FNSS, Gölge Süvari’yi İKA ve İHA sistemleriyle test ediyor

İTÜ Savunma Teknolojileri Kulübü (SAVTEK) tarafından gerçekleştirilen “SAVUNMA TEKNOLOJİLERİ GÜNLERİ 2021” etkinliğinde konuşan FNSS İnsansız Kara Araçları Teknik Lideri Cankat Aykurt, Gölge  Süvari Projesindeki son gelişmeleri aktardı. Teknik Lider Akyurt sunumuna dünyadaki insansız kara araçları (İKA) projelerini anlatarak başladı. Sunumun devamında ülkemizdeki İKA projelerine ve İKA’ların sınıflarına değindi.

Gölge Süvari Projesi kapsamında insansızlaştırılan M113 Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) platformuna, orta sınıf İKA ve İHA entegre edildiği belirtildi. Teorik çalışmaların sahada uygulamalı bir şekilde denendiği ifade edildi. Sunumdaki görüntüde insansızlaştırılan M113 ZPT platformunda göreve hazır bir adet İKA ve uçan bir İHA görülmekte. Cankat Akyurt, Ar-Ge çalışmalarında İKA ve İHA’lar ile ilgili farklı konseptler üzerinde çalıştıklarını aktardı. Kamikaze İHA veya görüntüleme yapan İHA konsepti ile ilgili çalışmaların devam ettiğini ve operasyonlarda hangi konseptlerin kullanılacağını değerlendirdiklerini belirtti.

İnsansız M113 Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT), Orta sınıf İKA ve İHA / Fotoğraf: İTÜ SAVTEK

Gölge Süvari Projesi ve M113 Zırhlı Personel Taşıyıcı

FNSS tarafından geliştirilen ve yürütülen Gölge Süvari Projesi ilk defa IDEF’19 fuarında tanıtılmıştı. Fuarda FNSS, herhangi bir zırhlı aracın uzaktan kumanda edilmesi maksadıyla insansızlaştırılmasına imkân tanıyan sistemi, silahlı kuvvetlerimizin envanterinde bulunan M113 zırhlı personel taşıyıcı ile sergilenmişti.

FNSS’nin geliştirdiği Gölge Süvari Projesi ile,

  • Sistemin gelişimiyle birlikte entegrasyona hazır modüler birimler ile esnek çözümler
  • İnsanlı ve İnsansız kullanım
  • İç ve dış gündüz-gece çoklu görüntü aktarımı
  • Keşif-gözetleme, lojistik ve mayın arama işlevleri kabiliyet elde edilecek.

Gölge Süvari Projesi ile birlikte uygulanan araçların yukarıdaki diğer sistemlerde olduğu gibi lojistik hizmetler, riskli arazilerde keşif ve ulaştırma hizmetleri, mayın temizleme ve entegre silah sistemleri ile önemli görevler üstlenmesi beklemekte.

FNSS Genel Müdürü ve CEO’su K. Nail Kurt, mevcut insansız sistemlere yönelik projeler hakkında “Orta vadede insansız kara araçları alanında çok farklı araçları geliştirmeye ve tanıtmaya hazırlandıklarını, bu konuda önemli çalışmalarının olduğunu.” vurgulamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]