SSB Motor ve Güç Aktarma Sistemleri daire başkanı yerli Motor Projeleri hakkında bilgi verdi

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan Savunma Teknolojileri Kulübü’nün (SAVTEK) 5. sini düzenlediği Savunma Teknolojileri Günleri çevrimiçi olarak başladı. Sektörden çok sayıda konuşmacının yer aldığı etkinlikte, yürütülen mevcut projelere değinildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in katılımıyla başlayan oturumlara Savunma Sanayii Başkanlığı Motor ve Güç Aktarma Sistemleri daire başkanı Mesude Kılınç da katıldı. TUSAŞ ana yükleniciliğinde geliştirilen yerli motorlara ilişkin açıklamalarda bulunan Kılınç Turboşaft-TS1400, TURBOJET-KTJ3200, UTKU motor projesi, BATU Motor Projesi ve PD170 Motor Projesi’ne değindi.

GÖKBEY helikopter için tarih belli oldu

Kılınç’ın yaptığı açıklamalara göre Turboşaft-TS1400 motorun GÖKBEY helikopterine entegrasyonu ve helikopter ile sertifikasyonu için 2025 tarihi belirlendi. İlk defa geliştirilen malzeme veri tabanı, yeni başlatılacak türbinli motor projelerinde kullanılacak.

Resim

SOM ve Atmaca gibi milli füzeleri için geliştirilen TURBOJET-KTJ3200 Motoru Projesinin geliştirme testleri tamamlandı. Projenin Haziran 2021’de kabul testlerinin tamamlanması öngörülürken seri üretime yönelik hazırlık çalışmaları yapılıyor.

UTKU Motor Projesi’nin ilk çalıştırması gerçekleştirildi

Yeni nesil hafif zırhlı araçlar için geliştirilen UTKU Motor Projesi’nin ilk çalıştırması gerçekleştirildi. Aynı zamanda, yapılan test faaliyetlerinin 2023 yılına kadar devam edeceğini bildiren Kılınç şunları ekledi:
“Utku uzun uğraşlar sonucunda elde edilen, mutlu sonuca ulaşılan yengi demek. Bu proje de bu çerçevede isimlendirildi.2017’de sözleşme imzaladık. Hedefimiz 2023’te sistem teslimatının yapılması. Transmisyon ilk çalıştırması da çok yakında gerçekleştirilecek.”

Resim

Altay Tankı için gerçekleştirilen BATU Motor Projesi’nin 2024’te tank üzerinde güç grubunun kabulünün yapılması hedefleniyor. Test sürecinin zorlu olacağını söyleyen Kılınç Batu’nun gücü yeten, galip anlamına geldiğin ekledi. BATU Motor Projesinde Kritik alt sistemler yerli olarak geliştiriliyor.

PD170 Motor Projesi için seri üretime geçiyor

Yerli İHA’lar İçin geliştirilen PD170 Motor Projesi’nin geliştirme ve kabul testleri tamamlandı ve seri üretim hazırlıkları yapılıyor. ANKA için geliştirilen motorun AKSUNGUR ve BAYKAR’ın yeni platformlarında kullanılmasının da gündemde olduğunu belirten Kılınç, yeni varyantlar geliştirmek için çalışma başlatıldığını da ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Savunma Sanayii Başkanı Görgün: HAKİM, Ege’den Hazar’a kadar uzanacak

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye ile Azerbaycan tarafından müşterek olarak yürütülen HAKİM Projesi ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyeti içerisinde yer alarak Azerbaycan’ı ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Poliqon’a açıklamalarda bulunan Başkan Görgün, “HAKİM […]

Türkiye’nin yüksek hızlı hedef uçağı “SÜPER ŞİMŞEK” kanatlanmaya hazır

Türkiye’nin hava savunma sistemlerinin geliştirilmesi ve ilgili personelin eğitimlerinde kullanılması amacıyla geliştirilen yüksek hızlı hedef uçak SÜPER ŞİMŞEK, ilk uçuşu için gün sayıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), SÜPER ŞİMŞEK’i Paris Airshow’da insansız hava aracı AKSUNGUR’un kanat altında ve bağımsız şekilde sergileyerek vitrine çıkardı. TUSAŞ Taktik İHA Ürün Başmühendisi Özgür Sayın, AA muhabirine, ŞİMŞEK […]