Ukrayna, ASELSAN telsizleriyle modernize edilen T-64 ve T-72 tanklarını teslim aldı

Lviv Zırhlı Fabrikası, modernize edilmiş T-64 ve T-72 Ana Muharebe Tanklarını (AMT) Ukrayna Savunma Bakanlığı’na teslim etti.

Ukroboronprom şirketi yaptığı açıklamada, tankların en son muhabere sistemleri, yangın kontrolü, gündüz ve gece görüş geri vites kamerası, sis bombası sistemleri ve mermilere karşı reaktif zırhlı koruma ile donatıldığını aktardı. 2021 yılının başından bu yana Ukrayna Devleti’ne ait işletme ile 10’dan fazla T-64 ve T-72 tankları modernize edildi.

Ayrıca modernize edilen ana muharebe tanklarına ASELSAN’dan tedarik edilen yeni dijital telsiz istasyonlarının da entegre edildiği aktarılmaktadır. ASELSAN’ın sunduğu muhabere çözümleri Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin zırhlı birlikleri ve piyade birimleri arasında verimli iletişim sağlaması için tasarlandı. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, zırhlı birliklerin bu modifikasyonunu “ağ merkezli” olarak adlandırmaktadır.

İlk kez Türk VHF radyo istasyonlarıyla donatılan Ukrayna ordusuna ait araçlardan görüntüler.

“ASELSAN” şirketinin VHF ürün yelpazesinin radyo sistemleri, 2017 yazında Ukrayna’da açılan ihalede Silahlı Kuvvetlerin karşılaştırmalı testlerinde kazanan şirket oldu. Ukrayna ile ASELSAN’ın liderliği arasında hem ortak üretimin yapılmasına yönelik hem de teknoloji transferini içeren bir dizi işbirliği anlaşması imzalandı.

İlk kez Türk VHF radyo istasyonlarıyla donatılan Ukrayna ordusuna ait araçlardan görüntüler.

Ukroboronprom CEO’su Yuriy Gusev, “Lviv Zırhlı Fabrikası, siparişleri zamanında yerine getirmeye devam ediyor ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin savaş kabiliyetini artırıyor.” açıklamasında bulundu. Şirkete göre sipariş, bu yıl için devlet savunma emri bulunmaması nedeniyle, sınırlı finansmana rağmen programın ilerisinde yürütüldü.

Lviv Zırhlı Fabrikası, zırhlı itfaiye motorları GPM-72 ve GPM-54 dahil olmak üzere ordu teçhizatlarının onarılması ve üretilmesini sağlıyor. Ayrıca fabrikada, zırhlı onarım ve tahliye araçları olan Lev ve Zubr ile taktik zırhlı tekerlekli araç Dozor-B’yi de modernize ediliyor.

Ukrayna, Pakistan’ın T-80UD tanklarını modernize edecek

Ukrayna da faaliyet gösteren savunma sanayii firmalarının çatı yönetim kuruluşu olan UkrOboronProm, Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nin T-80UD ana muharebe tankları için 85.6 milyon dolarlık destek sözleşmesi imzalandığını açıklamıştı. Ukroboronprom CEO’su Yuri Gusev ise, “Zırhlı araç imalatı yapan şirketlerimiz, üretim kapasitelerini sürekli olarak güncelliyor ve yüksek kaliteli iş ve ürünleri garanti eden teknolojileri geliştiriyor. Pakistan ile 6TD1 ve 6TD2 motorlarının tedariki için yeni bir görüşmede bulunduk.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

BMC’nin yeni sahibi Tosyalı Holding oldu

Tosyalı Holding’in BMC’de hisse alımı için yaptığı görüşmeler sonuçlandı. Dünya gazetesinin haberine göre BMC’nin çoğunluk hisselerinin yeni sahibi çelik devi Tosyalı Holding oldu. AJANSLAR – Dünya gazetesinden Osman AROLAT’ın haberine göre; uzun süredir iddia edildiği üzere Tosyalı, BMC’nin yüzde 25 hissesini kontrol eden Ethem Sancak ile hisse alımı için görüşmeleri sonuçlandırdı. BMC’nin yüzde 49.9’u Katar’ın kontrolü […]

Türk Savunma Sanayisi’nin Yükselişiyle dışa bağımlılık %59 azaldı

Türkiye’nin silah ihracatı, savunma sanayi alanında yerli ve milli imkanlarla geliştirilen sistemlerinin sayısının artmasıyla 2016-2020 yıllarını kapsayan 5 yıllık dönemde, 2011-2015’e göre yüzde 30 artarken, ithalatı yüzde 59 azaldı. Türkiye savunma ve Havacılık Sanayinin Şubat 2021 ihracatı, 2020’ye göre %34,1 artışla 233 milyon 225 bin dolar oldu. 🟩2021 yılı toplam ihracatı ise 2020’ye göre %17,5 […]