İngiliz Medyası: “Türkiye ileride inşa edilecek savaş gemileri için yetkinlik kazanıyor”

Londra merkezli Shephard Media analisti Harriet Haywood’un ‘Türkiye’nin deniz kuvvetlerini millileştirme programının analizi’ başlıklı bir yazı yayınladı. Türkiye’de devam eden programların amacına ulaştığına değinen  Havywood, MİLGEM Projesi’nin ileriki dönemlerde Türkiye’ye yetkinlik kazandıracağından bahsetti.

Harriet Haywood’un ‘Türkiye’nin deniz kuvvetlerini millileştirme programının analizi’ yazısından öne çıkan başlıklar

Türk savunma sanayiinin bel kemiğini oluşturan projelerin başında MİLGEM projesi geliyor. Türk şirketlerinin dışa bağımsız şekilde üretim gerçekleştirmesini amaç edinen proje kapsamında 2004 yılında Ada sınıfı korvet inşasına başlandı. Bu adım ileriki dönemlerde inşa edilecek savaş gemileri için Türkiye’ye yetkinlik kazandırmış oldu.

Devam eden programlar Türkiye’nin MİLGEM projesiyle amacına ulaştığını gösteriyor. Türk deniz kuvvetleri şu anda bir adet İstif sınıfı fırkateyn ve dört adet TF-2000 sınıfı fırkateyn’e sahip.

Elbetteki Türkiye’nin hedefleri su üstü deniz unsurlarıyla sınırlı değil. 2019 yılında başlatılan MİLDEN projesi ile ülke kendi tasarımı ve üretimi olan denizaltısını üretmek için işe koyuldu. Aselsan ve Havelsan’ın işbirliğiyle Gölcük’te bir tersane inşaa edilerek yerli denizaltı Reis sınıfı SSK’ların yapımına başlandı.

Deniz kuvvetlerini dışa bağımsız kılma amacıyla gerçekleştirilen üç projenin maliyetinin önümüzdeki on yıl içerisinde 5.13 milyar dolar olması ve ülkenin yatırımlarının karşılığını tam olarak 2030-40 yıllarında alması bekleniyor. Savunma sanayiindeki millileşme Türkiye’ye yetkinlik ve güç kazandırmanın yanı sıra uluslararası markette de ihracat fırsatı sunuyor. Ada sınıfı korvetin Ukrayna ve Pakistan’a satışı şimdiden bunu kanıtlar nitelikte. Tüm gelişmelerin ışığında, Türk gemi yapımı projeleri umut verici gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]