Uluslararası Uzay İstasyonu’nda modül kazası

Rusya’nın Nauka laboratuvar modülü Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bağlandıktan kısa süre sonra yanlışlıkla ateşlenip istasyonu konumundan çıkarttı.

Rusya’nın “bilim” anlamına gelen ‘Nauka’ modülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi ve istasyona başarılı bir şekilde bağlandı.

Ancak daha sonra bir kaza sonucu korkutucu anlar yaşandı.

İstasyonun en ağır modülü Nauka, bağlantıdan birkaç saat sonra yanlışlıkla roketlerini ateşledi ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nu yerinden oynattı.

ISS’deki personel, Nauka’nın etkisini önlemek için  istasyonun Rus segmentinde iticileri ateşledi.

NASA, sosyal medyadan modülün  beklenmedik bir şekilde, istasyonu 45 derece hareketsiz hale getirerek ateşleme başlattığını, kurtarma operasyonlarının başlatıldığını ve mürettebatın tehlikede olmadığını duyurdu.

Kozmonotların hayatını kolaylaştıracak

Geçen hafta bir Rus Proton roketi tarafından taşınan Kazakistan’daki Baykonur kozmodromundan fırlatılan Nauka modülü, Rusya’nın 11 yıl sonra  Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdiği ilk modül.

Modülün uzay istasyonu ile tam olarak entegre edilmesinin birkaç ay süreceği ve birkaç uzay yürüyüşü yapılması gerekeceği belirtiliyor.

Modül laboratuvar ekipmanlarını araştırmak ve depolamak için kullanılacak. Ayrıca Rus ISS sektöründeki kozmonotlar için daha fazla depolama alanı, yeni su ve oksijen rejenerasyon sistemleri ve iyileştirilmiş yaşam koşulları sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğu saptandı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars keşif aracı Perseverance’taki mikrofonlarla yapılan kayıtları inceleyen araştırmacılar, Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğunu tespit etti. Nature dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanlarının, keşif aracının Mars‘a inmesinden bir gün sonra 19 Şubat 2021’den itibaren kaydettiği sesleri incelediği belirtildi. Araştırmada Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre saniyede 100 metre daha […]

Canik’in M2 QCB makinalı tüfeği, Malezya envanterine girdi

Samsun Yurt Savunma (SYS),  basın bülteni yayınlayarak, CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeğin Malezya Kara Kuvvetleri envanterine girdiğini duyurdu. Firma, ayrıca, Kuala Lumpur’da, CANiK Store mağazacılık zincirinin bir şubesinin açılması için de proje başlattı. SYS, 28-31 Mart tarihleri arasında, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bir arada düzenlenen DSA2022 ve NATSEC 2022 fuarlarında açtığı stantta, Malezya ve […]