TÜBİTAK MAM Türkiye’nin ilk ve tek yanıltıcı hedef sistemini geliştirdi

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Türkiye’nin ilk ve tek akredite sualtı akustik altyapısı ile Türkiye’nin ilk ve tek “Yüzey Dekoy ve Lançer Sistemi” olan yanıltıcı hedef sistemini geliştirdi.

TÜBİTAK MAM’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk ve tek yanıltıcı hedef sistemi Deniz üstü elektronik savaş kapsamında Elektronik Karşı Önlem Sistemlerinin bir parçası olarak Radar güdümlü füzeler, gözetim radarları vb. karşı pasif hedef olarak kullanılıyor.

TÜBİTAK-MAM’ın Denizaltı ve Su üstü harbi savunma ürünleri 

1- Yüzey Dekoy ve Lançeri
2- Karineye Monteli Milli Sonar
3- Aktif Sonar Sistemi Anten Dinini
4- Aktif Sonar Sistemi Elektronik Kontrol Birimleri

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Sualtı Akustik Laboratuvarı

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Sualtı Akustik Laboratuvarı (SAL), MİLGEM Programı kapsamında başlatılan “Milli Sonar Deniz Birimleri Üretim ve Entegrasyonu” projesinin bir iş paketi olarak, sualtı akustiği alanında kritik SONAR teknolojilerinin milli olarak geliştirilmesi amacıyla ülkemize kazandırılmıştır. Türkiye’de mevcut böyle bir altyapı olmaması nedeniyle, MİLGEM Sonarının Deniz Birimlerinin geliştirilmesi ve performans testlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve MİLGEM Proje Ofisi (MPO) ile koordineli olarak tasarlanmış ve inşaası 2007 yılı sonunda tamamlanmıştır. Resmi açılış tarihi, 14 Mart 2008’dir. Sualtı Elektro-Akustik Dönüştürücüleri alanında Ar-Ge, Üretim, Test ve Karakterizasyon çalışmalarının yapıldığı ilk ve tek altyapıdır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]

SUUDİ ARABİSTAN’IN NEOM PROJESİ: GELECEĞE YÖNELİK BÜYÜK VİZYON

Suudi Arabistan, büyüleyici bir vizyonla ön plana çıkan NEOM Projesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu heyecan verici proje, ülkenin kuzeybatısında gerçekleştirilen devasa bir kalkınma hamlesi olarak karşımıza çıkıyor. NEOM, sadece bir şehir inşa etmekten daha fazlasını hedefleyen bir yolculuğa atılmış durumda. Sürdürülebilirlik, inovasyon ve ekonomik büyüme temelleri üzerine inşa edilen bu proje, Suudi Arabistan’ın geleceğini […]