TÜBİTAK MAM Türkiye’nin ilk ve tek yanıltıcı hedef sistemini geliştirdi

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Türkiye’nin ilk ve tek akredite sualtı akustik altyapısı ile Türkiye’nin ilk ve tek “Yüzey Dekoy ve Lançer Sistemi” olan yanıltıcı hedef sistemini geliştirdi.

TÜBİTAK MAM’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk ve tek yanıltıcı hedef sistemi Deniz üstü elektronik savaş kapsamında Elektronik Karşı Önlem Sistemlerinin bir parçası olarak Radar güdümlü füzeler, gözetim radarları vb. karşı pasif hedef olarak kullanılıyor.

TÜBİTAK-MAM’ın Denizaltı ve Su üstü harbi savunma ürünleri 

1- Yüzey Dekoy ve Lançeri
2- Karineye Monteli Milli Sonar
3- Aktif Sonar Sistemi Anten Dinini
4- Aktif Sonar Sistemi Elektronik Kontrol Birimleri

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Sualtı Akustik Laboratuvarı

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Sualtı Akustik Laboratuvarı (SAL), MİLGEM Programı kapsamında başlatılan “Milli Sonar Deniz Birimleri Üretim ve Entegrasyonu” projesinin bir iş paketi olarak, sualtı akustiği alanında kritik SONAR teknolojilerinin milli olarak geliştirilmesi amacıyla ülkemize kazandırılmıştır. Türkiye’de mevcut böyle bir altyapı olmaması nedeniyle, MİLGEM Sonarının Deniz Birimlerinin geliştirilmesi ve performans testlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve MİLGEM Proje Ofisi (MPO) ile koordineli olarak tasarlanmış ve inşaası 2007 yılı sonunda tamamlanmıştır. Resmi açılış tarihi, 14 Mart 2008’dir. Sualtı Elektro-Akustik Dönüştürücüleri alanında Ar-Ge, Üretim, Test ve Karakterizasyon çalışmalarının yapıldığı ilk ve tek altyapıdır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]