İngiltere Savunma Bakanı, Rus paralı askerlerle ilgili konuştu

İngiltere Savunma Bakanı Wallace, The Telegraph gazetesine verdiği demeçte “Putin’in özel ordusu” olarak tanımladığı Rus paralı askerlerin karşısına çıkmaya hazır olduklarını dile getirdi.

İngiliz medyasından The Telegraph, Libya’dan yeni uydu görüntüleri yayınlayarak Rusya’nın ülkedeki Wagner paralı askerlerine tank ve uçak gönderdiğini ortaya koydu.

Yayınlanan uydu görüntülerine göre Wagner, standart Rus askeri ekipmanları kullanıyor ve Libya’daki operasyonlarını bu ekipmanlar sayesinde yürütüyor.

İngiliz güvenlik uzmanlarına göre Wagner’in faaliyetleri, başka bir devletin oluşturabileceği tehdidin ordular arası sıradan çatışmanın ötesinde yeni bir boyuta ulastığını gösteriyor.

Konuya dair konuşan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, “İyi finanse edilen ve iyi eğitilen ordular tarafından desteklenen bu karanlık kişiler, Batılı silahlı güçler için karmaşık bir tehlike arz ediyor” dedi.

Wallace, “İngiltere ve müttefikleri, silahlı paralı askerlerle mücadeleye etmeye hazır olmalı” ifadelerini kullandı ve bu grupların faaliyetlerine karşı dirençlerini artırmaları gerektiğini vurguladı.

ABD uyduları tarafından kaydedilen ve Telegraph tarafından yayınlanan uydu görüntülerinde SA-22 hava savunma sistemleri, IL-76 kargo uçakları ve farklı türde zırhlı araçlar yer alıyor.

ABD güvenlik yetkililerine göre Rusya, Libya’daki Wagner milislerini doğrudan savaş uçakları, zırhlı araçlar ve diğer askeri ekipmanlarla donattı. İngiltere Savunma Bakanı Wallace, bu tür uydu görüntülerinin tehlike algılarını değiştirmesi gerektiğini ifade etti.

Öte yandan eski bir paralı askerin açıklamaları, Kremlin ve Wagner arasındaki çatlakları da gün yüzüne çıkardı. Eski paralı askere göre 2016 yılında Palmyra şehrinin Suriye rejimi ve Rusya tarafından ele geçirilmesine yönelik operasyonda Wagner grubu büyük rol üstlendi. Wagner’in askeri ekipmanları, Rusya tarafından sağlanıyordu.

Ancak Palmyra’nın alınması sonrası Rusya Savunma Bakanı Shoigu, Kremlin’e “Palmyra’yı aldık” bildiriminde bulundu ve bu durum, Wagner lideri Prigozhin’i öfkelendirdi.

Prigozhin’in “Palmyra’yı siz değil, biz aldık” açıklaması sonrası o bölgede destek kesildi ve Wagner, eski veya ele geçirilen askeri ekipmanları kullanmak zorunda kaldı.

2018 yılında Rus Duması’nda özel askeri şirketleri yasadışı ilan etmeye yönelik bir oylama yapıldı, ancak Devlet Başkanı Putin, “Rus yasalarını ihlal etmedikleri sürece faaliyet göstermelerinde sorun yok” diyerek bu duruma sıcak bakmadığını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Alman ordusunda Puma tipi zırhlı araç skandalı

Der Spiegel’in haberine göre, Alman ordusu envanterindeki Puma tipi zırhlı araçlar NATO tatbikatında ciddi teknik sorunlar yaşadı. Tatbikata katılan 18 adet Puma’dan “hiçbirinin göreve hazır durumda” olmadığı belirtildi.   Der Spiegel dergisinin haberine göre, NATO’nun “Mızrak Ucu” (Speerspitze) adlı tatbikatına katılan Alman ordusu envanterine kayıtlı 18 adet Puma tipi zırhlı araç tatbikatta ciddi teknik sorunlar […]

SURİYE’YE 5.KARA HAREKATI: YARIM KALAN HESAPLAR

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2016 yılında Suriye’ye ayak basmasının ardından 4 büyük harekat düzenlendi. PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine düzenlenen bu harekatlar ile Türkiye sınırının büyük bir kısmı terör örgütlerinden temizlenmişti fakat terör tehdidi ortadan kalkmamıştı. Bunun başlıca sebepleri terör örgütlerini destekleyen ve arkasında duran büyük devletlerin çıkarlarıydı. Fırat Kalkanı Harekatı ile Kuzey Halep, Zeytin Dalı […]