Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Daily Sabah Gazetesine Açıklamalarda bulundu. Akar yaptığı açıklamalarda  Irak Kuzeyi-Terörle Mücadele, Doğu Akdeniz- Kıbrıs, Afganistan ile ilgili açıklamalarda bulunurken Türkiye’nin ABD, Mısır ve Yunanistan’la olan ilişkilerine değindi. Hulusi Akar Sincar’da terör Örgütü PKK’ya yönelik Operasyon hazırlıklarının devam ettiğini belirtti

Hulusi Akar’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Irak Kuzeyi- Terörle Mücadele

“Sincar’da PKK terör örgütüne yönelik bir operasyon için hazırlıklarımız devam ediyor.”
“Mahmur Kampı artık mülteciler için bir kamp değil. Mahmur, PKK terör örgütü için yeni terörist bulma alanı haline geldi.”
“Bağdad yönetimi bölgeyi temizleyeceklerini ve önlem alacaklarını söylüyor. Buna tamam diyoruz. Ancak aynı zamanda bölgenin yeni bir Kandil haline gelmesine izin vermemeleri gerektiğini söylüyoruz.”
“Bağdat ve Erbil arasındaki Sincar anlaşmasının hızlı bir şekilde tamamen yürürlüğe girmesini istiyoruz.”
“Terör örgütü, başarılı terörle mücadele operasyonlarımız karşısında zorlanıyor. Operasyonlarımız, son terörist etkisiz hale getirilene kadar sürecek.”
“Bugüne kadar yaptığımız bütün operasyonlar, Irak dahil olmak üzere komşularımızın toprak bütünlüğüne saygı duyarak ve uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleşti.”
“Meşru müdafaa hakkımızı kullanıyoruz ve sadece bölgedeki terörist unsurları hedef alıyoruz. “Bağdat ve Erbil de bunun farkında ve aramızdaki koordinasyon sürüyor. Bu anlayış ile Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde başarılı operasyonlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Teröristlere ciddi darbeler indirdik ve terör koridoruna engel olduk.”
“Teröristlerin artan el yapımı İHA saldırıları, hayatta kalma çabalarını gösteriyor. Teröristler köşeye sıkıştı. ‘Yeni silahlar, dronelar keşfettik’ diyerek örgütteki çözülmeyi engellemek istiyorlar. Gerekli önlemler alındı.”

ABD İle İlişkiler

“ABD ve Türkiye arasında birden fazla ilişki var – stratejik ortaklık, müttefiklik, NATO, ikili ilişkiler, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Doğu Akdeniz, Kafkasya ve Balkanlar.”
“PKK terör örgütü, halkımızı ve birliğimizi hedef alıyor. YPG de bundan farklı değil. Washington, YPG’ye silah dolu tırlar ve uçaklar gönderiyor, onlarla işbirliği yapıyor. Israrla PKK değil YPG diyorlar. Bu bizim aklımıza bir hakaret. Türkiye, PKK ve uzantıları ile mücadelede kararlı.”
“ABD ile görüşme içerisindeyiz. Yeni finansal, lojistik ve siyasi şartlara göre Afganistan’da kalmayı hedefliyoruz. Bu şartlar sağlanırsa Türkiye, Hamid Karzai Havalimanı’nda kalmaya devam edebilir.”
“Sözde Ermeni soykırımı ile ilgili gelişmeler sürmeli. Zirâ bunu önümüzdeki sene yine masaya getirecekler. Bunu tartışmalıyız. Konuya dair ABD arşivlerinde bilgi mevcut.”

Mısır İle İlişkiler

“Mısır ile normalleşme adımları askeri ilişkilere de yansıyacak. İlişkilerin gelişeceğini düşünüyorum.”

Libya İle İlişkiler

“Libya’nın istikrarına katkı sunmak için Mısır ve diğer bölgesel ülkelerle koordinasyon halindeyiz.”
“Türkiye’nin Trablus’a verdiği destek devam edecek. Türk birlikleri, askeri eğitim ve el yapımı patlayıcı imhasının yanı sıra sağlık ve insani yardım desteği sunuyor.”
“Darbeci Hafter’in düzenlediği geçit töreninde çok sayıda askeri ekipman sergilendi. Bu, Hafter’in varlığını korumaya çalıştığını ve Libya’daki sorunun Hafter ve destekçilerinden kaynaklandığını gösteriyor. Uluslararası toplum, bu askeri ekipmanların kaynağını sorgulamalı.”

Doğu Akdeniz- Kıbrıs

“Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki sorunlar diyalog ile çözülmeli ve bunun için çaba gösteriyoruz. İyi komşuluk ilişkilerinden ve uluslararası hukuktan yanayız, ancak haklarımızın ihlal edilmesine de izin vermeyiz.”
“Denizkurdu-2021 tatbikatı bir kez daha Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünü gösteriyor.”
“Kıbrıs için iki devletli çözümden başka bir çözüm yok.”

Afganistan

“Afganistan halkı istediği sürece ülkede kalıp yardım etmek istiyoruz. Ülkede barışı güvence altına almak istiyoruz.”

Yunanistan ile ilişkiler

“Atina’nın kendisi yayılmacıdır. Buna inanmayanlar, Yunanistan’ın 1821’deki haritasına birde bugüne baksın.”
“Yunanistan ile silah yarışına girmemiz, halklarına en büyük zararı verir ve onların aleyhine olur.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

DİHA’ları uçuracak yerli motor TEKNOFEST’te

Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Araçları’nda test edilen yerli motor “Baykuş”, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te sergileniyor. Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, TEKNOFEST’te yaptığı açıklamada, geliştirdikleri 3 motoru etkinlikte sergilediklerini söyledi. Bayraktar DİHA’nın seri üretimi için geri sayım Şahin, bu motorlardan birinin düşük basınçla çalışabilen doğalgazlı bir motor olduğunu ifade etti. Ağırlıklı olarak […]

Bayraktar DİHA’nın 2022’de seri üretim geçmesi planlanıyor

İlk kez TEKNOFEST’te sergilenen ve uçuş testlerinde sona gelinen Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin (DİHA) seri imalat ve teslimatlarının 2022 içerisinde yapılması hedefleniyor. Anadolu Ajansının medya paydaşı olduğu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST‘te görücüye çıkan Bayraktar DİHA, dikey iniş kalkış özelliğiyle dar alanda operasyon kabiliyeti sağlıyor. 150 kilometreye kadar haberleşme menziline sahip olan […]