Rusya, S-400’lerle askeri tatbikat gerçekleştirecek

Rusya, S-400 ‘Triumf’ sistemleriyle bir dizi uçaksavar tatbikatı düzenlemeye hazırlanıyor ve bu tatbikatların, Merkez Askeri Bölgedeki bir alaydan 300’den fazla personeli içereceği bildirildi.

Uçaksavar füzesi birimi, yeniden silahlandırılıp gelişmiş Triumf platformu ile donatıldığından beri ilk füze fırlatmalarını gerçekleştirecek ve tatbikatlar, Astrakhan Bölgesi’ndeki Ashuluk uygulama sahasında gerçekleştirilecek.

Canlı ateş tatbikatını da içerecek tatbikatlar, Nisan ayının ortalarında devam edecek.

Geçen Eylül ayında Rusya Savunma Bakanlığı, iki Doğu Askeri Bölgesi hava savunma alayının da S-400 füze sistemi ile donatılacağını duyurdu.

Rusya devlet savunma şirketi Almaz-Antey Air and Space Defence Corporation JSC ile yapılan yeni sözleşmeler kapsamında 2032 yılına kadar toplam üç alay Triumf ve dört set S-350 ‘Vityaz’ savaş alanı hava savunma fırlatıcı ile donatılacak.

Eylül 2020’nin başında Rus ordusu, Güney Astrakhan Bölgesi’nde Merkez Askeri Bölge’nin hava savunma bölümünü içeren tatbikatlar sırasında uçaksavar platformunu canlı ateş tatbikatında kullandı. Bu tatbikatlar 450’den fazla Rus askeri personeli ve yaklaşık iki yüz parça askeri donanım içeriyordu.

The National Interest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Rus Donanması: “Hedefler Berlin, Ramstein ABD üssü ve ABD nükleer bombalarının bulunduğu Büchel hava üssü.”

Alman güvenlik kaynaklarına göre Batılı istihbarat servisleri, geçtiğimiz senenin sonlarında Rus donanmasının Baltık Denizi’ndeki bir askeri tatbikatı sırasında konuşmalarını yakaladı. Yine güvenlik kaynaklarına göre  Almanya’ya nükleer saldırıdan bahsediliyordu. Söz konusu konuşmada bahsedilen nükleer saldırının hedefleri Berlin, Ramstein ABD üssü ve ABD nükleer bombalarının bulunduğu Büchel hava üssü olarak dillendirildi. Berlin’de aylardır süren söylentilere göre Putin, […]

WSJ: ABD, gizlice aldığı Sovyet yapımı hava savunma sistemlerini Ukrayna’ya gönderiyor

ABD, Rusya’nın işgaline uğrayan Ukrayna’ya yardım olarak, uzun yıllar önce temin ettiği askeri teçhizat ve malzemeleri gönderiyor. Wall Street Journal’in (WSJ) haberine göre, onlar arasında Washington’ın gizlice edindiği Sovyetler Birliği dönemi yapımı ‘9K33 Osa’ kısa menzilli uçaksavar sistemleri de var. Haberde, silahların ABD tarafından istihbarat uzmanlarının, Rus ordusunun kullandığı askeri teçhizatı incelemesi ve Amerikan kuvvetlerinin […]