ABD, F-35 yerine F-15EX satın alacak

Free News, Defense News dergisinden alınan verilere dayanarak, ABD Hava Kuvvetleri , F-35 Lightning II yerine daha fazla F-15EX Advanced Eagle avcı uçağı satın almaya karar verdi.

Daha önce, Amerikan haftalık gözden Pentagon’un ‘ın bütçesi 2022 mali yılı için istek ve F-35s ABD Hava Kuvvetleri için uçak alımları için programa dahil edilmedi bildirdi.

Gazeteciler bunun yerine fonların önemli bir bölümünün – 1.4 milyar dolar – 12 adet F-15EX avcı uçağının satın alınmasına harcanacağını belirtti.

Doğrulanmayan raporlara göre, ABD Hava Kuvvetleri, F-35 Block 4’ün yükseltilmiş bir versiyonunun ortaya çıkmasını bekliyor ve o zamana kadar mevcut makineleri çalışır durumda tutmak için para harcamaya karar verildi.

Bu nedenle, mevcut F-35 filosunu korumak için ordu ek olarak 360 milyon dolar talep etti. Bunlardan 175 milyonu, bu savaşçıların motorları için yirmi güç modülünün satın alınmasına harcanacak. Bu, F-35’in hız aşırtma sırasında kritik sorunlarla karşılaşmasına neden olan kusuru ortadan kaldırmak için gereklidir.

Amerika Birleşik Devletleri, geliştiricisi Lockheed Martin Corporation olan F-35 avcı uçağının çok sayıda eksikliğine defalarca dikkat çekti.

Pentagon’un test ofisi, uçakta, çoğu pilotların güvenliğini tehdit edebilecek ve bu savaş aracının askeri operasyonlarda kullanımının etkinliğini azaltabilecek yaklaşık 900 kusur tespit etti.

Örneğin, bu yılın Mart ayında, ABD Deniz Piyadeleri’nin Yuma eğitim sahasındaki tatbikatlarının bir parçası olarak, F-35B’nin yanlışlıkla kendini bir toptan fırlattığı bildirildi.

Amerikan Muhasebe Odası denetçileri ayrıca kongre üyelerine beşinci nesil savaşçılarla ilgili sorunlar hakkında bilgi verdi: F-35’i Blok 4 versiyonuna yükseltmek bütçeye neredeyse iki milyar dolara mal olacak. Bugüne kadar, uçağı geliştirme programının maliyeti yaklaşık 400 milyar doları buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

BMC’nin yeni sahibi Tosyalı Holding oldu

Tosyalı Holding’in BMC’de hisse alımı için yaptığı görüşmeler sonuçlandı. Dünya gazetesinin haberine göre BMC’nin çoğunluk hisselerinin yeni sahibi çelik devi Tosyalı Holding oldu. AJANSLAR – Dünya gazetesinden Osman AROLAT’ın haberine göre; uzun süredir iddia edildiği üzere Tosyalı, BMC’nin yüzde 25 hissesini kontrol eden Ethem Sancak ile hisse alımı için görüşmeleri sonuçlandırdı. BMC’nin yüzde 49.9’u Katar’ın kontrolü […]

Türk Savunma Sanayisi’nin Yükselişiyle dışa bağımlılık %59 azaldı

Türkiye’nin silah ihracatı, savunma sanayi alanında yerli ve milli imkanlarla geliştirilen sistemlerinin sayısının artmasıyla 2016-2020 yıllarını kapsayan 5 yıllık dönemde, 2011-2015’e göre yüzde 30 artarken, ithalatı yüzde 59 azaldı. Türkiye savunma ve Havacılık Sanayinin Şubat 2021 ihracatı, 2020’ye göre %34,1 artışla 233 milyon 225 bin dolar oldu. 🟩2021 yılı toplam ihracatı ise 2020’ye göre %17,5 […]