TÜBİTAK MAM Türkiye’nin ilk ve tek yanıltıcı hedef sistemini geliştirdi

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Türkiye’nin ilk ve tek akredite sualtı akustik altyapısı ile Türkiye’nin ilk ve tek “Yüzey Dekoy ve Lançer Sistemi” olan yanıltıcı hedef sistemini geliştirdi.

TÜBİTAK MAM’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk ve tek yanıltıcı hedef sistemi Deniz üstü elektronik savaş kapsamında Elektronik Karşı Önlem Sistemlerinin bir parçası olarak Radar güdümlü füzeler, gözetim radarları vb. karşı pasif hedef olarak kullanılıyor.

TÜBİTAK-MAM’ın Denizaltı ve Su üstü harbi savunma ürünleri 

1- Yüzey Dekoy ve Lançeri
2- Karineye Monteli Milli Sonar
3- Aktif Sonar Sistemi Anten Dinini
4- Aktif Sonar Sistemi Elektronik Kontrol Birimleri

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Sualtı Akustik Laboratuvarı

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Sualtı Akustik Laboratuvarı (SAL), MİLGEM Programı kapsamında başlatılan “Milli Sonar Deniz Birimleri Üretim ve Entegrasyonu” projesinin bir iş paketi olarak, sualtı akustiği alanında kritik SONAR teknolojilerinin milli olarak geliştirilmesi amacıyla ülkemize kazandırılmıştır. Türkiye’de mevcut böyle bir altyapı olmaması nedeniyle, MİLGEM Sonarının Deniz Birimlerinin geliştirilmesi ve performans testlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve MİLGEM Proje Ofisi (MPO) ile koordineli olarak tasarlanmış ve inşaası 2007 yılı sonunda tamamlanmıştır. Resmi açılış tarihi, 14 Mart 2008’dir. Sualtı Elektro-Akustik Dönüştürücüleri alanında Ar-Ge, Üretim, Test ve Karakterizasyon çalışmalarının yapıldığı ilk ve tek altyapıdır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

ASELSAN, Savunma Sanayii Başkanlığı ile sözleşmesine opsiyon paketini dahil etti

Sözleşmeye ait 91,9 milyon avro ile 1,8 milyar lira tutarında opsiyon paketi bulunuyor  ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi sözleşmesine ait 91,9 milyon avro ve 1,8 milyar liralık opsiyon paketi, sözleşme kapsamına alındı. ASELSAN‘ın yeni iş sözleşmesine ilişkin açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. Açıklamada, “ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı […]

ASELSAN askeri fanları yerlileştirdi

Türk savunma sanayisi ekosistemi, askeri fanları yerlileştirerek Türkiye’yi bu alandaki üçüncü üretici haline getirdi. ASELSAN, tedarikçilerine verdiği destek ve yürüttüğü iş birliğiyle ihtiyaç duyduğu ürünlere yerli ve milli çözümler geliştirilmesini sağlıyor. Bu çabalar kapsamında yerlileştirilen ürünlerden olan askeri fanlar, yüksek soğutma kapasitelerini düşük hacim ve ağırlıklarda sağlamak için kullanılıyor. Bu fanlar, en zorlu çevresel koşullar altında fonksiyonel gereklilikleri yerine […]