ABD’li yetkililer, BAE – Çin bağlantıları ışığında BAE’ye F-35 satışı nedeniyle endişeli

Biden yönetimi, eski Başkan Trump’ın BAE’ye 50 adet F-35 satışı kararını gözden geçirdikten sonra Nisan ayında onaylamıştı. Ancak son dönemde BAE ve Çin arasında artan askeri trafik, ABD’li yetkilileri alarma geçirdi.

Eski ABD Başkanı Trump, görevinin sona ermesinden sadece saatler önce BAE’ye aralarında 50 adet F-35 savaş uçağının da bulunduğu silahların satışını onaylamıştı. Biden’in yönetime geçmesi ile birlikte kararın gözden geçirileceği belirtilmiş ve daha sonra Trump’ın kararı onaylanmış, satışının sürdürüleceği dile getirilmişti.

Ancak son dönemde BAE ve Çin arasında artan askeri trafik, ABD’li yetkilileri alarma geçirdi. ABD’li yetkililere göre Çin ordusuna ait iki uçak, beraberinde ne olduğu belirsiz olan malzemeler ile birlikte son haftalarda BAE’deki bir havalimanına indi.

Bu durum ve BAE ile Çin arasındaki savunma işbirliğinin arttığına dair işaretler, ABD’li yetkililer arasında F-35 satışı ile ilgili yeni soru işaretleri ortaya attı. ABD’li yetkililer, artan bu işbirliğinin satışın geleceğine gölge düşürdüğünü belirtiyor.

Bu kapsamda ABD, BAE’den Çin’in F-35 teknolojisine erişemeyeceğine dair güvence istiyor. Çok sayıda ABD’li yetkililer, BAE ve Çin arasında genişleyen işbirliği nedeniyle F-35 satışına dair endişeleri olduğunu ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

“BAE, boyundan büyük işlere kalkıştı”

İngiliz medyasından Financial Times, Körfez ülkesi BAE’nin son yıllarda sergilediği ve askeri önlemler de içeren sert dış politikasını değiştirmeye başladığını belirtti. Haberde BAE’nin “boyundan büyük işlere kalkıştığı” vurgulandı. Koronavirüs pandemisinin BAE ekonomisini vurması ve küresel ticaret bağlarını gevşettiği dile getirilirken, BAE’nin bu nedenle odağını askeri müdahalelerden ekonomik diplomasiye çevirdiği belirtildi. Buna göre BAE diplomatlarından ve […]

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Daily Sabah Gazetesine Açıklamalarda bulundu. Akar yaptığı açıklamalarda  Irak Kuzeyi-Terörle Mücadele, Doğu Akdeniz- Kıbrıs, Afganistan ile ilgili açıklamalarda bulunurken Türkiye’nin ABD, Mısır ve Yunanistan’la olan ilişkilerine değindi. Hulusi Akar Sincar’da terör Örgütü PKK’ya yönelik Operasyon hazırlıklarının devam ettiğini belirtti Hulusi Akar’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar: Irak Kuzeyi- Terörle Mücadele “Sincar’da […]