Rusya, S-400’lerle askeri tatbikat gerçekleştirecek

Rusya, S-400 ‘Triumf’ sistemleriyle bir dizi uçaksavar tatbikatı düzenlemeye hazırlanıyor ve bu tatbikatların, Merkez Askeri Bölgedeki bir alaydan 300’den fazla personeli içereceği bildirildi.

Uçaksavar füzesi birimi, yeniden silahlandırılıp gelişmiş Triumf platformu ile donatıldığından beri ilk füze fırlatmalarını gerçekleştirecek ve tatbikatlar, Astrakhan Bölgesi’ndeki Ashuluk uygulama sahasında gerçekleştirilecek.

Canlı ateş tatbikatını da içerecek tatbikatlar, Nisan ayının ortalarında devam edecek.

Geçen Eylül ayında Rusya Savunma Bakanlığı, iki Doğu Askeri Bölgesi hava savunma alayının da S-400 füze sistemi ile donatılacağını duyurdu.

Rusya devlet savunma şirketi Almaz-Antey Air and Space Defence Corporation JSC ile yapılan yeni sözleşmeler kapsamında 2032 yılına kadar toplam üç alay Triumf ve dört set S-350 ‘Vityaz’ savaş alanı hava savunma fırlatıcı ile donatılacak.

Eylül 2020’nin başında Rus ordusu, Güney Astrakhan Bölgesi’nde Merkez Askeri Bölge’nin hava savunma bölümünü içeren tatbikatlar sırasında uçaksavar platformunu canlı ateş tatbikatında kullandı. Bu tatbikatlar 450’den fazla Rus askeri personeli ve yaklaşık iki yüz parça askeri donanım içeriyordu.

The National Interest

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]

Ukraynalı yarbaydan uyarı: “Karşı saldırımızla ilgili fazla beklentiye girmeyin”

Ukrayna, geçtiğimiz günlerde başlattığı bir karşı saldırı ile Rus birliklerini topraklarından atmayı hedefliyor. Ancak Ukraynalı bir yarbay, beklentilerin aksine bu karşı saldırının savaşı sona erdirmeyeceğini belirtti, yanlış beklentilere karşı uyardı. Rusya, Şubat 2022’de Ukrayna topraklarına yeni bir saldırı başlattı ve ülkenin doğusunda Donetsk ile Luhansk’ta 2014’ten bu yana elinde bulundurduğu bölgeleri daha da genişletti. Bunun […]