ABD, F-35 yerine F-15EX satın alacak

Free News, Defense News dergisinden alınan verilere dayanarak, ABD Hava Kuvvetleri , F-35 Lightning II yerine daha fazla F-15EX Advanced Eagle avcı uçağı satın almaya karar verdi.

Daha önce, Amerikan haftalık gözden Pentagon’un ‘ın bütçesi 2022 mali yılı için istek ve F-35s ABD Hava Kuvvetleri için uçak alımları için programa dahil edilmedi bildirdi.

Gazeteciler bunun yerine fonların önemli bir bölümünün – 1.4 milyar dolar – 12 adet F-15EX avcı uçağının satın alınmasına harcanacağını belirtti.

Doğrulanmayan raporlara göre, ABD Hava Kuvvetleri, F-35 Block 4’ün yükseltilmiş bir versiyonunun ortaya çıkmasını bekliyor ve o zamana kadar mevcut makineleri çalışır durumda tutmak için para harcamaya karar verildi.

Bu nedenle, mevcut F-35 filosunu korumak için ordu ek olarak 360 milyon dolar talep etti. Bunlardan 175 milyonu, bu savaşçıların motorları için yirmi güç modülünün satın alınmasına harcanacak. Bu, F-35’in hız aşırtma sırasında kritik sorunlarla karşılaşmasına neden olan kusuru ortadan kaldırmak için gereklidir.

Amerika Birleşik Devletleri, geliştiricisi Lockheed Martin Corporation olan F-35 avcı uçağının çok sayıda eksikliğine defalarca dikkat çekti.

Pentagon’un test ofisi, uçakta, çoğu pilotların güvenliğini tehdit edebilecek ve bu savaş aracının askeri operasyonlarda kullanımının etkinliğini azaltabilecek yaklaşık 900 kusur tespit etti.

Örneğin, bu yılın Mart ayında, ABD Deniz Piyadeleri’nin Yuma eğitim sahasındaki tatbikatlarının bir parçası olarak, F-35B’nin yanlışlıkla kendini bir toptan fırlattığı bildirildi.

Amerikan Muhasebe Odası denetçileri ayrıca kongre üyelerine beşinci nesil savaşçılarla ilgili sorunlar hakkında bilgi verdi: F-35’i Blok 4 versiyonuna yükseltmek bütçeye neredeyse iki milyar dolara mal olacak. Bugüne kadar, uçağı geliştirme programının maliyeti yaklaşık 400 milyar doları buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]