Meteksan’ın Radar Altimetresi SOM seyir füzesine güç katacak

ROKETSAN ile Meteksan Savunma arasında “Radar Altimetre ve Anteni’nin SOM Mühimmatı’na Entegrasyonu ve Tedariki” için sözleşme imzalandı.

ROKETSAN ile Meteksan Savunma Sanayii A.Ş. arasında “Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) Tedarik Projesi kapsamında Radar Altimetre ve Anteni’nin SOM Mühimmatı’na Entegrasyonu ve Tedariki” Sözleşmesi 16 Şubat 2021 tarihinde imzalandı. Çeşitli platformlarda başarılı şekilde kullanılan Meteksan Savunma Sanayii A.Ş.’nin geliştirdiği Radar Altimetrenin, daha gelişmiş özellikleriyle birlikte SOM füzesinin yüksek hassasiyette seyir ve hedefleme yapmasına katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Tamamen askerî standartlara uygun olarak millî imkânlarla Meteksan Savunma tarafından tasarlanan, geliştirilen ve üretilen radar altimetreler; uçak, helikopter, İHA gibi hava araçları ve güdümlü mermilerin alçak irtifa, yüksek hız ve manevra altında dahi hassas irtifa ölçümlerini gerçekleştiriyor. Düşük çıkış gücü, geniş bir frekans bandında çalışması ve irtifaya göre otomatik olarak ayarlanan güç kontrol mekanizması ile düşük algılanma olasılığına sahip olan radar altimetreler, çevre koşulları ve uçuş testlerinden başarı ile geçerek kalifiye edilmiş olması ve hacim, ağırlık, güç ve maliyet etkin (SWaP-C) yapısı ile rakiplerine üstünlük sağlıyor.

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen CRA Radar Altimetre Ürün Ailesi, son yıllarda elde ettiği ihracat başarıları ile yurt içi ve yurt dışında çeşitli platformlarda başarı ile görev yapıyor.

Milli Hava Platformları Milli Altimetre ile Daha Güvenli

CRA C-Bant Radar Altimetre, Meteksan Savunma tarafından insansız hava araçları, helikopter, uçak ve füze gibi platformlar için tasarlanıp, geliştirilen düşük irtifa ve deniz yüzeyine yakın uçuşlara izin veren hafif ve küçük boyutlu radar altimetre ailesinin yeni ürünüdür.

CRA Özellikleri

CRA, yüksek manevra kabiliyetli insanlı ve insansız platformlar için tasarlanmış Lineer Frekans Modülasyonuna sahip C-Bant Radar Altimetredir. Sürekli dalga yayın yapma özelliğine sahip altimetre, Verici/Alıcı RF bileşenler ile yüksek teknoloji Sinyal işleme biriminden oluşmaktadır. Verici/Alıcı antenlerinin aynı olması, platform üzerinde yerleşimde esneklik sağlamaktadır.

CRA, hızı 300 m/s’ye kadar olan platformlar için uçuş boyunca güvenli irtifa verisi üretmektedir. CRA, yüksek irtifada 5000 ft/ 2500 ft, düşük irtifada ise 2 metreye kadar ölçüm yapabilen küçük ve hafif bir üründür. CRA, Cihaz İçi Test (CİT) kabiliyeti, düşük güç tüketimi, düşük çıkış gücü ve platform ile standart seri haberleşme olanağı ile hava araçları için güvenle tercih edilecek millî bir üründür.

Hafif ve Güçlü

CRA C-Bant Radar Altimetre konfigürasyonu Gönderme/Alma Sinyal İşleme Birimi, 2 Adet Anten, 2 Adet Koaksiyel Kablo ve Platform ile arayüzü sağlayacak güç/veri kablosu birimlerinden oluşmaktadır. CRA’nın toplam ağırlığı 850 gr’dan daha azdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Milli mühimmatlar birer birer sahaya iniyor

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Müdürü Gürcan Okumuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konjonktürel gelişmelerin de etkisiyle savunma sanayisi ürünlerine talebin her geçen gün arttığını söyledi. Enstitü olarak mevcut projelere Ar-Ge, geliştirme ve mevcut ürünlere de yetenek kazandırma amacıyla yenilerinin eklendiğini ifade eden Okumuş, seyir füzesi SOM […]

Türkiye Avrupa’ya ‘yeşil hidrojen’ ihraç edebilir

Türkiye’nin en önemli ve öncelikli sorunlarından biri hiç şüphesiz cari açık. Cari açıktaki en büyük kalem ise enerji. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için farklı alternatifler deneyen Ankara, son dönemlerde yenilenebilir enerji alanında attığı adımlarla öne çıkıyor. Haliyle bu durum rakamlara da yansıyor… Türkiye yenilenebilir enerjide kurulu güç bakımından halihazırda Almanya, İspanya, Fransa ve İtalya ile Avrupa’da ilk beş, dünyada ise ilk […]