ABD’den Hindistan’a S-400 uyarısı : “Hem yaptırım uygularız hem de silah satışını sınırlandırırız.”

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Cuma günü Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye gidecek. Austin’in ziyareti sırasında, Hindistan’ın ABD’den silahlı insansız hava araçları satın alma planının yanı sıra hava kuvvetleri ve donanma için 150’den fazla savaş jeti siparişi vermesi gündemde olacak.

Washington, bu sistemleri satın aldığı için Türkiye’ye yaptırım uygulamıştı.

Hindistan, 5 adet S-400 savunma hava sisteminin alımı için 2019’da Rusya ile 5,5 milyar dolar değerinde anlaşma imzalamıştı. Amerikan yetkililer ise Hindistan’ı CAATSA yaptırımlarından muaf olmadığı konsunda uyarmıştı.

Hindistan’ın Rus hava savunma sistemlerini satın alması iki ülke arasında probleme yol açarak ABD’nin Hindistan’a yaptırım uygulamasına yol açabilir. Washington, bu sistemleri satın aldığı için Türkiye’ye yaptırım uygulamıştı.

Rusya Federasyonu’ndan S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedarik ettiği sebebiyle önce F-35 ambargosuna maruz kalan Türkiye, CAATSA yaptırımlarının hedefi olmuştu.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi başkanı Bob Menendez, Austin’den Biden yönetiminin bu konuya karşı olduğunu Hindistan yetkililerine açıklamasını istedi.

Menendez’in Austin’e gönderdiği mektupta CAATSA yaptırımlarına atıfta bulunularak “Hindistan, S-400’ü satın almayı seçerse, bu durum yaptırım uygulanabilmesinin önünü açar.” ifadeleri kullanıldı.

“Bu durum Hindistan’ın ABD ile çalışma yeteneğini de sınırlayacak”

Mektupta, “Bu durum, aynı zamanda Hindistan’ın askeri teknolojinin geliştirilmesi ve satın alınması konusunda ABD ile çalışma yeteneğini de sınırlayacak. Hintli meslektaşlarınızla yapılan görüşmelerde tüm bu zorlukları netleştirmenizi bekliyorum” ifadeleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]