ABD’li yetkililer, BAE – Çin bağlantıları ışığında BAE’ye F-35 satışı nedeniyle endişeli

Biden yönetimi, eski Başkan Trump’ın BAE’ye 50 adet F-35 satışı kararını gözden geçirdikten sonra Nisan ayında onaylamıştı. Ancak son dönemde BAE ve Çin arasında artan askeri trafik, ABD’li yetkilileri alarma geçirdi.

Eski ABD Başkanı Trump, görevinin sona ermesinden sadece saatler önce BAE’ye aralarında 50 adet F-35 savaş uçağının da bulunduğu silahların satışını onaylamıştı. Biden’in yönetime geçmesi ile birlikte kararın gözden geçirileceği belirtilmiş ve daha sonra Trump’ın kararı onaylanmış, satışının sürdürüleceği dile getirilmişti.

Ancak son dönemde BAE ve Çin arasında artan askeri trafik, ABD’li yetkilileri alarma geçirdi. ABD’li yetkililere göre Çin ordusuna ait iki uçak, beraberinde ne olduğu belirsiz olan malzemeler ile birlikte son haftalarda BAE’deki bir havalimanına indi.

Bu durum ve BAE ile Çin arasındaki savunma işbirliğinin arttığına dair işaretler, ABD’li yetkililer arasında F-35 satışı ile ilgili yeni soru işaretleri ortaya attı. ABD’li yetkililer, artan bu işbirliğinin satışın geleceğine gölge düşürdüğünü belirtiyor.

Bu kapsamda ABD, BAE’den Çin’in F-35 teknolojisine erişemeyeceğine dair güvence istiyor. Çok sayıda ABD’li yetkililer, BAE ve Çin arasında genişleyen işbirliği nedeniyle F-35 satışına dair endişeleri olduğunu ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]