Ukrayna, ASELSAN telsizleriyle modernize edilen T-64 ve T-72 tanklarını teslim aldı

Lviv Zırhlı Fabrikası, modernize edilmiş T-64 ve T-72 Ana Muharebe Tanklarını (AMT) Ukrayna Savunma Bakanlığı’na teslim etti.

Ukroboronprom şirketi yaptığı açıklamada, tankların en son muhabere sistemleri, yangın kontrolü, gündüz ve gece görüş geri vites kamerası, sis bombası sistemleri ve mermilere karşı reaktif zırhlı koruma ile donatıldığını aktardı. 2021 yılının başından bu yana Ukrayna Devleti’ne ait işletme ile 10’dan fazla T-64 ve T-72 tankları modernize edildi.

Ayrıca modernize edilen ana muharebe tanklarına ASELSAN’dan tedarik edilen yeni dijital telsiz istasyonlarının da entegre edildiği aktarılmaktadır. ASELSAN’ın sunduğu muhabere çözümleri Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin zırhlı birlikleri ve piyade birimleri arasında verimli iletişim sağlaması için tasarlandı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, zırhlı birliklerin bu modifikasyonunu “ağ merkezli” olarak adlandırmaktadır.

İlk kez Türk VHF radyo istasyonlarıyla donatılan Ukrayna ordusuna ait araçlardan görüntüler.

“ASELSAN” şirketinin VHF ürün yelpazesinin radyo sistemleri, 2017 yazında Ukrayna’da açılan ihalede Silahlı Kuvvetlerin karşılaştırmalı testlerinde kazanan şirket oldu. Ukrayna ile ASELSAN’ın liderliği arasında hem ortak üretimin yapılmasına yönelik hem de teknoloji transferini içeren bir dizi işbirliği anlaşması imzalandı.

İlk kez Türk VHF radyo istasyonlarıyla donatılan Ukrayna ordusuna ait araçlardan görüntüler.

Ukroboronprom CEO’su Yuriy Gusev, “Lviv Zırhlı Fabrikası, siparişleri zamanında yerine getirmeye devam ediyor ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin savaş kabiliyetini artırıyor.” açıklamasında bulundu. Şirkete göre sipariş, bu yıl için devlet savunma emri bulunmaması nedeniyle, sınırlı finansmana rağmen programın ilerisinde yürütüldü.

Lviv Zırhlı Fabrikası, zırhlı itfaiye motorları GPM-72 ve GPM-54 dahil olmak üzere ordu teçhizatlarının onarılması ve üretilmesini sağlıyor. Ayrıca fabrikada, zırhlı onarım ve tahliye araçları olan Lev ve Zubr ile taktik zırhlı tekerlekli araç Dozor-B’yi de modernize ediliyor.

Ukrayna, Pakistan’ın T-80UD tanklarını modernize edecek

Ukrayna da faaliyet gösteren savunma sanayii firmalarının çatı yönetim kuruluşu olan UkrOboronProm, Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nin T-80UD ana muharebe tankları için 85.6 milyon dolarlık destek sözleşmesi imzalandığını açıklamıştı. Ukroboronprom CEO’su Yuri Gusev ise, “Zırhlı araç imalatı yapan şirketlerimiz, üretim kapasitelerini sürekli olarak güncelliyor ve yüksek kaliteli iş ve ürünleri garanti eden teknolojileri geliştiriyor. Pakistan ile 6TD1 ve 6TD2 motorlarının tedariki için yeni bir görüşmede bulunduk.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

DİHA’ları uçuracak yerli motor TEKNOFEST’te

Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Araçları’nda test edilen yerli motor “Baykuş”, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te sergileniyor. Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, TEKNOFEST’te yaptığı açıklamada, geliştirdikleri 3 motoru etkinlikte sergilediklerini söyledi. Bayraktar DİHA’nın seri üretimi için geri sayım Şahin, bu motorlardan birinin düşük basınçla çalışabilen doğalgazlı bir motor olduğunu ifade etti. Ağırlıklı olarak […]

Bayraktar DİHA’nın 2022’de seri üretim geçmesi planlanıyor

İlk kez TEKNOFEST’te sergilenen ve uçuş testlerinde sona gelinen Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin (DİHA) seri imalat ve teslimatlarının 2022 içerisinde yapılması hedefleniyor. Anadolu Ajansının medya paydaşı olduğu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST‘te görücüye çıkan Bayraktar DİHA, dikey iniş kalkış özelliğiyle dar alanda operasyon kabiliyeti sağlıyor. 150 kilometreye kadar haberleşme menziline sahip olan […]