Türkiye’nin Hava Savunma Sistemi HİSAR-A+ envantere girmeye hazır

Türkiye’nin kademeli hava savunma sisteminin alçak irtifa için geliştirilen üyesi ‘HİSAR-A+’ seri üretime hazır. Çok yakında TSK envanterine girecek ve sahada görev yapacak.

 Türkiye’nin kademeli hava savunma sistemi ailesinin alçak irtifa için üretilen üyesi ‘HİSAR-A+’ envantere girmeye hazır.

Sistemin taşıyıcı platformu zırhlı ve paletli araçlardan oluşuyor. Bu yüzden bir hava savunma sistemi için hayati öneme sahip hızlı mevzi değiştirme yeteneği bulunuyor ve yine aynı zamanda sahada hareketli birliklerin hava savunma ihtiyacını da karşılayabiliyor.

360 derece etkinlik, 4 hedefe ardışık ateşleme

Önleme menzili 15 kilometre olan sistem 360 derece etkinlik sağlıyor. Sistemde radar, elektro optik algılayıcılar ve füze rampaları tek bir araçta toplandı. Bu yüzden ‘HİSAR-A’ sahada başka hiç bir araca ihtiyaç duymadan görev yapabiliyor. Üzerindeki füze rampasında 4 füze 4 hedefe ardışık olarak ateşlenebiliyor.

Sistem yerli ve milli olarak üretiliyor. Böylece olası ambargolar üretimine engel oluşturmuyor. Ayrıca üretimi ile Türkiye’yi özgün entegre hava savunma sistemi geliştirebilen bir kaç ülke sınıfına sokuyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir de ailenin en etkili üyesi olacak yüksek irtifa hava savunma sistemi SİPER’in ise 2023 bitmeden hazır olacağını duyurdu.

Orta irtifada etkili HİSAR-O+ ile SİPER arasında da bir ara model üretilmesi planlanıyor.
Bu modelin 100 kilometre menzil, 20 kilometre irtifada etkili olması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]