Azerbaycan ROKETSAN’ın TRLG-230 füze görüntülerini paylaştı

Azerbaycan Savunma Bakanlığı ROKETSAN’ın yeni nesil topçu roketi TRLG-230’un atış görüntülerini paylaştı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı görüntüleri, “Vatanseverlik Savaşı sırasında Azerbaycan Ordusu’nun roket-topçu ve tanksavar birliklerinin hassas ateşiyle düşmanın askeri araçlarının ve insan gücünün yok edilmesini yansıtan video görüntüleri” ile servis etti. Servis edilen görüntülerde daha önce de Defence Turk tarafından aktarılan TRLG-230 füze sistemi de yer alıyor.

Ocak 2021’de, ROKETSAN tarafından geliştirilen Yeni Nesil Topçu füzesi TRLG-230 sisteminin Azerbaycan tarafından mutlak galibiyetle sonuçlanan Dağlık Karabağ Savaşında kullanıldığına dair görüntüler paylaşılmıştı. Bahse konu görüntülerde yer alan taşıyıcı araç profili, füzenin fırlatma aracından çıkış ve uçuş profilinin Ağustos 2020’de kamuoyuna yansıyan test görüntülerinde görülenlerle önemli ölçüde uyuşuyordu.

ROKETSAN tarafından icra edilen test atışında taşıyıcı araç olarak Kamaz tipi kamyon kullanılmıştı. Azerbaycan ordusu tarafından da Kamaz tipi taşıyıcı araçlar kullanılmakta. ROKETSAN tarafından daha önceden Azerbaycan ordusuna tedarik edilen TRG-300 Kaplan Füzesi sistemlerinin taşıyıcı Kamaz aracı ile görüntülerdeki aracın profili ve kamuflajı örtüşüyordu.

Resim
Azerbaycan ordusunun TRG-300 Kaplan Füzesi

Bahse konu profil uyuşmaları ise iddiaların doğru olabileceğini gösteriyordu. Lazer Güdümlü 230mm Füze Sistemi (TRLG-230) İHA ve SİHA’ların işaretlediği hedefleri karadan vurabiliyor. Azerbaycan Ordusuna ihraç edilen Bayraktar TB2 sistemleri ve diğer lazer işaretleme yapan unsurların varlığı göz önünde bulundurulduğunda TRLG-230 sisteminin “combat proven” yani muharip olarak kullanıldığını ifade edebiliriz demiştik. TRLG-230 sistemi ve Bayraktar TB2’nin Dağlık Karabağ Savaşında olası müşterek kullanımının ise sahadaki Azerbaycan askerlerinin gücüne güç kattığı açıktır.

ROKETSAN tarafından Nisan 2020’de başlatılan TRLG-230 Füze Sistemine lazer arayıcı başlık entegrasyonu çalışması kapsamındaki test atışı görüntüleri Ağustos 2020’de ilk kez yayınlandı. Bu görüntülerde, BAYKAR tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA’nın lazer işaretlemesi yaptığı hedef, Lazer Güdümlü 230mm Füze Sistemi (TRLG-230) tarafından başarılı şekilde vurulmuştu.

TRLG-230 füzesinin özellikleri şu şekilde:

 • Menzil: 70 km
 • Harp Başlığı: Tahrip + Çelik Bilye
 • Güdüm:
   • Küresel Konumlama Sistemi
   • Küresel Uydu Konumlandırma Sistemi
   • Ataletsel Navigasyon Sistemi
   • Lazer Arayıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Savunma Sanayii Başkanı Görgün: HAKİM, Ege’den Hazar’a kadar uzanacak

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye ile Azerbaycan tarafından müşterek olarak yürütülen HAKİM Projesi ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyeti içerisinde yer alarak Azerbaycan’ı ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Poliqon’a açıklamalarda bulunan Başkan Görgün, “HAKİM […]

Türkiye’nin yüksek hızlı hedef uçağı “SÜPER ŞİMŞEK” kanatlanmaya hazır

Türkiye’nin hava savunma sistemlerinin geliştirilmesi ve ilgili personelin eğitimlerinde kullanılması amacıyla geliştirilen yüksek hızlı hedef uçak SÜPER ŞİMŞEK, ilk uçuşu için gün sayıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), SÜPER ŞİMŞEK’i Paris Airshow’da insansız hava aracı AKSUNGUR’un kanat altında ve bağımsız şekilde sergileyerek vitrine çıkardı. TUSAŞ Taktik İHA Ürün Başmühendisi Özgür Sayın, AA muhabirine, ŞİMŞEK […]