Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Daily Sabah Gazetesine Açıklamalarda bulundu. Akar yaptığı açıklamalarda  Irak Kuzeyi-Terörle Mücadele, Doğu Akdeniz- Kıbrıs, Afganistan ile ilgili açıklamalarda bulunurken Türkiye’nin ABD, Mısır ve Yunanistan’la olan ilişkilerine değindi. Hulusi Akar Sincar’da terör Örgütü PKK’ya yönelik Operasyon hazırlıklarının devam ettiğini belirtti

Hulusi Akar’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

Irak Kuzeyi- Terörle Mücadele

“Sincar’da PKK terör örgütüne yönelik bir operasyon için hazırlıklarımız devam ediyor.”
“Mahmur Kampı artık mülteciler için bir kamp değil. Mahmur, PKK terör örgütü için yeni terörist bulma alanı haline geldi.”
“Bağdad yönetimi bölgeyi temizleyeceklerini ve önlem alacaklarını söylüyor. Buna tamam diyoruz. Ancak aynı zamanda bölgenin yeni bir Kandil haline gelmesine izin vermemeleri gerektiğini söylüyoruz.”
“Bağdat ve Erbil arasındaki Sincar anlaşmasının hızlı bir şekilde tamamen yürürlüğe girmesini istiyoruz.”
“Terör örgütü, başarılı terörle mücadele operasyonlarımız karşısında zorlanıyor. Operasyonlarımız, son terörist etkisiz hale getirilene kadar sürecek.”
“Bugüne kadar yaptığımız bütün operasyonlar, Irak dahil olmak üzere komşularımızın toprak bütünlüğüne saygı duyarak ve uluslararası hukuk çerçevesinde gerçekleşti.”
“Meşru müdafaa hakkımızı kullanıyoruz ve sadece bölgedeki terörist unsurları hedef alıyoruz. “Bağdat ve Erbil de bunun farkında ve aramızdaki koordinasyon sürüyor. Bu anlayış ile Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde başarılı operasyonlar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Teröristlere ciddi darbeler indirdik ve terör koridoruna engel olduk.”
“Teröristlerin artan el yapımı İHA saldırıları, hayatta kalma çabalarını gösteriyor. Teröristler köşeye sıkıştı. ‘Yeni silahlar, dronelar keşfettik’ diyerek örgütteki çözülmeyi engellemek istiyorlar. Gerekli önlemler alındı.”

ABD İle İlişkiler

“ABD ve Türkiye arasında birden fazla ilişki var – stratejik ortaklık, müttefiklik, NATO, ikili ilişkiler, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Doğu Akdeniz, Kafkasya ve Balkanlar.”
“PKK terör örgütü, halkımızı ve birliğimizi hedef alıyor. YPG de bundan farklı değil. Washington, YPG’ye silah dolu tırlar ve uçaklar gönderiyor, onlarla işbirliği yapıyor. Israrla PKK değil YPG diyorlar. Bu bizim aklımıza bir hakaret. Türkiye, PKK ve uzantıları ile mücadelede kararlı.”
“ABD ile görüşme içerisindeyiz. Yeni finansal, lojistik ve siyasi şartlara göre Afganistan’da kalmayı hedefliyoruz. Bu şartlar sağlanırsa Türkiye, Hamid Karzai Havalimanı’nda kalmaya devam edebilir.”
“Sözde Ermeni soykırımı ile ilgili gelişmeler sürmeli. Zirâ bunu önümüzdeki sene yine masaya getirecekler. Bunu tartışmalıyız. Konuya dair ABD arşivlerinde bilgi mevcut.”

Mısır İle İlişkiler

“Mısır ile normalleşme adımları askeri ilişkilere de yansıyacak. İlişkilerin gelişeceğini düşünüyorum.”

Libya İle İlişkiler

“Libya’nın istikrarına katkı sunmak için Mısır ve diğer bölgesel ülkelerle koordinasyon halindeyiz.”
“Türkiye’nin Trablus’a verdiği destek devam edecek. Türk birlikleri, askeri eğitim ve el yapımı patlayıcı imhasının yanı sıra sağlık ve insani yardım desteği sunuyor.”
“Darbeci Hafter’in düzenlediği geçit töreninde çok sayıda askeri ekipman sergilendi. Bu, Hafter’in varlığını korumaya çalıştığını ve Libya’daki sorunun Hafter ve destekçilerinden kaynaklandığını gösteriyor. Uluslararası toplum, bu askeri ekipmanların kaynağını sorgulamalı.”

Doğu Akdeniz- Kıbrıs

“Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’taki sorunlar diyalog ile çözülmeli ve bunun için çaba gösteriyoruz. İyi komşuluk ilişkilerinden ve uluslararası hukuktan yanayız, ancak haklarımızın ihlal edilmesine de izin vermeyiz.”
“Denizkurdu-2021 tatbikatı bir kez daha Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gücünü gösteriyor.”
“Kıbrıs için iki devletli çözümden başka bir çözüm yok.”

Afganistan

“Afganistan halkı istediği sürece ülkede kalıp yardım etmek istiyoruz. Ülkede barışı güvence altına almak istiyoruz.”

Yunanistan ile ilişkiler

“Atina’nın kendisi yayılmacıdır. Buna inanmayanlar, Yunanistan’ın 1821’deki haritasına birde bugüne baksın.”
“Yunanistan ile silah yarışına girmemiz, halklarına en büyük zararı verir ve onların aleyhine olur.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik olası operasyonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son açıklamasına göre Suriye sınırında yeni bir operasyon yapılacak. Bu yazımızda, olası bir operasyonun sınırları ve kapsama alanlarının ana noktaları değineceğiz. Erdoğan’ın açıklamalarının arka planına bakış Öncelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasında dikkat çeken bir nokta var. “Bölgelerimize yönelik taciz ve tehditleri bertaraf edecek bir operasyon” ifadesi kullanan Erdoğan, ilk hedefin Fırat batısındaki Tel Rıfat […]

İSVEÇ-PKK İLİŞKİSİNİN YAKIN TARİHİ: BAŞBAKAN ANDERSSON-PKK VE KAKABAVEH İLİŞKİSİ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı saldırı sonrası bölgedeki bir çok ülke güvenlik endişesine kapıldı ve kendilerini koruyacak adımlar atmaya başladı. Bu ülkelerin başında ise İskandinav ve Baltık ülkeleri geliyor. Son dönemde bu bölgedeki iki ülke ise dünya basını ve Türkiye’nin ana konusu:  İsveç ve Finlandiya Bu iki ülke, Rus saldırganlığından korunmak için NATO’ya üyelik başvurusunda bulunacaklarını […]