F-35 savaş uçağındaki sorunlar 800’ü geçti

F-35 savaş uçağında her geçen gün yeni hata ve sorunlar ortaya çıkmaya devam ediyor. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı test ofisi tarafından yayınlanan rapora göre şu ana kadar 800’den fazla donanım ve yazılım hatası tespit edildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’a bağlı test ofisi tarafından yayınlanan bir rapora göre F-35 savaş uçağında yeni sorunlar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Rapordaki ifadelere göre uçağın bakımını, göreve hazırlığını ve görev kabiliyetini olumsuz etkileyebilecek 800’den fazla donanım ve yazılım hatası tespit edildi.

Bu hata ve sorunların kiminin kritik öneme sahip olduğu, kiminin ise daha önemsiz kategoride yer aldığı da raporda verilen bilgiler arasında.

Test ofisi, en kritik sorunların yer aldığı birinci kategorideki hataların ortadan kaldırılmasına dair Nisan 2018’den bu yana gelişme kaydedilemediğini, bunun sebebinin ise testler kapsamında ortaya çıkmaya devam eden yeni hatalar olduğunu belirtti.

Ayrıca Lockheed Martin’in bu sene teslim etmesi gereken 158 savaş uçağında teslimatın halihazırda geciktiği kaydedildi. Bu kapsamda 2021 yılında şu ana kadar teslim edilen uçakların neredeyse hepsinin geç teslim edildiği ve muhtemelen 158 uçağın tamamının 2021’de teslim edilemeyeceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Türkiye’den Uruguay’a zırhlı araç ihracatı

Katmerciler firması Uruguay’a taktik tekerlekli zırhlı araç HIZIR ve 4×4 Zırhlı Ambulans ihracatı gerçekleştirdi. Türk savunma sanayiinin dinamik firmalarından Katmerciler, zırhlı araç ihracatı konusunda yeni bir başarıya daha imza attı. Uruguay ordusu, BM Ateşkes Gözlem Gücü’nde (UNDOF) görev alan personelinin ihtiyaçları doğrultusunda Katmerciler’den zırhlı araç alımı gerçekleştirdi. Uruguay, UNDOF misyonu kapsamında görev alan Uruguay Mekanize […]

Türkiye’den, İngiltere’ye SİHA teklifi

Bayraktar TB 2, Anka, Aksungur ve Akıncı. Yerli insansız hava araçları tüm dünyada adından söz ettiriyor. Sahada gösterilen başarı sayesinde her geçen gün yeni ihracat haberleri geliyor. Azerbaycan, Suriye ve Libya’da rüştünü ispat eden Türk insansız hava araçlarına dünyadan ilgi büyük. Türkiye son olarak Polonya’ya BayKar üretimi 24 adet Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracı […]