Meteksan’ın Radar Altimetresi SOM seyir füzesine güç katacak

ROKETSAN ile Meteksan Savunma arasında “Radar Altimetre ve Anteni’nin SOM Mühimmatı’na Entegrasyonu ve Tedariki” için sözleşme imzalandı.

ROKETSAN ile Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında “Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) Tedarik Projesi kapsamında Radar Altimetre ve Anteni’nin SOM Mühimmatı’na Entegrasyonu ve Tedariki” Sözleşmesi 16 Şubat 2021 tarihinde imzalandı. Çeşitli platformlarda başarılı şekilde kullanılan Meteksan Savunma Sanayii A.Ş.’nin geliştirdiği Radar Altimetrenin, daha gelişmiş özellikleriyle birlikte SOM füzesinin yüksek hassasiyette seyir ve hedefleme yapmasına katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Tamamen askerî standartlara uygun olarak millî imkânlarla Meteksan Savunma tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen radar altimetreler; uçak, helikopter, İHA gibi hava araçları ve güdümlü mermilerin alçak irtifa, yüksek hız ve manevra altında dahi hassas irtifa ölçümlerini gerçekleştiriyor. Düşük çıkış gücü, geniş bir frekans bandında çalışması ve irtifaya göre otomatik olarak ayarlanan güç kontrol mekanizması ile düşük algılanma olasılığına sahip olan radar altimetreler, çevre koşulları ve uçuş testlerinden başarı ile geçerek kalifiye edilmiş olması ve hacim, ağırlık, güç ve maliyet etkin (SWaP-C) yapısı ile rakiplerine üstünlük sağlıyor.

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen CRA Radar Altimetre Ürün Ailesi, son yıllarda elde ettiği ihracat başarıları ile yurt içi ve yurt dışında çeşitli platformlarda başarı ile görev yapıyor.

Milli Hava Platformları Milli Altimetre ile Daha Güvenli

CRA C-Bant Radar Altimetre, Meteksan Savunma tarafından insansız hava araçları, helikopter, uçak ve füze gibi platformlar için tasarlanıp, geliştirilen düşük irtifa ve deniz yüzeyine yakın uçuşlara izin veren hafif ve küçük boyutlu radar altimetre ailesinin yeni ürünüdür.

CRA Özellikleri

CRA, yüksek manevra kabiliyetli insanlı ve insansız platformlar için tasarlanmış Lineer Frekans Modülasyonuna sahip C-Bant Radar Altimetredir. Sürekli dalga yayın yapma özelliğine sahip altimetre, Verici/Alıcı RF bileşenler ile yüksek teknoloji Sinyal işleme biriminden oluşmaktadır. Verici/Alıcı antenlerinin aynı olması, platform üzerinde yerleşimde esneklik sağlamaktadır.

CRA, hızı 300 m/s’ye kadar olan platformlar için uçuş boyunca güvenli irtifa verisi üretmektedir. CRA, yüksek irtifada 5000 ft/ 2500 ft, düşük irtifada ise 2 metreye kadar ölçüm yapabilen küçük ve hafif bir üründür. CRA, Cihaz İçi Test (CİT) kabiliyeti, düşük güç tüketimi, düşük çıkış gücü ve platform ile standart seri haberleşme olanağı ile hava araçları için güvenle tercih edilecek millî bir üründür.

Hafif ve Güçlü

CRA C-Bant Radar Altimetre konfigürasyonu Gönderme/Alma Sinyal İşleme Birimi, 2 Adet Anten, 2 Adet Koaksiyel Kablo ve Platform ile arayüzü sağlayacak güç/veri kablosu birimlerinden oluşmaktadır. CRA’nın toplam ağırlığı 850 gr’dan daha azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Testi başarıyla geçen yerli tramvay Romanya’ya uğurlandı

Bozankaya AŞ. tarafından Romanya’ya gönderilmek üzere yerli imkanlarla üretilen tramvay seti için uğurlama töreni gerçekleştirildi. 200 yolcuyu taşıyabilen araç, dünyanın batarya ile en uzun mesafe katedebilen tramvayı olma özelliğine sahip. Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, şirketin Sincan’daki üretim tesisinde düzenlenen törende yaptığı konuşmasında, tramvay hakkında bilgileri paylaştı. Tramvayın Romanya’nın Temeşvar kentine gönderileceğini duyuran Günay, “Tramvayımız […]

Çin Uzay İstasyonu’nun çekirdek modülü uzaya gönderildi

Çin, 10 yıl boyunca görev yapacak uzay istasyonunun çekirdek modülü “Tienhı”yı (Gök Uyumu) uzaya yolladı. Xinhua ajansının haberine göre, çekirdek modül ülkenin güneyindeki Haynan Adası’ndaki Vınçang Uydu Fırlatma Merkezi’nden Long March- 5Y roketiyle uzaya gönderildi. Fırlatmayı Çin Başbakanı Li Kıçiang ve devlet erkanı başkent Pekin’deki bir merkezden izlerken, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Vınçang Uydu […]