Türk İHA’ları için Ormaniçi Gözetleme Radarı konsepti

İstanbul Teknik Üniversitesi Savunma Teknojileri Kulübü (İTÜ SAVTEK) tarafından gerçekleştirilen, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Türk savunma sanayii firmalarının katılım gösterdiği Savunma Teknolojileri Günleri’21 etkinliği düzenleniyor. Etkinliğe katılan SSB Elektronik Harp ve Radar Sistemleri Daire Başkanı Ahmet AKYOL Türk savunma sanayiindeki elektronik harp ve radar sistemleri gelişmeleri hakkında sunum gerçekleştirdi.

Ormanlık alanda hareket eden personel tespiti ve sığınak tespiti için radar sistemleri (Şekil 1)

Sunumu esnasında “Resimde görünen (Şekil 1) radarı bir insansız hava aracı üzerinde görüyoruz, buna benzer radar ve insansız bir hava aracı sistemi entegrasyonu için bir çalışmamız var mı?” sorusunu da yanıtlayan Başkan Akyol:

“Biz FOPRAD (Ormaniçi Gözetleme Radarı) diye adlandırdığımız bitki örtüsü altı görüntüleyebilen radarımızın kara versiyonunu zaten envantere almıştık, İHA’larımızdan da bu yeteneği kullanmak üzere çalışmaları başlattık. Önümüzdeki dönem İHA üzerinden bitki örtüsü altı FOPRAD konseptini Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili çalışmaları başlattık. Radarların İHA konseptinde kullanımı da önemli bir güç çarpanı olacak. Havadan Erken İhbar Kontrol Uçağı konseptimiz var malum kullandığımız, bu konseptlerin bile önümüzdeki dönem İHA’larla kullanılabilmesi konusunu da arkadaşlarla tartışıyoruz, Türk Silahlı Kuvvetleri ile bunun üzerinde de çalışıyoruz bu da onlardan biri.” ifadelerine yer verdi.

FOPRAD Ormaniçi Gözetleme Radarı

FOPRAD, bitki örtüsü nedeniyle görüş hattının olmadığı alanda hareketli hedeflerin tespit edilebilmesi amacıyla ASELSAN tarafından tasarlanan ve üretilen askeri koşullara tam uyumlu uzun menzilli bir ormaniçi gözetleme radarıdır.

Katlanabilir ve boşluklu anten yapısı sayesinde kolay taşınabilir yapıda olup, hedeflerin menzilini, kuzeye göre yatay açısını, hızını, hareket yönünü ve konumunu yüksek doğrulukla hesaplamaktadır. Hareketli bir parça içermemesi nedeniyle arıza oranı çok düşük olan FOPRAD, anlık olarak çok geniş bir alanda hedef tespiti ve takibi yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğu saptandı

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Mars keşif aracı Perseverance’taki mikrofonlarla yapılan kayıtları inceleyen araştırmacılar, Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre daha yavaş olduğunu tespit etti. Nature dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanlarının, keşif aracının Mars‘a inmesinden bir gün sonra 19 Şubat 2021’den itibaren kaydettiği sesleri incelediği belirtildi. Araştırmada Mars’ta ses hızının Dünya’ya göre saniyede 100 metre daha […]

Canik’in M2 QCB makinalı tüfeği, Malezya envanterine girdi

Samsun Yurt Savunma (SYS),  basın bülteni yayınlayarak, CANiK M2 QCB ağır makineli tüfeğin Malezya Kara Kuvvetleri envanterine girdiğini duyurdu. Firma, ayrıca, Kuala Lumpur’da, CANiK Store mağazacılık zincirinin bir şubesinin açılması için de proje başlattı. SYS, 28-31 Mart tarihleri arasında, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da bir arada düzenlenen DSA2022 ve NATSEC 2022 fuarlarında açtığı stantta, Malezya ve […]