Uluslararası Uzay İstasyonu’nda modül kazası

Rusya’nın Nauka laboratuvar modülü Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) bağlandıktan kısa süre sonra yanlışlıkla ateşlenip istasyonu konumundan çıkarttı.

Rusya’nın “bilim” anlamına gelen ‘Nauka’ modülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi ve istasyona başarılı bir şekilde bağlandı.

Ancak daha sonra bir kaza sonucu korkutucu anlar yaşandı.

İstasyonun en ağır modülü Nauka, bağlantıdan birkaç saat sonra yanlışlıkla roketlerini ateşledi ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nu yerinden oynattı.

ISS’deki personel, Nauka’nın etkisini önlemek için  istasyonun Rus segmentinde iticileri ateşledi.

NASA, sosyal medyadan modülün  beklenmedik bir şekilde, istasyonu 45 derece hareketsiz hale getirerek ateşleme başlattığını, kurtarma operasyonlarının başlatıldığını ve mürettebatın tehlikede olmadığını duyurdu.

Kozmonotların hayatını kolaylaştıracak

Geçen hafta bir Rus Proton roketi tarafından taşınan Kazakistan’daki Baykonur kozmodromundan fırlatılan Nauka modülü, Rusya’nın 11 yıl sonra  Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdiği ilk modül.

Modülün uzay istasyonu ile tam olarak entegre edilmesinin birkaç ay süreceği ve birkaç uzay yürüyüşü yapılması gerekeceği belirtiliyor.

Modül laboratuvar ekipmanlarını araştırmak ve depolamak için kullanılacak. Ayrıca Rus ISS sektöründeki kozmonotlar için daha fazla depolama alanı, yeni su ve oksijen rejenerasyon sistemleri ve iyileştirilmiş yaşam koşulları sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Japonya Ay’da gıda üretecek

Japon basınında yer alan habere göre Japonya hükümeti, gelecekteki Ay görevleri için gıda üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor. 2030’ların sonlarında Ay yüzeyinde uzun süreli kalışlara başlama hedefinde olan Japonya, Dünya dışında gıda yetiştirmek ve tedarik etmek ve bu alanda teknolojinin gelişimini teşvik etmek için hükümet öncülüğünde bir proje başlatıyor. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı, 2030’ların ilk […]

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti NASA’nın 2018 yılında Mars’a indirdiği InSight adlı uzay aracı 18 Eylül Cumartesi günü Kızıl Gezegende 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde bir deprem kaydetti. NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan (JPL) yapılan açıklamada bu depremin Mars’ta bugüne kadar kaydedilen en uzun deprem olduğu belirtildi. NASA JPL’in […]