F-35 savaş uçağındaki sorunlar 800’ü geçti

F-35 savaş uçağında her geçen gün yeni hata ve sorunlar ortaya çıkmaya devam ediyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı test ofisi tarafından yayınlanan rapora göre şu ana kadar 800’den fazla donanım ve yazılım hatası tespit edildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı test ofisi tarafından yayınlanan bir rapora göre F-35 savaş uçağında yeni sorunlar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Rapordaki ifadelere göre uçağın bakımını, göreve hazırlığını ve görev kabiliyetini olumsuz etkileyebilecek 800’den fazla donanım ve yazılım hatası tespit edildi.

Bu hata ve sorunların kiminin kritik öneme sahip olduğu, kiminin ise daha önemsiz kategoride yer aldığı da raporda verilen bilgiler arasında.

Test ofisi, en kritik sorunların yer aldığı birinci kategorideki hataların ortadan kaldırılmasına dair Nisan 2018’den bu yana gelişme kaydedilemediğini, bunun sebebinin ise testler kapsamında ortaya çıkmaya devam eden yeni hatalar olduğunu belirtti.

Ayrıca Lockheed Martin’in bu sene teslim etmesi gereken 158 savaş uçağında teslimatın halihazırda geciktiği kaydedildi. Bu kapsamda 2021 yılında şu ana kadar teslim edilen uçakların neredeyse hepsinin geç teslim edildiği ve muhtemelen 158 uçağın tamamının 2021’de teslim edilemeyeceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]