SSB Motor ve Güç Aktarma Sistemleri daire başkanı yerli Motor Projeleri hakkında bilgi verdi

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan Savunma Teknolojileri Kulübü’nün (SAVTEK) 5. sini düzenlediği Savunma Teknolojileri Günleri çevrimiçi olarak başladı. Sektörden çok sayıda konuşmacının yer aldığı etkinlikte, yürütülen mevcut projelere değinildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in katılımıyla başlayan oturumlara Savunma Sanayii Başkanlığı Motor ve Güç Aktarma Sistemleri daire başkanı Mesude Kılınç da katıldı. TUSAŞ ana yükleniciliğinde geliştirilen yerli motorlara ilişkin açıklamalarda bulunan Kılınç Turboşaft-TS1400, TURBOJET-KTJ3200, UTKU motor projesi, BATU Motor Projesi ve PD170 Motor Projesi’ne değindi.

GÖKBEY helikopter için tarih belli oldu

Kılınç’ın yaptığı açıklamalara göre Turboşaft-TS1400 motorun GÖKBEY helikopterine entegrasyonu ve helikopter ile sertifikasyonu için 2025 tarihi belirlendi. İlk defa geliştirilen malzeme veri tabanı, yeni başlatılacak türbinli motor projelerinde kullanılacak.

Resim

SOM ve Atmaca gibi milli füzeleri için geliştirilen TURBOJET-KTJ3200 Motoru Projesinin geliştirme testleri tamamlandı. Projenin Haziran 2021’de kabul testlerinin tamamlanması öngörülürken seri üretime yönelik hazırlık çalışmaları yapılıyor.

UTKU Motor Projesi’nin ilk çalıştırması gerçekleştirildi

Yeni nesil hafif zırhlı araçlar için geliştirilen UTKU Motor Projesi’nin ilk çalıştırması gerçekleştirildi. Aynı zamanda, yapılan test faaliyetlerinin 2023 yılına kadar devam edeceğini bildiren Kılınç şunları ekledi:
“Utku uzun uğraşlar sonucunda elde edilen, mutlu sonuca ulaşılan yengi demek. Bu proje de bu çerçevede isimlendirildi.2017’de sözleşme imzaladık. Hedefimiz 2023’te sistem teslimatının yapılması. Transmisyon ilk çalıştırması da çok yakında gerçekleştirilecek.”

Resim

Altay Tankı için gerçekleştirilen BATU Motor Projesi’nin 2024’te tank üzerinde güç grubunun kabulünün yapılması hedefleniyor. Test sürecinin zorlu olacağını söyleyen Kılınç Batu’nun gücü yeten, galip anlamına geldiğin ekledi. BATU Motor Projesinde Kritik alt sistemler yerli olarak geliştiriliyor.

PD170 Motor Projesi için seri üretime geçiyor

Yerli İHA’lar İçin geliştirilen PD170 Motor Projesi’nin geliştirme ve kabul testleri tamamlandı ve seri üretim hazırlıkları yapılıyor. ANKA için geliştirilen motorun AKSUNGUR ve BAYKAR’ın yeni platformlarında kullanılmasının da gündemde olduğunu belirten Kılınç, yeni varyantlar geliştirmek için çalışma başlatıldığını da ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]