Türkiye’nin Uzaya açılan kapısı: USET

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Sosyal medya üzerinden “Türkiye’nin uzaya açılan kapısı” notuyla Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’ni (USET) paylaştı.

20 Aralık 2017’de Merkezi işletme haklarını TUSAŞ’ın devraldığı merkez, üstün özellikleriyle dikkat çekiyor. Yaklaşık 10.000 metrekare kapalı alana sahip olan tesis 5000 kilogram ağırlığında birden fazla uyduya ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip.

Resim

USET  Merkezinde şu an Türksat 6A Haberleşme uydusu ve İMECE yer gözlem ve keşif uydusu projelerinin yürütülüyor. 22 Ekim 2016 yılında fırlatma sahasına gönderilen GÖKTÜRK-1, USET Merkezinden Fırlatma sahasına gönderilen ilk uydu olma özelliğini taşıyor.

Resim

TUSAŞ Bünyesinde işletilen ve Titreşim test Sistemi, Akustik Test Sistemi, Isıl Vakum Test Sistemi, İklimlendirme Test Sistemi, EMC/EMI Test Sistemi, Kütle özellikleri ölçümü gibi birçok teste sahip olan merkezde; Çok katmanlı yalıtım battaniyesi, Kablaj üretimi ve Optik Güneş Reflektör uygulaması gibi prosesler yürütülmeye devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

UZAY MADENCİLİĞİ: SONSUZ KAYNAK POTANSİYELİ

Güneş Sistemi’nin sınırları ötesinde, insanoğlu bir adım daha atıyor ve yeni bir keşif alanına yöneliyor: uzay madenciliği. Bu yeni alan, gök cisimlerinden değerli mineraller, metaller ve diğer kaynaklar elde etmek için insanlığın uzaya açılan kapısı olabilir. Uzayın sonsuz kaynak potansiyeli, enerji üretimi, kaynaklara erişim ve derin uzay keşiflerinin sürdürülebilirliği gibi birçok yeni olanak sunuyor. Geçmişten […]

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]