Azerbaycan ROKETSAN’ın TRLG-230 füze görüntülerini paylaştı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ROKETSAN’ın yeni nesil topçu roketi TRLG-230’un atış görüntülerini paylaştı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı görüntüleri, “Vatanseverlik Savaşı sırasında Azerbaycan Ordusu’nun roket-topçu ve tanksavar birliklerinin hassas ateşiyle düşmanın askeri araçlarının ve insan gücünün yok edilmesini yansıtan video görüntüleri” ile servis etti. Servis edilen görüntülerde daha önce de Defence Turk tarafından aktarılan TRLG-230 füze sistemi de yer alıyor.

Ocak 2021’de, ROKETSAN tarafından geliştirilen Yeni Nesil Topçu füzesi TRLG-230 sisteminin Azerbaycan tarafından mutlak galibiyetle sonuçlanan Dağlık Karabağ Savaşında kullanıldığına dair görüntüler paylaşılmıştı. Bahse konu görüntülerde yer alan taşıyıcı araç profili, füzenin fırlatma aracından çıkış ve uçuş profilinin Ağustos 2020’de kamuoyuna yansıyan test görüntülerinde görülenlerle önemli ölçüde uyuşuyordu.

ROKETSAN tarafından icra edilen test atışında taşıyıcı araç olarak Kamaz tipi kamyon kullanılmıştı. Azerbaycan ordusu tarafından da Kamaz tipi taşıyıcı araçlar kullanılmakta. ROKETSAN tarafından daha önceden Azerbaycan ordusuna tedarik edilen TRG-300 Kaplan Füzesi sistemlerinin taşıyıcı Kamaz aracı ile görüntülerdeki aracın profili ve kamuflajı örtüşüyordu.

Resim
Azerbaycan ordusunun TRG-300 Kaplan Füzesi

Bahse konu profil uyuşmaları ise iddiaların doğru olabileceğini gösteriyordu. Lazer Güdümlü 230mm Füze Sistemi (TRLG-230) İHA ve SİHA’ların işaretlediği hedefleri karadan vurabiliyor. Azerbaycan Ordusuna ihraç edilen Bayraktar TB2 sistemleri ve diğer lazer işaretleme yapan unsurların varlığı göz önünde bulundurulduğunda TRLG-230 sisteminin “combat proven” yani muharip olarak kullanıldığını ifade edebiliriz demiştik. TRLG-230 sistemi ve Bayraktar TB2’nin Dağlık Karabağ Savaşında olası müşterek kullanımının ise sahadaki Azerbaycan askerlerinin gücüne güç kattığı açıktır.

ROKETSAN tarafından Nisan 2020’de başlatılan TRLG-230 Füze Sistemine lazer arayıcı başlık entegrasyonu çalışması kapsamındaki test atışı görüntüleri Ağustos 2020’de ilk kez yayınlandı. Bu görüntülerde, BAYKAR tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA’nın lazer işaretlemesi yaptığı hedef, Lazer Güdümlü 230mm Füze Sistemi (TRLG-230) tarafından başarılı şekilde vurulmuştu.

TRLG-230 füzesinin özellikleri şu şekilde:

 • Menzil: 70 km
 • Harp Başlığı: Tahrip + Çelik Bilye
 • Güdüm:
   • Küresel Konumlama Sistemi
   • Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi
   • Ataletsel Navigasyon Sistemi
   • Lazer Arayıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]