ABD’den Hindistan’a S-400 uyarısı : “Hem yaptırım uygularız hem de silah satışını sınırlandırırız.”

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Cuma günü Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye gidecek. Austin’in ziyareti sırasında, Hindistan’ın ABD’den silahlı insansız hava araçları satın alma planının yanı sıra hava kuvvetleri ve donanma için 150’den fazla savaş jeti siparişi vermesi gündemde olacak.

Washington, bu sistemleri satın aldığı için Türkiye’ye yaptırım uygulamıştı.

Hindistan, 5 adet S-400 savunma hava sisteminin alımı için 2019’da Rusya ile 5,5 milyar dolar değerinde anlaşma imzalamıştı. Amerikan yetkililer ise Hindistan’ı CAATSA yaptırımlarından muaf olmadığı konsunda uyarmıştı.

Hindistan’ın Rus hava savunma sistemlerini satın alması iki ülke arasında probleme yol açarak ABD’nin Hindistan’a yaptırım uygulamasına yol açabilir. Washington, bu sistemleri satın aldığı için Türkiye’ye yaptırım uygulamıştı.

Rusya Federasyonu’ndan S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedarik ettiği sebebiyle önce F-35 ambargosuna maruz kalan Türkiye, CAATSA yaptırımlarının hedefi olmuştu.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi başkanı Bob Menendez, Austin’den Biden yönetiminin bu konuya karşı olduğunu Hindistan yetkililerine açıklamasını istedi.

Menendez’in Austin’e gönderdiği mektupta CAATSA yaptırımlarına atıfta bulunularak “Hindistan, S-400’ü satın almayı seçerse, bu durum yaptırım uygulanabilmesinin önünü açar.” ifadeleri kullanıldı.

“Bu durum Hindistan’ın ABD ile çalışma yeteneğini de sınırlayacak”

Mektupta, “Bu durum, aynı zamanda Hindistan’ın askeri teknolojinin geliştirilmesi ve satın alınması konusunda ABD ile çalışma yeteneğini de sınırlayacak. Hintli meslektaşlarınızla yapılan görüşmelerde tüm bu zorlukları netleştirmenizi bekliyorum” ifadeleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İSVEÇ-PKK İLİŞKİSİNİN YAKIN TARİHİ: BAŞBAKAN ANDERSSON-PKK VE KAKABAVEH İLİŞKİSİ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı saldırı sonrası bölgedeki bir çok ülke güvenlik endişesine kapıldı ve kendilerini koruyacak adımlar atmaya başladı. Bu ülkelerin başında ise İskandinav ve Baltık ülkeleri geliyor. Son dönemde bu bölgedeki iki ülke ise dünya basını ve Türkiye’nin ana konusu:  İsveç ve Finlandiya Bu iki ülke, Rus saldırganlığından korunmak için NATO’ya üyelik başvurusunda bulunacaklarını […]

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]