TÜBİTAK MAM yakıt pilli sistemleri geliştiriyor

TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü Yerli ve milli teknoloji ile askeri/sivil elektronik cihazların şarj edilmesinde kullanılmak üzere sessiz, çevreci ve yüksek verimli hidrojenli yakıt pilli sistemleri geliştiriyor. Enstitü tarafından geliştirilen ürün enerji kaynaklı çevre kirliliğini azaltarak yaşam kalitesini artırıyor.

Elektrik enerjisi üretme yeteneğine sahip

Yakıt pilleri, kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlar, rafineri ürünleri, amonyak, metanol gibi kimyasal ürünler, biyogaz ve atık materyaller gibi alternatif kaynaklardan bir yakıt dönüştürücü yardımıyla elde edilen hidrojenin veya doğrudan hidrojenin, oksijen ile elektrokimyasal reaksiyona girmesi sonucunda enerji üreten cihazlardır. Yakıt pilleri çevre ve gürültü kirliliğine neden olmamaları, hareketli parça içermemeleri ve fosil yakıtlardan daha yüksek dönüşüm elde edilebilmeleri gibi avantajlara sahiptir. Yakıt pili sistemleri yakıt pili türüne bağlı olarak yaklaşık % 40¬60 verime sahiptir, açığa çıkan ısının değerlendirildiği durumlarda ise toplam verim %80’e kadar artmaktadır. Yakıt pili, teorik olarak yakıt ve oksitleyici sağlandığı sürece elektrik enerjisi üretme yeteneğine sahiptir. Yakıt pilleri uzay araçlarında, taşıtlarda, deniz araçlarında, cep telefonu, dizüstü bilgisayar gibi taşınabilir araçlarda, evlerde, ofislerde, hastanelerde, otellerde, endüstriyel kuruluşlarda kullanılabilirler.

Hareket halindeki birimlerin elektrik enerjisi ihtiyacını karşılıyor

TÜBİTAK MAM’ın geliştirdiği yakıt pilli güç kaynağı hareket halindeki birimlerin elektrik enerjisi ihtiyacını uzun süreli ve kesintisiz olarak karşılamak üzere şarj destek ünitesi olarak tasarlandı ve prototip, askeri ve sivil çeşitli telsiz, telefon vb. cihazların şarj edilmesinde kullanılmak üzere geliştirildi. Endüstriyel tasarımıyla son kullanıcıya uygun şekilde üretildi. Sistem 50W’lık hava solumalı ve soğutmalı yakıt piline sahip.

TÜBİTAK MAM Enerji Enstitüsü Yakıt Pili Grubu’nun çalışmalarına devam ettiği diğer türler:

  • Polimer elektrolit membranli yakıt pili (PEMYP)
  • Doğrudan sodyum borhidrürlü yakıt pili (DSBHYP)
  • Doğrudan metanol yakıt pili (DMYP)
  • Katı oksit yakıt pili (KOYP)
  • Ergimiş karbonatlı yakıt pili (EKYP)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]