Ukrayna, ASELSAN telsizleriyle modernize edilen T-64 ve T-72 tanklarını teslim aldı

Lviv Zırhlı Fabrikası, modernize edilmiş T-64 ve T-72 Ana Muharebe Tanklarını (AMT) Ukrayna Savunma Bakanlığı’na teslim etti.

Ukroboronprom şirketi yaptığı açıklamada, tankların en son muhabere sistemleri, yangın kontrolü, gündüz ve gece görüş geri vites kamerası, sis bombası sistemleri ve mermilere karşı reaktif zırhlı koruma ile donatıldığını aktardı. 2021 yılının başından bu yana Ukrayna Devleti’ne ait işletme ile 10’dan fazla T-64 ve T-72 tankları modernize edildi.

Ayrıca modernize edilen ana muharebe tanklarına ASELSAN’dan tedarik edilen yeni dijital telsiz istasyonlarının da entegre edildiği aktarılmaktadır. ASELSAN’ın sunduğu muhabere çözümleri Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin zırhlı birlikleri ve piyade birimleri arasında verimli iletişim sağlaması için tasarlandı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, zırhlı birliklerin bu modifikasyonunu “ağ merkezli” olarak adlandırmaktadır.

İlk kez Türk VHF radyo istasyonlarıyla donatılan Ukrayna ordusuna ait araçlardan görüntüler.

“ASELSAN” şirketinin VHF ürün yelpazesinin radyo sistemleri, 2017 yazında Ukrayna’da açılan ihalede Silahlı Kuvvetlerin karşılaştırmalı testlerinde kazanan şirket oldu. Ukrayna ile ASELSAN’ın liderliği arasında hem ortak üretimin yapılmasına yönelik hem de teknoloji transferini içeren bir dizi işbirliği anlaşması imzalandı.

İlk kez Türk VHF radyo istasyonlarıyla donatılan Ukrayna ordusuna ait araçlardan görüntüler.

Ukroboronprom CEO’su Yuriy Gusev, “Lviv Zırhlı Fabrikası, siparişleri zamanında yerine getirmeye devam ediyor ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin savaş kabiliyetini artırıyor.” açıklamasında bulundu. Şirkete göre sipariş, bu yıl için devlet savunma emri bulunmaması nedeniyle, sınırlı finansmana rağmen programın ilerisinde yürütüldü.

Lviv Zırhlı Fabrikası, zırhlı itfaiye motorları GPM-72 ve GPM-54 dahil olmak üzere ordu teçhizatlarının onarılması ve üretilmesini sağlıyor. Ayrıca fabrikada, zırhlı onarım ve tahliye araçları olan Lev ve Zubr ile taktik zırhlı tekerlekli araç Dozor-B’yi de modernize ediliyor.

Ukrayna, Pakistan’ın T-80UD tanklarını modernize edecek

Ukrayna da faaliyet gösteren savunma sanayii firmalarının çatı yönetim kuruluşu olan UkrOboronProm, Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nin T-80UD ana muharebe tankları için 85.6 milyon dolarlık destek sözleşmesi imzalandığını açıklamıştı. Ukroboronprom CEO’su Yuri Gusev ise, “Zırhlı araç imalatı yapan şirketlerimiz, üretim kapasitelerini sürekli olarak güncelliyor ve yüksek kaliteli iş ve ürünleri garanti eden teknolojileri geliştiriyor. Pakistan ile 6TD1 ve 6TD2 motorlarının tedariki için yeni bir görüşmede bulunduk.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]