Türkiye’nin Uzaya açılan kapısı: USET

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Sosyal medya üzerinden “Türkiye’nin uzaya açılan kapısı” notuyla Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’ni (USET) paylaştı.

20 Aralık 2017’de Merkezi işletme haklarını TUSAŞ’ın devraldığı merkez, üstün özellikleriyle dikkat çekiyor. Yaklaşık 10.000 metrekare kapalı alana sahip olan tesis 5000 kilogram ağırlığında birden fazla uyduya ev sahipliği yapabilecek kapasiteye sahip.

Resim

USET  Merkezinde şu an Türksat 6A Haberleşme uydusu ve İMECE yer gözlem ve keşif uydusu projelerinin yürütülüyor. 22 Ekim 2016 yılında fırlatma sahasına gönderilen GÖKTÜRK-1, USET Merkezinden Fırlatma sahasına gönderilen ilk uydu olma özelliğini taşıyor.

Resim

TUSAŞ Bünyesinde işletilen ve Titreşim test Sistemi, Akustik Test Sistemi, Isıl Vakum Test Sistemi, İklimlendirme Test Sistemi, EMC/EMI Test Sistemi, Kütle özellikleri ölçümü gibi birçok teste sahip olan merkezde; Çok katmanlı yalıtım battaniyesi, Kablaj üretimi ve Optik Güneş Reflektör uygulaması gibi prosesler yürütülmeye devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Japonya Ay’da gıda üretecek

Japon basınında yer alan habere göre Japonya hükümeti, gelecekteki Ay görevleri için gıda üretimi gerçekleştirmeyi hedefliyor. 2030’ların sonlarında Ay yüzeyinde uzun süreli kalışlara başlama hedefinde olan Japonya, Dünya dışında gıda yetiştirmek ve tedarik etmek ve bu alanda teknolojinin gelişimini teşvik etmek için hükümet öncülüğünde bir proje başlatıyor. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı, 2030’ların ilk […]

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti

NASA’nın InSight uzay aracı Mars’ta 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde deprem kaydetti NASA’nın 2018 yılında Mars’a indirdiği InSight adlı uzay aracı 18 Eylül Cumartesi günü Kızıl Gezegende 1,5 saat süren 4,2 büyüklüğünde bir deprem kaydetti. NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndan (JPL) yapılan açıklamada bu depremin Mars’ta bugüne kadar kaydedilen en uzun deprem olduğu belirtildi. NASA JPL’in […]