Türkiye’nin Hava Savunma Sistemi HİSAR-A+ envantere girmeye hazır

Türkiye’nin kademeli hava savunma sisteminin alçak irtifa için geliştirilen üyesi ‘HİSAR-A+’ seri üretime hazır. Çok yakında TSK envanterine girecek ve sahada görev yapacak.

 Türkiye’nin kademeli hava savunma sistemi ailesinin alçak irtifa için üretilen üyesi ‘HİSAR-A+’ envantere girmeye hazır.

Sistemin taşıyıcı platformu zırhlı ve paletli araçlardan oluşuyor. Bu yüzden bir hava savunma sistemi için hayati öneme sahip hızlı mevzi değiştirme yeteneği bulunuyor ve yine aynı zamanda sahada hareketli birliklerin hava savunma ihtiyacını da karşılayabiliyor.

360 derece etkinlik, 4 hedefe ardışık ateşleme

Önleme menzili 15 kilometre olan sistem 360 derece etkinlik sağlıyor. Sistemde radar, elektro optik algılayıcılar ve füze rampaları tek bir araçta toplandı. Bu yüzden ‘HİSAR-A’ sahada başka hiç bir araca ihtiyaç duymadan görev yapabiliyor. Üzerindeki füze rampasında 4 füze 4 hedefe ardışık olarak ateşlenebiliyor.

Sistem yerli ve milli olarak üretiliyor. Böylece olası ambargolar üretimine engel oluşturmuyor. Ayrıca üretimi ile Türkiye’yi özgün entegre hava savunma sistemi geliştirebilen bir kaç ülke sınıfına sokuyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de ailenin en etkili üyesi olacak yüksek irtifa hava savunma sistemi SİPER’in ise 2023 bitmeden hazır olacağını duyurdu.

Orta irtifada etkili HİSAR-O+ ile SİPER arasında da bir ara model üretilmesi planlanıyor.
Bu modelin 100 kilometre menzil, 20 kilometre irtifada etkili olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Yerli İHA’lara yerli uydu terminali

İnsansız hava araçları için bugüne kadar yurt dışından temin edilen uydu terminalleri ilk defa yerlileştirilerek Anka-S ve Aksungur’a entegre edildi. 5 hava aracıyla testler dahil 500 saatlik uçuş süresine ulaşıldı. Türk savunma sanayii, milli İHA’ların uydu hava terminali ihtiyacının yurt içindeki çözümlerle karşılanmasına yönelik çalışmalarda önemli mesafe kazandı. CTech Bilişim Teknolojileri AŞ, Türk Havacılık ve […]

ASELSAN, Savunma Sanayii Başkanlığı ile sözleşmesine opsiyon paketini dahil etti

Sözleşmeye ait 91,9 milyon avro ile 1,8 milyar lira tutarında opsiyon paketi bulunuyor  ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi sözleşmesine ait 91,9 milyon avro ve 1,8 milyar liralık opsiyon paketi, sözleşme kapsamına alındı. ASELSAN‘ın yeni iş sözleşmesine ilişkin açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. Açıklamada, “ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı […]