuracak yerli motor TEKNOFEST’te

Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Araçları’nda test edilen yerli motor “Baykuş”, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te sergileniyor. Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, TEKNOFEST’te yaptığı açıklamada, geliştirdikleri 3 motoru etkinlikte sergilediklerini söyledi. Bayraktar DİHA’nın seri üretimi için geri sayım Şahin, bu motorlardan birinin düşük basınçla çalışabilen doğalgazlı bir motor olduğunu ifade etti. Ağırlıklı olarak […]

Bayraktar DİHA’nın 2022’de seri üretim geçmesi planlanıyor

İlk kez TEKNOFEST’te sergilenen ve uçuş testlerinde sona gelinen Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin (DİHA) seri imalat ve teslimatlarının 2022 içerisinde yapılması hedefleniyor. Anadolu Ajansının medya paydaşı olduğu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST‘te görücüye çıkan Bayraktar DİHA, dikey iniş kalkış özelliğiyle dar alanda operasyon kabiliyeti sağlıyor. 150 kilometreye kadar haberleşme menziline sahip olan […]