Haluk Bayraktar: Baykar olarak ses hızına yakın uçan, savaşan İHA projesine başladık

Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar Gebze Teknik Üniveristesi Havacılık ve Uzay Kulübü’nün 7-8-9 Mayıs tarihlerinde gerçekleştireceğimiz Havacılık ve Uzay Zirvesi’ne katıldı. Baykar Savunma’nın misyonu vizyonu ve gelişimi hakkında bilgi veren Bayraktar Baykar Savunma’nın yürütmekte olduğu projeler hakkında önemli bilgiler verdi.

ASELSAN’ın CAATSA kamerası TB-2 ile birlikte TSK envanterinde

Baykar’ın tesisleri’nin Avrupa genelinde SİHA teknolojilerine yönelik en büyük tesislerden olduğunu belirten Bayraktar TB2-SİHA’nın ülke genelindeki operasyonlarda ve Azerbaycan Karabağ savaşında  yakaladığı başarıyı anlattı. Bayraktar TB2 ‘nin Dünyada yankı uyandırmasının en büyük sebeplerinden birinin maliyetine göre performansının çok yüksek olduğunu belirten Bayraktar “BAYRAKTAR TB-2 benzerliğinde, bu sınıfta bu performansa sahip herhangi bir ürün yok” dedi. Ayrıca geçtiğimiz günlerde ASELSAN’ın CAATSA kamerasının Bayraktar TB2 İHA sistemleri ile TSK envanterine girdiğini ekledi.

AKINCI yakın zamanda envantere girecek

Baykar’ın Platform odaklı çalışan bir firma olduğuna değinen Haluk Bayraktar Edirne Keşan’daki test ve eğitim merkezinde Bayraktar TB2 çalışmalarının Çorlu’daki merkezde ise Akıncı’nın çalışmalarının devam ettiğini aktararak Akıncı hakkında bilgiler verdi. Haluk Bayraktar’ın verdiği bilgilere göre AKINCI’nın kulanıcı eğitim faaliyetleri devam ediyor ve bu kapsamda günde en az 20-30 uçuş icra ediyor. Akıncı’nın seri üretime başlandı ve yakın zamanda envantere girecek. Faydalı yük olarak şu an Roketsan üretimi MAM-L, MAM-C ve MAM-T isimli 100 kiloluk bombayı kullanılıyor. Tübitak Sage üretimi BOZDOĞAN ve GÖKDOĞAN projeleri de akıncıda kulllanılacak faydalı yükler arasında.

Haluk Bayraktar AKINCI için sektörün Tüm faaliyetlerinin havada sergilendiği bir proje oldu yorumunu yaptı.

AKINCI’dan sonraki en önemli hedef ses hızına yakın savaşan İHA

Haluk Bayraktar katılımcılardan gelen insansız savaş uçağıyla ilgili bir projenin olup olmadığıyla ilgili soruya şu şekilde cevap verdi:

“Akıncı’dan sonraki en önemli hedefimiz hedefimiz ses hızına yakın uçan savaşan İHA Konsepti ve şu an ona başlamış durumdayız. Selçuk bey ilan etti hedef 2023de denemelerini yapmak. Şu an proje kavramsal tasarım aşamasında.”

TB-3 SİHA’dan ilk görüntü

Bayraktar etkinlikte TCG Anadolu gemisine iniş yapabilecek olan TB3 SİHA’dan ilk görüntüleri paylaştı. Haluk Bayraktarın İlk kez paylaşıldığını belirttiği 3D çizimde SİHA’nın kalkışını sağlayacak özel makara sistemi ve kanatların kırılım noktaları dikkat çekti.

WhatsApp Image 2021-05-07 at 17.04.09

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]