Azerbaycan Ordusu, Bayraktar TB2 SİHA’larla tatbikatlar icra ediyor

Azerbaycan Ordusu’nun İnsansız Hava Aracı ekipleri Bayraktar TB2 İHA’larla askerî eğitim tatbikatları icra ediyor.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, İnsansız Hava Aracı (İHA) ekipleriyle birlikte eğitim tatbikatları yapıyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmeye göre insansız hava araçları, söz konusu tatbikatların bir parçası olarak farklı irtifalarda, keşif ve komuta merkeziyle haberleşme görevlerini icra ediyor. İHA ekipleri tarafından icra edilen tatbikatlarda ayrıca, düşman savunmasının derinliklerinde yer alan mevzi ve hedeflerin tespit edilmesi ve ilgili verilerin komuta merkezlerine iletilmesi gibi faaliyetler de yer alıyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan görüntülerde, Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 İHA’nın yanı sıra İsrail yapımı Heron İHA’nın da yer aldığı görülüyor.

Resim

Azerbaycanlı askerler, SİHA Operatörlüğü eğitimlerini başarıyla tamamladı

Şubat 2021’de, Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı 77 Azerbaycan askerinin Baykar tarafından verilen Bayraktar TB2 SİHA Operatörlüğü eğitimlerini başarıyla tamamladığı aktarılmıştı. Yaklaşık 4 ay sürdüğü belirtilen eğitimlerin sonunda SİHA pilotu, görev komutanı, faydalı yük operatörü ve teknisyen olarak Azerbaycan Ordusu’nda görev yapacak askerlerin sertifikaları düzenlenen mezuniyet töreninde verildi.

Resim

Keşan’da bulunan Baykar Uçuş Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen törende Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ve Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar konuşma yaptı. Törene, Azerbaycan Türkiye Büyükelçisi Hazar İbrahim Khazar’ın yanı sıra Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Namiq İslamzade ve beraberindeki heyet de katıldı.

Azerbaycan Ordusu, Bayraktar TB2 SİHA’larla tatbikatlar icra ediyor

Törende mezun olan kursiyerlerin temsilcisi Necef Necefov, Baykar tarafından verilen eğitimleri en iyi şekilde sahaya yansıtacaklarını söyledi. Kendilerine gösterilen sıcak ilgi için teşekkür eden Necefov, Azerbaycan özgürlük şairi Bahtiyar Vahapzade’nin iki ülkenin dostluğunu vurgulayan Azerbaycan-Türkiye şiirini okudu.

28 yıllık işgal, 44 günde sonlandırıldı

Azerbaycan, yaklaşık 28 yıldır Ermenistan’ın işgali altındaki Dağlık Karabağ’a yönelik olarak 27 Eylül 2020 tarihinde bir askerî harekât başlattı. Harekâtın başlangıcından 44 gün sonra, 10 Kasım 2020 tarihinde Azerbaycan Ordusu, Ermenistan’ın işgalini sonlandırarak Dağlık Karabağ’ı kontrol altına aldı. Ermenistan’a yönelik harekât esnasında Azerbaycan, Baykar tarafından millî ve özgün olarak geliştirilen Bayraktar TB2 SİHA’ları (Silahlı İnsansız Hava Aracı) tüm cephe hattında kullandı. Savunma analistleri tarafından teyit edilen çalışmalara göre Bayraktar TB2 SİHA’lar ile Ermenistan Ordusu’na ait birçok hava savunma sistemi, radar sistemi, tank, zırhlı araç, kamyon, cephanelik, mevzi ve birlik imha edildi. Azerbaycan’ın ordusunun dünyayı şaşırtan bu başarısı dünya medyası ve savunma uzmanları tarafından Türk SİHA’larının harp tarihini değiştirerek oyun kurucu bir güce ulaştığı şeklinde yorumlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Macaristan Büyükelçisi Mátis’den Türk savunma sanayisine ilişkin dikkat çeken açıklamalar

Türkiye ve Macaristan arasındaki ilişkiler siyasi, ekonomik, askeri ve kültür boyutlarında her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Macaristan Büyükelçisi Viktor Mátis, Afganistan’daki Kabil Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanmasından, Macaristan’ın Türk savunma sanayisine ilgisine kadar birçok konuda Sputnik’e açıklamalarda bulundu. Gündemdeki en önemli konulardan biri, ABD’nin 11 Eylül’de Afganistan’dan çekilmesinin ardından Kabil Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanması. Türkiye, bu güvenliği sağlamak için birçok platformda […]

BMC’nin yeni sahibi Tosyalı Holding oldu

Tosyalı Holding’in BMC’de hisse alımı için yaptığı görüşmeler sonuçlandı. Dünya gazetesinin haberine göre BMC’nin çoğunluk hisselerinin yeni sahibi çelik devi Tosyalı Holding oldu. AJANSLAR – Dünya gazetesinden Osman AROLAT’ın haberine göre; uzun süredir iddia edildiği üzere Tosyalı, BMC’nin yüzde 25 hissesini kontrol eden Ethem Sancak ile hisse alımı için görüşmeleri sonuçlandırdı. BMC’nin yüzde 49.9’u Katar’ın kontrolü […]