TÜBİTAK MAM Türkiye’nin ilk ve tek yanıltıcı hedef sistemini geliştirdi

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Türkiye’nin ilk ve tek akredite sualtı akustik altyapısı ile Türkiye’nin ilk ve tek “Yüzey Dekoy ve Lançer Sistemi” olan yanıltıcı hedef sistemini geliştirdi.

TÜBİTAK MAM’ın geliştirdiği Türkiye’nin ilk ve tek yanıltıcı hedef sistemi Deniz üstü elektronik savaş kapsamında Elektronik Karşı Önlem Sistemlerinin bir parçası olarak Radar güdümlü füzeler, gözetim radarları vb. karşı pasif hedef olarak kullanılıyor.

TÜBİTAK-MAM’ın Denizaltı ve Su üstü harbi savunma ürünleri 

1- Yüzey Dekoy ve Lançeri
2- Karineye Monteli Milli Sonar
3- Aktif Sonar Sistemi Anten Dinini
4- Aktif Sonar Sistemi Elektronik Kontrol Birimleri

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Sualtı Akustik Laboratuvarı

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Sualtı Akustik Laboratuvarı (SAL), MİLGEM Programı kapsamında başlatılan “Milli Sonar Deniz Birimleri Üretim ve Entegrasyonu” projesinin bir iş paketi olarak, sualtı akustiği alanında kritik SONAR teknolojilerinin milli olarak geliştirilmesi amacıyla ülkemize kazandırılmıştır. Türkiye’de mevcut böyle bir altyapı olmaması nedeniyle, MİLGEM Sonarının Deniz Birimlerinin geliştirilmesi ve performans testlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve MİLGEM Proje Ofisi (MPO) ile koordineli olarak tasarlanmış ve inşaası 2007 yılı sonunda tamamlanmıştır. Resmi açılış tarihi, 14 Mart 2008’dir. Sualtı Elektro-Akustik Dönüştürücüleri alanında Ar-Ge, Üretim, Test ve Karakterizasyon çalışmalarının yapıldığı ilk ve tek altyapıdır.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

DİHA’ları uçuracak yerli motor TEKNOFEST’te

Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Araçları’nda test edilen yerli motor “Baykuş”, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te sergileniyor. Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, TEKNOFEST’te yaptığı açıklamada, geliştirdikleri 3 motoru etkinlikte sergilediklerini söyledi. Bayraktar DİHA’nın seri üretimi için geri sayım Şahin, bu motorlardan birinin düşük basınçla çalışabilen doğalgazlı bir motor olduğunu ifade etti. Ağırlıklı olarak […]

Bayraktar DİHA’nın 2022’de seri üretim geçmesi planlanıyor

İlk kez TEKNOFEST’te sergilenen ve uçuş testlerinde sona gelinen Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin (DİHA) seri imalat ve teslimatlarının 2022 içerisinde yapılması hedefleniyor. Anadolu Ajansının medya paydaşı olduğu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST‘te görücüye çıkan Bayraktar DİHA, dikey iniş kalkış özelliğiyle dar alanda operasyon kabiliyeti sağlıyor. 150 kilometreye kadar haberleşme menziline sahip olan […]