Türk İHA’ları için Ormaniçi Gözetleme Radarı konsepti

İstanbul Teknik Üniversitesi Savunma Teknojileri Kulübü (İTÜ SAVTEK) tarafından gerçekleştirilen, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Türk savunma sanayii firmalarının katılım gösterdiği Savunma Teknolojileri Günleri’21 etkinliği düzenleniyor. Etkinliğe katılan SSB Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Ahmet AKYOL Türk savunma sanayiindeki elektronik harp ve radar sistemleri gelişmeleri hakkında sunum gerçekleştirdi.

Ormanlık alanda hareket eden personel tespiti ve sığınak tespiti için radar sistemleri (Şekil 1)

Sunumu esnasında “Resimde görünen (Şekil 1) radarı bir insansız hava aracı üzerinde görüyoruz, buna benzer radar ve insansız bir hava aracı sistemi entegrasyonu için bir çalışmamız var mı?” sorusunu da yanıtlayan Başkan Akyol:

“Biz FOPRAD (Ormaniçi Gözetleme Radarı) diye adlandırdığımız bitki örtüsü altı görüntüleyebilen radarımızın kara versiyonunu zaten envantere almıştık, İHA’larımızdan da bu yeteneği kullanmak üzere çalışmaları başlattık. Önümüzdeki dönem İHA üzerinden bitki örtüsü altı FOPRAD konseptini Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmaları başlattık. Radarların İHA konseptinde kullanımı da önemli bir güç çarpanı olacak. Havadan Erken İhbar Kontrol Uçağı konseptimiz var malum kullandığımız, bu konseptlerin bile önümüzdeki dönem İHA’larla kullanılabilmesi konusunu da arkadaşlarla tartışıyoruz, Türk Silahlı Kuvvetleri ile bunun üzerinde de çalışıyoruz bu da onlardan biri.” ifadelerine yer verdi.

FOPRAD Ormaniçi Gözetleme Radarı

FOPRAD, bitki örtüsü nedeniyle görüş hattının olmadığı alanda hareketli hedeflerin tespit edilebilmesi amacıyla ASELSAN tarafından tasarlanan ve üretilen askeri koşullara tam uyumlu uzun menzilli bir ormaniçi gözetleme radarıdır.

Katlanabilir ve boşluklu anten yapısı sayesinde kolay taşınabilir yapıda olup, hedeflerin menzilini, kuzeye göre yatay açısını, hızını, hareket yönünü ve konumunu yüksek doğrulukla hesaplamaktadır. Hareketli bir parça içermemesi nedeniyle arıza oranı çok düşük olan FOPRAD, anlık olarak çok geniş bir alanda hedef tespiti ve takibi yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

TORYUM: GELECEĞİN ENERJİ HAZİNESİ VE TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Toryum Nedir ve Ne İşe Yarar? Toryum, ileri teknolojiler ve geleceğin enerji kaynakları açısından büyük bir potansiyele sahip olan bir elementtir. Kimyasal olarak radyoaktif bir metal olan toryum, doğada uranyumla birlikte bulunur ve nükleer enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Ancak, toryumun kullanımı yalnızca nükleer enerjiyle sınırlı değildir. Yüksek termal iletkenlik, yüksek erime noktası ve […]

SUUDİ ARABİSTAN’IN NEOM PROJESİ: GELECEĞE YÖNELİK BÜYÜK VİZYON

Suudi Arabistan, büyüleyici bir vizyonla ön plana çıkan NEOM Projesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bu heyecan verici proje, ülkenin kuzeybatısında gerçekleştirilen devasa bir kalkınma hamlesi olarak karşımıza çıkıyor. NEOM, sadece bir şehir inşa etmekten daha fazlasını hedefleyen bir yolculuğa atılmış durumda. Sürdürülebilirlik, inovasyon ve ekonomik büyüme temelleri üzerine inşa edilen bu proje, Suudi Arabistan’ın geleceğini […]