Türk İHA’ları için Ormaniçi Gözetleme Radarı konsepti

İstanbul Teknik Üniversitesi Savunma Teknojileri Kulübü (İTÜ SAVTEK) tarafından gerçekleştirilen, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Türk savunma sanayii firmalarının katılım gösterdiği Savunma Teknolojileri Günleri’21 etkinliği düzenleniyor. Etkinliğe katılan SSB Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Ahmet AKYOL Türk savunma sanayiindeki elektronik harp ve radar sistemleri gelişmeleri hakkında sunum gerçekleştirdi.

Ormanlık alanda hareket eden personel tespiti ve sığınak tespiti için radar sistemleri (Şekil 1)

Sunumu esnasında “Resimde görünen (Şekil 1) radarı bir insansız hava aracı üzerinde görüyoruz, buna benzer radar ve insansız bir hava aracı sistemi entegrasyonu için bir çalışmamız var mı?” sorusunu da yanıtlayan Başkan Akyol:

“Biz FOPRAD (Ormaniçi Gözetleme Radarı) diye adlandırdığımız bitki örtüsü altı görüntüleyebilen radarımızın kara versiyonunu zaten envantere almıştık, İHA’larımızdan da bu yeteneği kullanmak üzere çalışmaları başlattık. Önümüzdeki dönem İHA üzerinden bitki örtüsü altı FOPRAD konseptini Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmaları başlattık. Radarların İHA konseptinde kullanımı da önemli bir güç çarpanı olacak. Havadan Erken İhbar Kontrol Uçağı konseptimiz var malum kullandığımız, bu konseptlerin bile önümüzdeki dönem İHA’larla kullanılabilmesi konusunu da arkadaşlarla tartışıyoruz, Türk Silahlı Kuvvetleri ile bunun üzerinde de çalışıyoruz bu da onlardan biri.” ifadelerine yer verdi.

FOPRAD Ormaniçi Gözetleme Radarı

FOPRAD, bitki örtüsü nedeniyle görüş hattının olmadığı alanda hareketli hedeflerin tespit edilebilmesi amacıyla ASELSAN tarafından tasarlanan ve üretilen askeri koşullara tam uyumlu uzun menzilli bir ormaniçi gözetleme radarıdır.

Katlanabilir ve boşluklu anten yapısı sayesinde kolay taşınabilir yapıda olup, hedeflerin menzilini, kuzeye göre yatay açısını, hızını, hareket yönünü ve konumunu yüksek doğrulukla hesaplamaktadır. Hareketli bir parça içermemesi nedeniyle arıza oranı çok düşük olan FOPRAD, anlık olarak çok geniş bir alanda hedef tespiti ve takibi yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Savunma sanayisinde “Yapay Zeka Platformu” kurulacak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, yapay zeka teknolojilerinde en hızlı olan ülkelerin diğerlerine üstünlük sağlayacağını belirterek “Hazırlıklarına devam ettiğimiz Yapay Zeka Platformu’nu yakın zamanda hizmete açmayı planlıyoruz” dedi. Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor Programı’nın ikinci dönem ödül ve üçüncü dönem yarışmaları imza töreni, SSB’de gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, burada yaptığı konuşmada, Ar-Ge ve teknoloji […]

One Web’in 34 uydusu daha uzaya fırlatıldı

Rusya, dünyaya hızlı internet sağlamayı amaçlayan İngiltere merkezli küresel iletişim şirketi One Web’in 34 uydusunu daha başarıyla uzaya fırlattı. Rusya Uzay Ajansından (Roscosmos) yapılan açıklamaya göre, fırlatma TSİ ile 21.10’da Kazakistan’ın güneyinde yer alan Baykonur Uzay Üssü’nden gerçekleştirildi. One Web’e ait 34 uydu daha Rus yapımı “Soyuz-2.1B” roketiyle uzaya gönderildi. Fırlatılan uydular yaklaşık 3,5 saat […]