ABD, F-35 yerine F-15EX satın alacak

Free News, Defense News dergisinden alınan verilere dayanarak, ABD Hava Kuvvetleri , F-35 Lightning II yerine daha fazla F-15EX Advanced Eagle avcı uçağı satın almaya karar verdi.

Daha önce, Amerikan haftalık gözden Pentagon’un ‘ın bütçesi 2022 mali yılı için istek ve F-35s ABD Hava Kuvvetleri için uçak alımları için programa dahil edilmedi bildirdi.

Gazeteciler bunun yerine fonların önemli bir bölümünün – 1.4 milyar dolar – 12 adet F-15EX avcı uçağının satın alınmasına harcanacağını belirtti.

Doğrulanmayan raporlara göre, ABD Hava Kuvvetleri, F-35 Block 4’ün yükseltilmiş bir versiyonunun ortaya çıkmasını bekliyor ve o zamana kadar mevcut makineleri çalışır durumda tutmak için para harcamaya karar verildi.

Bu nedenle, mevcut F-35 filosunu korumak için ordu ek olarak 360 milyon dolar talep etti. Bunlardan 175 milyonu, bu savaşçıların motorları için yirmi güç modülünün satın alınmasına harcanacak. Bu, F-35’in hız aşırtma sırasında kritik sorunlarla karşılaşmasına neden olan kusuru ortadan kaldırmak için gereklidir.

Amerika Birleşik Devletleri, geliştiricisi Lockheed Martin Corporation olan F-35 avcı uçağının çok sayıda eksikliğine defalarca dikkat çekti.

Pentagon’un test ofisi, uçakta, çoğu pilotların güvenliğini tehdit edebilecek ve bu savaş aracının askeri operasyonlarda kullanımının etkinliğini azaltabilecek yaklaşık 900 kusur tespit etti.

Örneğin, bu yılın Mart ayında, ABD Deniz Piyadeleri’nin Yuma eğitim sahasındaki tatbikatlarının bir parçası olarak, F-35B’nin yanlışlıkla kendini bir toptan fırlattığı bildirildi.

Amerikan Muhasebe Odası denetçileri ayrıca kongre üyelerine beşinci nesil savaşçılarla ilgili sorunlar hakkında bilgi verdi: F-35’i Blok 4 versiyonuna yükseltmek bütçeye neredeyse iki milyar dolara mal olacak. Bugüne kadar, uçağı geliştirme programının maliyeti yaklaşık 400 milyar doları buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]

SUUDİ ARABİSTAN’IN NEOM PROJESİ: GELECEĞE YÖNELİK BÜYÜK VİZYON

Suudi Arabistan, büyüleyici bir vizyonla ön plana çıkan NEOM Projesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu heyecan verici proje, ülkenin kuzeybatısında gerçekleştirilen devasa bir kalkınma hamlesi olarak karşımıza çıkıyor. NEOM, sadece bir şehir inşa etmekten daha fazlasını hedefleyen bir yolculuğa atılmış durumda. Sürdürülebilirlik, inovasyon ve ekonomik büyüme temelleri üzerine inşa edilen bu proje, Suudi Arabistan’ın geleceğini […]