Türk İHA’ları için Ormaniçi Gözetleme Radarı konsepti

İstanbul Teknik Üniversitesi Savunma Teknojileri Kulübü (İTÜ SAVTEK) tarafından gerçekleştirilen, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Türk savunma sanayii firmalarının katılım gösterdiği Savunma Teknolojileri Günleri’21 etkinliği düzenleniyor. Etkinliğe katılan SSB Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Ahmet AKYOL Türk savunma sanayiindeki elektronik harp ve radar sistemleri gelişmeleri hakkında sunum gerçekleştirdi.

Ormanlık alanda hareket eden personel tespiti ve sığınak tespiti için radar sistemleri (Şekil 1)

Sunumu esnasında “Resimde görünen (Şekil 1) radarı bir insansız hava aracı üzerinde görüyoruz, buna benzer radar ve insansız bir hava aracı sistemi entegrasyonu için bir çalışmamız var mı?” sorusunu da yanıtlayan Başkan Akyol:

“Biz FOPRAD (Ormaniçi Gözetleme Radarı) diye adlandırdığımız bitki örtüsü altı görüntüleyebilen radarımızın kara versiyonunu zaten envantere almıştık, İHA’larımızdan da bu yeteneği kullanmak üzere çalışmaları başlattık. Önümüzdeki dönem İHA üzerinden bitki örtüsü altı FOPRAD konseptini Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmaları başlattık. Radarların İHA konseptinde kullanımı da önemli bir güç çarpanı olacak. Havadan Erken İhbar Kontrol Uçağı konseptimiz var malum kullandığımız, bu konseptlerin bile önümüzdeki dönem İHA’larla kullanılabilmesi konusunu da arkadaşlarla tartışıyoruz, Türk Silahlı Kuvvetleri ile bunun üzerinde de çalışıyoruz bu da onlardan biri.” ifadelerine yer verdi.

FOPRAD Ormaniçi Gözetleme Radarı

FOPRAD, bitki örtüsü nedeniyle görüş hattının olmadığı alanda hareketli hedeflerin tespit edilebilmesi amacıyla ASELSAN tarafından tasarlanan ve üretilen askeri koşullara tam uyumlu uzun menzilli bir ormaniçi gözetleme radarıdır.

Katlanabilir ve boşluklu anten yapısı sayesinde kolay taşınabilir yapıda olup, hedeflerin menzilini, kuzeye göre yatay açısını, hızını, hareket yönünü ve konumunu yüksek doğrulukla hesaplamaktadır. Hareketli bir parça içermemesi nedeniyle arıza oranı çok düşük olan FOPRAD, anlık olarak çok geniş bir alanda hedef tespiti ve takibi yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

TEMSA-ASELSAN ortak üretimi Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsü banttan indi

TEMSA – ASELSAN iş birliğiyle geliştirilen Türk otomotiv sanayisinin ilk yüzde yüz yerli elektrikli otobüsü Avenue EV, yollara çıkmaya hazırlanıyor. TEMSA’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye otobüs pazarının önemli markalarından TEMSA ve Türk savunma sanayisi kuruluşu ASELSAN iş birliğiyle geliştirilen yüzde yüz yerli elektrikli araç Avenue EV, seri üretime hazır hale geldi. Geçen yıllarda imzalanan anlaşma kapsamında, ASELSAN‘ın elektrikli çekiş […]

Hayat kurtaran yerli otomatik elektroşok cihazı yurt içinde ve dışında görevde

ASELSAN’ın, ani kalp durmalarında hastanın elektroşokla hayata döndürülmesini sağlayan otomatik eksternal defibrilatörü (OED), yurt içinde ilk yardım görevlilerinin eğitimlerinde ve yurt dışında sağlık kuruluşlarında kullanılmaya başlandı. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) Finlandiya ile oynanan maçta fenalaşan Danimarkalı futbolcu Christian Eriksen’in sahadaki hızlı müdahale ve kalp masajıyla kurtarılması, bu tür acil durumlar için geliştirilen tıbbi cihazların önemini […]