TÜBİTAK MAM yakıt pilli sistemleri geliştiriyor

TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü Yerli ve milli teknoloji ile askeri/sivil elektronik cihazların şarj edilmesinde kullanılmak üzere sessiz, çevreci ve yüksek verimli hidrojenli yakıt pilli sistemleri geliştiriyor. Enstitü tarafından geliştirilen ürün enerji kaynaklı çevre kirliliğini azaltarak yaşam kalitesini artırıyor.

Elektrik enerjisi üretme yeteneğine sahip

Yakıt pilleri, kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlar, rafineri ürünleri, amonyak, metanol gibi kimyasal ürünler, biyogaz ve atık materyaller gibi alternatif kaynaklardan bir yakıt dönüştürücü yardımıyla elde edilen hidrojenin veya doğrudan hidrojenin, oksijen ile elektrokimyasal reaksiyona girmesi sonucunda enerji üreten cihazlardır. Yakıt pilleri çevre ve gürültü kirliliğine neden olmamaları, hareketli parça içermemeleri ve fosil yakıtlardan daha yüksek dönüşüm elde edilebilmeleri gibi avantajlara sahiptir. Yakıt pili sistemleri yakıt pili türüne bağlı olarak yaklaşık % 40¬60 verime sahiptir, açığa çıkan ısının değerlendirildiği durumlarda ise toplam verim %80’e kadar artmaktadır. Yakıt pili, teorik olarak yakıt ve oksitleyici sağlandığı sürece elektrik enerjisi üretme yeteneğine sahiptir. Yakıt pilleri uzay araçlarında, taşıtlarda, deniz araçlarında, cep telefonu, dizüstü bilgisayar gibi taşınabilir araçlarda, evlerde, ofislerde, hastanelerde, otellerde, endüstriyel kuruluşlarda kullanılabilirler.

Hareket halindeki birimlerin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılıyor

TÜBİTAK MAM’ın geliştirdiği yakıt pilli güç kaynağı hareket halindeki birimlerin elektrik enerjisi ihtiyacını uzun süreli ve kesintisiz olarak karşılamak üzere şarj destek ünitesi olarak tasarlandı ve prototip, askeri ve sivil çeşitli telsiz, telefon vb. cihazların şarj edilmesinde kullanılmak üzere geliştirildi. Endüstriyel tasarımıyla son kullanıcıya uygun şekilde üretildi. Sistem 50W’lık hava solumalı ve soğutmalı yakıt piline sahip.

TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü Yakıt Pili Grubu’nun çalışmalarına devam ettiği diğer türler:

  • Polimer elektrolit membranli yakıt pili (PEMYP)
  • Doğrudan sodyum borhidrürlü yakıt pili (DSBHYP)
  • Doğrudan metanol yakıt pili (DMYP)
  • Katı oksit yakıt pili (KOYP)
  • Ergimiş karbonatlı yakıt pili (EKYP)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

UZAY MADENCİLİĞİ: SONSUZ KAYNAK POTANSİYELİ

Güneş Sistemi’nin sınırları ötesinde, insanoğlu bir adım daha atıyor ve yeni bir keşif alanına yöneliyor: uzay madenciliği. Bu yeni alan, gök cisimlerinden değerli mineraller, metaller ve diğer kaynaklar elde etmek için insanlığın uzaya açılan kapısı olabilir. Uzayın sonsuz kaynak potansiyeli, enerji üretimi, kaynaklara erişim ve derin uzay keşiflerinin sürdürülebilirliği gibi birçok yeni olanak sunuyor. Geçmişten […]

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]