ABD, F-35 yerine F-15EX satın alacak

Free News, Defense News dergisinden alınan verilere dayanarak, ABD Hava Kuvvetleri , F-35 Lightning II yerine daha fazla F-15EX Advanced Eagle avcı uçağı satın almaya karar verdi.

Daha önce, Amerikan haftalık gözden Pentagon’un ‘ın bütçesi 2022 mali yılı için istek ve F-35s ABD Hava Kuvvetleri için uçak alımları için programa dahil edilmedi bildirdi.

Gazeteciler bunun yerine fonların önemli bir bölümünün – 1.4 milyar dolar – 12 adet F-15EX avcı uçağının satın alınmasına harcanacağını belirtti.

Doğrulanmayan raporlara göre, ABD Hava Kuvvetleri, F-35 Block 4’ün yükseltilmiş bir versiyonunun ortaya çıkmasını bekliyor ve o zamana kadar mevcut makineleri çalışır durumda tutmak için para harcamaya karar verildi.

Bu nedenle, mevcut F-35 filosunu korumak için ordu ek olarak 360 milyon dolar talep etti. Bunlardan 175 milyonu, bu savaşçıların motorları için yirmi güç modülünün satın alınmasına harcanacak. Bu, F-35’in hız aşırtma sırasında kritik sorunlarla karşılaşmasına neden olan kusuru ortadan kaldırmak için gereklidir.

Amerika Birleşik Devletleri, geliştiricisi Lockheed Martin Corporation olan F-35 avcı uçağının çok sayıda eksikliğine defalarca dikkat çekti.

Pentagon’un test ofisi, uçakta, çoğu pilotların güvenliğini tehdit edebilecek ve bu savaş aracının askeri operasyonlarda kullanımının etkinliğini azaltabilecek yaklaşık 900 kusur tespit etti.

Örneğin, bu yılın Mart ayında, ABD Deniz Piyadeleri’nin Yuma eğitim sahasındaki tatbikatlarının bir parçası olarak, F-35B’nin yanlışlıkla kendini bir toptan fırlattığı bildirildi.

Amerikan Muhasebe Odası denetçileri ayrıca kongre üyelerine beşinci nesil savaşçılarla ilgili sorunlar hakkında bilgi verdi: F-35’i Blok 4 versiyonuna yükseltmek bütçeye neredeyse iki milyar dolara mal olacak. Bugüne kadar, uçağı geliştirme programının maliyeti yaklaşık 400 milyar doları buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Japonya Ay’da gıda üretecek

Japon basınında yer alan habere göre Japonya hükümeti, gelecekteki Ay görevleri için gıda üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor. 2030’ların sonlarında Ay yüzeyinde uzun süreli kalışlara başlama hedefinde olan Japonya, Dünya dışında gıda yetiştirmek ve tedarik etmek ve bu alanda teknolojinin gelişimini teşvik etmek için hükümet öncülüğünde bir proje başlatıyor. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı, 2030’ların ilk […]

DİHA’ları uçuracak yerli motor TEKNOFEST’te

Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Araçları’nda test edilen yerli motor “Baykuş”, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te sergileniyor. Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, TEKNOFEST’te yaptığı açıklamada, geliştirdikleri 3 motoru etkinlikte sergilediklerini söyledi. Bayraktar DİHA’nın seri üretimi için geri sayım Şahin, bu motorlardan birinin düşük basınçla çalışabilen doğalgazlı bir motor olduğunu ifade etti. Ağırlıklı olarak […]