F-35 savaş uçağındaki sorunlar 800’ü geçti

F-35 savaş uçağında her geçen gün yeni hata ve sorunlar ortaya çıkmaya devam ediyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı test ofisi tarafından yayınlanan rapora göre şu ana kadar 800’den fazla donanım ve yazılım hatası tespit edildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı test ofisi tarafından yayınlanan bir rapora göre F-35 savaş uçağında yeni sorunlar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Rapordaki ifadelere göre uçağın bakımını, göreve hazırlığını ve görev kabiliyetini olumsuz etkileyebilecek 800’den fazla donanım ve yazılım hatası tespit edildi.

Bu hata ve sorunların kiminin kritik öneme sahip olduğu, kiminin ise daha önemsiz kategoride yer aldığı da raporda verilen bilgiler arasında.

Test ofisi, en kritik sorunların yer aldığı birinci kategorideki hataların ortadan kaldırılmasına dair Nisan 2018’den bu yana gelişme kaydedilemediğini, bunun sebebinin ise testler kapsamında ortaya çıkmaya devam eden yeni hatalar olduğunu belirtti.

Ayrıca Lockheed Martin’in bu sene teslim etmesi gereken 158 savaş uçağında teslimatın halihazırda geciktiği kaydedildi. Bu kapsamda 2021 yılında şu ana kadar teslim edilen uçakların neredeyse hepsinin geç teslim edildiği ve muhtemelen 158 uçağın tamamının 2021’de teslim edilemeyeceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Savunma Sanayii Başkanı Görgün: HAKİM, Ege’den Hazar’a kadar uzanacak

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye ile Azerbaycan tarafından müşterek olarak yürütülen HAKİM Projesi ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyeti içerisinde yer alarak Azerbaycan’ı ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Poliqon’a açıklamalarda bulunan Başkan Görgün, “HAKİM […]

Türkiye’nin yüksek hızlı hedef uçağı “SÜPER ŞİMŞEK” kanatlanmaya hazır

Türkiye’nin hava savunma sistemlerinin geliştirilmesi ve ilgili personelin eğitimlerinde kullanılması amacıyla geliştirilen yüksek hızlı hedef uçak SÜPER ŞİMŞEK, ilk uçuşu için gün sayıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), SÜPER ŞİMŞEK’i Paris Airshow’da insansız hava aracı AKSUNGUR’un kanat altında ve bağımsız şekilde sergileyerek vitrine çıkardı. TUSAŞ Taktik İHA Ürün Başmühendisi Özgür Sayın, AA muhabirine, ŞİMŞEK […]