Rusya, S-400’lerle askeri tatbikat gerçekleştirecek

Rusya, S-400 ‘Triumf’ sistemleriyle bir dizi uçaksavar tatbikatı düzenlemeye hazırlanıyor ve bu tatbikatların, Merkez Askeri Bölgedeki bir alaydan 300’den fazla personeli içereceği bildirildi.

Uçaksavar füzesi birimi, yeniden silahlandırılıp gelişmiş Triumf platformu ile donatıldığından beri ilk füze fırlatmalarını gerçekleştirecek ve tatbikatlar, Astrakhan Bölgesi’ndeki Ashuluk uygulama sahasında gerçekleştirilecek.

Canlı ateş tatbikatını da içerecek tatbikatlar, Nisan ayının ortalarında devam edecek.

Geçen Eylül ayında Rusya Savunma Bakanlığı, iki Doğu Askeri Bölgesi hava savunma alayının da S-400 füze sistemi ile donatılacağını duyurdu.

Rusya devlet savunma şirketi Almaz-Antey Air and Space Defence Corporation JSC ile yapılan yeni sözleşmeler kapsamında 2032 yılına kadar toplam üç alay Triumf ve dört set S-350 ‘Vityaz’ savaş alanı hava savunma fırlatıcı ile donatılacak.

Eylül 2020’nin başında Rus ordusu, Güney Astrakhan Bölgesi’nde Merkez Askeri Bölge’nin hava savunma bölümünü içeren tatbikatlar sırasında uçaksavar platformunu canlı ateş tatbikatında kullandı. Bu tatbikatlar 450’den fazla Rus askeri personeli ve yaklaşık iki yüz parça askeri donanım içeriyordu.

The National Interest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Rusya Suriye’deki Hmeymim Üssü’nü geliştiriyor

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, pisti yenilenen Hmeymim Hava Üssü, artık her türlü Rus savaş uçağı tarafından kullanılabilecek. Çalışmaların ardından üste bulunan ikinci pist uzatıldı, yüzeyi tamamen yenilendi, yeni ışıklandırma ve telsiz teçhizatı kuruldu. Kısa süre önce Rus Hava Kuvvetleri Doğu Akdeniz’deki tatbikat için Hımeymim Üssü’ne üç adet Tu-22M3 bombardıman uçağı sevketti ve uçak bu […]

Rusya kendi uzay istasyonunu kurmaya başladı

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, 18 Nisan’da ülkesinin 2025’te Uluslararası Uzay İstasyonu projesinden ayrılacağını söylemişti. Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin, uzay istasyonu kurmaya başladıklarını bildirdi. Rogozin, Twitter hesabından yeni uzay istasyonunun kurulumuyla ilgili görüntü paylaşarak “Yeni Rus uzay istasyonu için ilk modül çalışmaya başladı.” ifadelerini kullandı. Bu istasyonu 2025’te uzaya çıkartmayı hedeflediklerine […]