ABD’den Hindistan’a S-400 uyarısı : “Hem yaptırım uygularız hem de silah satışını sınırlandırırız.”

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Cuma günü Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’ye gidecek. Austin’in ziyareti sırasında, Hindistan’ın ABD’den silahlı insansız hava araçları satın alma planının yanı sıra hava kuvvetleri ve donanma için 150’den fazla savaş jeti siparişi vermesi gündemde olacak.

Washington, bu sistemleri satın aldığı için Türkiye’ye yaptırım uygulamıştı.

Hindistan, 5 adet S-400 savunma hava sisteminin alımı için 2019’da Rusya ile 5,5 milyar dolar değerinde anlaşma imzalamıştı. Amerikan yetkililer ise Hindistan’ı CAATSA yaptırımlarından muaf olmadığı konsunda uyarmıştı.

Hindistan’ın Rus hava savunma sistemlerini satın alması iki ülke arasında probleme yol açarak ABD’nin Hindistan’a yaptırım uygulamasına yol açabilir. Washington, bu sistemleri satın aldığı için Türkiye’ye yaptırım uygulamıştı.

Rusya Federasyonu’ndan S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedarik ettiği sebebiyle önce F-35 ambargosuna maruz kalan Türkiye, CAATSA yaptırımlarının hedefi olmuştu.

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi başkanı Bob Menendez, Austin’den Biden yönetiminin bu konuya karşı olduğunu Hindistan yetkililerine açıklamasını istedi.

Menendez’in Austin’e gönderdiği mektupta CAATSA yaptırımlarına atıfta bulunularak “Hindistan, S-400’ü satın almayı seçerse, bu durum yaptırım uygulanabilmesinin önünü açar.” ifadeleri kullanıldı.

“Bu durum Hindistan’ın ABD ile çalışma yeteneğini de sınırlayacak”

Mektupta, “Bu durum, aynı zamanda Hindistan’ın askeri teknolojinin geliştirilmesi ve satın alınması konusunda ABD ile çalışma yeteneğini de sınırlayacak. Hintli meslektaşlarınızla yapılan görüşmelerde tüm bu zorlukları netleştirmenizi bekliyorum” ifadeleri yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

DİHA’ları uçuracak yerli motor TEKNOFEST’te

Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Araçları’nda test edilen yerli motor “Baykuş”, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te sergileniyor. Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, TEKNOFEST’te yaptığı açıklamada, geliştirdikleri 3 motoru etkinlikte sergilediklerini söyledi. Bayraktar DİHA’nın seri üretimi için geri sayım Şahin, bu motorlardan birinin düşük basınçla çalışabilen doğalgazlı bir motor olduğunu ifade etti. Ağırlıklı olarak […]

Bayraktar DİHA’nın 2022’de seri üretim geçmesi planlanıyor

İlk kez TEKNOFEST’te sergilenen ve uçuş testlerinde sona gelinen Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin (DİHA) seri imalat ve teslimatlarının 2022 içerisinde yapılması hedefleniyor. Anadolu Ajansının medya paydaşı olduğu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST‘te görücüye çıkan Bayraktar DİHA, dikey iniş kalkış özelliğiyle dar alanda operasyon kabiliyeti sağlıyor. 150 kilometreye kadar haberleşme menziline sahip olan […]