ABD’li yetkililer, BAE – Çin bağlantıları ışığında BAE’ye F-35 satışı nedeniyle endişeli

Biden yönetimi, eski Başkan Trump’ın BAE’ye 50 adet F-35 satışı kararını gözden geçirdikten sonra Nisan ayında onaylamıştı. Ancak son dönemde BAE ve Çin arasında artan askeri trafik, ABD’li yetkilileri alarma geçirdi.

Eski ABD Başkanı Trump, görevinin sona ermesinden sadece saatler önce BAE’ye aralarında 50 adet F-35 savaş uçağının da bulunduğu silahların satışını onaylamıştı. Biden’in yönetime geçmesi ile birlikte kararın gözden geçirileceği belirtilmiş ve daha sonra Trump’ın kararı onaylanmış, satışının sürdürüleceği dile getirilmişti.

Ancak son dönemde BAE ve Çin arasında artan askeri trafik, ABD’li yetkilileri alarma geçirdi. ABD’li yetkililere göre Çin ordusuna ait iki uçak, beraberinde ne olduğu belirsiz olan malzemeler ile birlikte son haftalarda BAE’deki bir havalimanına indi.

Bu durum ve BAE ile Çin arasındaki savunma işbirliğinin arttığına dair işaretler, ABD’li yetkililer arasında F-35 satışı ile ilgili yeni soru işaretleri ortaya attı. ABD’li yetkililer, artan bu işbirliğinin satışın geleceğine gölge düşürdüğünü belirtiyor.

Bu kapsamda ABD, BAE’den Çin’in F-35 teknolojisine erişemeyeceğine dair güvence istiyor. Çok sayıda ABD’li yetkililer, BAE ve Çin arasında genişleyen işbirliği nedeniyle F-35 satışına dair endişeleri olduğunu ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Türkiye ABD’den küçük ölçekli nükleer reaktör alımını görüşüyor

  Türk hükümeti ve özel sektörün kömüre bağımlılığı azaltmak için ABD ile küçük ölçekli nükleer reaktör alımı görüşmeleri yürütüldüğü belirtiliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Nükleer Enerji Danışmanı Justin Friedman Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Kömür yakıtlı termik santrallerin ikamesi olarak nükleere ciddi bir ilgi var” değerlendirmesini yaptı. Friedman’a göre 2050’ye kadar nükleerden sağlanacak 20 gigavatlık elektrik üretim […]

Alman ordusunda Puma tipi zırhlı araç skandalı

Der Spiegel’in haberine göre, Alman ordusu envanterindeki Puma tipi zırhlı araçlar NATO tatbikatında ciddi teknik sorunlar yaşadı. Tatbikata katılan 18 adet Puma’dan “hiçbirinin göreve hazır durumda” olmadığı belirtildi.   Der Spiegel dergisinin haberine göre, NATO’nun “Mızrak Ucu” (Speerspitze) adlı tatbikatına katılan Alman ordusu envanterine kayıtlı 18 adet Puma tipi zırhlı araç tatbikatta ciddi teknik sorunlar […]