Yunanistan, GKRY, Fransa, ABD ve İsrail’den ortak hava ve deniz tatbikatı.

USS Eisenhower’ın yanı sıra 22 savaş gemisi ve 5 bini aşkın askerle bölgeye gelen ABD ordusu Yunanistan’la birlikte gövde gösterisine girişti. Öğle saatlerinde ise İsrail ve Güney Kıbrıs devreye girdi. Akdeniz’in doğusundan Ege Denizi’nin güneyindeki Girit Adası açıklarına kadar uzanan tatbikata Fransa da katıldı.

FRANSA İLK KEZ KATILDI

ABD uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower’ın başını çektiği filo Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın yanında yer alarak Türkiye karşısına çıktı, saatler sonra ise İsrail ve Güney Kıbrıs devreye girdi.

Uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower’ın başını çektiği ABD filosu, Akdeniz’in ortasında Yunanistan deniz kuvvetleriyle birlikte tatbikat gerçekleştirdiğini duyurdu. Doğu Akdeniz’e gelen ABD filosunda USS Dwight D. Eisenhower’ın yanı sıra 22 savaş gemisi ve 5 bini aşkın asker bulunuyor.

ABD’nin Avrupa-Afrika Deniz Kuvvetleri, IKE Taarruz Grubu’nun Doğu Akdeniz’de Yunan ordusuyla giriştiği savaş oyununda denizaltıların da seyrettiğini ve jetlerin havalandığını açıkladı.

FRANSA İLK KEZ KATILDI

Öğle saatlerinde ise, İsrail ordusu, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la birlikte Doğu Akdeniz’de Noble Dina tatbikatına giriştiğini resmen duyurdu. İsrail açıklamasında Fransa’nın da Türkiye karşıtı gövde gösterisinde yer aldığı belirtildi.

Jerusalem Post gazetesi, dört ülkenin Doğu Akdeniz’de sergilediği savaş oyununda denizaltıların ve helikopterlerin sahne aldığını yazdı. İsrail tatbikata bir fırkateyn ve bir denizaltıyla katıldı.
Tatbikatın sınırları Akdeniz’in doğusundan Ege Denizi’nin güneyindeki Girit Adası açıklarına kadar uzandı. Jerusalem Post, su altında savaş oyunu nitelemesinde bulundu.

İsrail gazetesi Jerusalem Post, Yunanistan ve ABD ile sürekli tatbikat yapan Tel Aviv yönetiminin ilk kez Fransa ile birlikte bir deniz tatbikatı icra ettiğini de haberinde not etti.

İsrail açıklamasının hemen ardından Güney Kıbrıs Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından ABD, İsrail, Fransa ve Yunanistan’la birlikte tatbikat yaptığını gösteren fotoğraflar paylaştı.

BÜYÜKELÇİ’DEN SKANDAL AÇIKLAMA

ABD’nin Doğu Akdeniz’de istikrar için Yunanistan’la işbirliğini artıracağı vurgulanan resmi açıklamada, tatbikatın tüm organizasyonunun Yunan deniz kuvvetleri komutanlığı tarafından yapıldığı belirtildi.

ABD’nin Yunanistan hayranı Atina Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, iki ülkenin savunma işbirliğinin her geçen gün güçlendiğini dile getirip “Özellikle IKE Taarruz Grubu’nu Akdeniz’de görmekten gurur duyuyuyorum” dedi.

YUNAN MEDYASI ÇILDIRDI

Yunan medyası, ABD uçak gemisinin Girit’e gelmesini ve İsrail-Fransa’yla yapılan tatbikatı sevinç çığlıkları atarak sundu.

‘Girit kalesi Ankara için bir kabus: Yunan F-16 ve F-4’leri USS Eisenhower’dan kalkan F-18’lerle kanat kanada’ başlıkları atıldı, Amerikan filosunun gelecek hafta Girit Adası’ndaki Suda Üssü’ne demirleyeceğini yazdı. Yunanistan ordusu, geçtiğimiz hafta da bir başka müttefiki Fransa’nın Charles de Gaulle uçak gemisiyle yine Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı tatbikata imza atmıştı.

Yunan medyasında bazı internet siteleri ‘Yunanistan, İsrail ve Fransa savaş pozisyonunda: Türkiye böyle yenilecek’ diyerek provokasyon başlıkları attı. Jerusalem Post’un haberini retweetleyen bazı sosyal medya kullanıcıları ise ‘Türkiye’ye bizi bir araya getirdiği için teşekkür ediyoruz’ mesajları paylaştı.

ABD SAFINI SEÇTİ

ABD SAFINI SEÇTİ

Yunanistan, Türkiye korkusuyla geçen yıl yaz mevsiminden bu yana Doğu Akdeniz’i uluslararası bir oyun sahasına çevirdi. Yunan ordusu, ABD, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Güney Kıbrıs gibi ülkelerle birçok tatbikata girişti. Yunan ordusu, Türkiye’ye karşı F-35 jetleri istediği ABD ile 2021’in başlamasıyla arka arkaya tatbikatlar yaptı. Girit’ten Selanik’e kadar neredeyse tüm Ege Denizi’ni kapsayan tatbikatlara Yunan ve Amerikan özel kuvvetler askerleri katıldı.

Doğu Akdeniz’de 2020 yazında tırmanan gerilimle birlikte Türkiye karşıtı ülkeler Yunanistan’ın yanında saf tutmaya başladı. Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır gibi ülkelere kısa süre sonra Güney Kıbrıs’a uygulanan 30 yıllık silah ambargosunu kaldırarak ABD’de de katıldı. Washington bununla da kalmadı, uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower’ı Girit’e göndererek Yunan donanmasıyla tatbikat yapmasını sağladı.


Ardından Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Yunanistan’a özel bir ziyaret yaptı, rotası kuzeydeki Selanik’ten güneydeki Girit’e uzanıyordu. Suda Üssü’nü Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le birlikte gezen Pompeo’nun ziyaretinin hemen ardından sıra dışı bir gelişme yaşandı. Atina yönetimine açık şekilde destek veren ABD’nin, bununla da kalmayıp Suda Üssü’ne bir savaş gemisi konuşlandırdığı yine Yunan medyasına yansıdı.

Fransız Rafale jetlerine kavuşmalarını bir ‘kilometre taşı’ olarak tanımlayan Yunanistan Savunma Bakanı Panagiotopoulos, canlı yayında hava kuvvetleri için yeni savaş uçakları satın alacaklarını duyurdu. 40 yeni savaş uçağı programının 18 Rafale jetinin alınmasıyla başladığını belirten Yunan Bakan, ABD’den beşinci nesil F-35 savaş uçaklarını da isteyeceklerini ilk kez resmen açıkladı. Yunan medyası, daha önce Yunanistan’a ilk F-35’lerin 2021’de gönderileceğini yazmıştı. Haberlere göre, ABD ilk etapta üç kullanılmış savaş uçağını Yunanistan’a verecek ve jetler 25 Mart’taki törenlerde uçacaktı.

İLK DRONELAR NİSAN AYINDA KONUŞLANIYOR

İLK DRONE’LAR NİSAN AYINDA KONUŞLANIYOR

Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ’da çatışmaların kaderini değiştiren Türk SİHA’larına karşı Yunanistan Ege Denizi’ndeki İskiri Adası’na (Skyros) drone üssü kuruyor. Yunan medyası, İsrail’den kiralanan ilk insansız hava araçlarının Nisan ayında adaya konuşlanacağını duyurdu.

Yunan Silahlı Kuvvetleri için yeni bir dönemi başlatacak dronelar için geri sayımın başladığını belirten To Vima gazetesi, Heron insansız hava araçlarının üç yıllığına kiralandığını aktardı.


Yunanistan, söz konusu iki drone’la Ege Denizi’ndeki Türk hareketliliğini havadan gözetlemeyi deneyecek. To Vima, iki dronenun eklenmesiyle Yunan ordusunun sadece bir seviye değil, insansız hava araçları alanında birkaç seviye birden yükseleceğini savundu.

Atina yönetimi, Türk SİHA’larının önüne geçmek için Birleşik Arap Emirlikleri’nden SkyKnight veya İsrail’den Demir Kubbe (Iron Dome) hava savunma sistemini de almak istiyor.

ABD’den Fransa’ya, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Suudi Arabistan’a, Mısır’dan İsrail’e birçok ülkeyle Türkiye karşısında işbirliğine giden Yunanistan, geçtiğimiz haftalarda Hydra savaş gemisini Birleşik Arap Emirlikleri’ne tatbikat için göndermişti. Hydra fırkateyni dönüş yolunda İsrail’in Hayfa limanına uğradı ve iki ülkenin savaş gemileri birlikte tatbikat yaptı.

SUUDİ F-15LERİ GİRİTE İNİYOR

SUUDİ F-15’LERİ GİRİT’E İNİYOR

Yunanistan’a Patriot füze savunma sistemi satmaya hazırlanan Suudi Arabistan ise, yine Girit’teki Suda Üssü’ne altı F-15 savaş uçağı gönderiyor. Suudi Arabistan’ın doğrudan Türkiye’yi hedef alan hamlesiyle jetler, Cumartesi günü adaya inecek.

Kathimerini gazetesi, Suudi Arabistan savaş uçaklarının Girit’te 10 gün kalacağını, askeri ve teknik personelin çoktan Suda Üssü’ne ulaştığını yazdı. Yunanistan’ın bir başka müttefiki Birleşik Arap Emirlikleri ise, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Suda’ya savaş uçağı göndermişti.

ATİNA’DA TÜRKİYE DÜŞMANLARI BULUŞTU

Fransa’dan Mısır’a, ABD’den Birleşik Arap Emirlikleri’ne birçok ülkeyi Doğu Akdeniz’e tatbikat için davet eden Yunanistan, 11 Şubat’ta müttefikleriyle yepyeni bir adım daha attı. Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Bahreyn’in yanı sıra Fransa ve Güney Kıbrıs dışişleri bakanları Atina’da bir araya geldi. Atina’daki toplantıyı ‘Türkiye’nin hasımlarının buluşması’ olarak duyuran AP, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın zirveye video konferans yöntemiyle katıldığını bildirdi.


Libya’dan Suriye’ye her yerde Türkiye’nin karşısına çıkan Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan’la tatbikatlar yapıp Doğu Akdeniz krizinin zirveye çıktığı yaz mevsiminde Girit Adası’ndaki Suda Üssü’ne savaş uçakları göndermişti. Yunanistan’la Doğu Akdeniz’de aynı safta bulunan Mısır, Atina yönetimiyle deniz yetki alanları anlaşması imzaladı. İki ülke son bir yılda birlikte birçok tatbikat gerçekleştirdi, tatbikatlara Güney Kıbrıs, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa da katıldı.

FRANSIZ UÇAK GEMİSİ UYDUDAN GÖRÜNDÜ

Fransa’nın doğu Akdeniz’e gönderdiği uçak gemisi Charles de Gaulle ise Yunan savaş gemileriyle tatbikatlar yaptı. Uçak gemisi son olarak Kıbrıs açıklarında uydudan görüntülendi.

FRANSIZ UÇAK GEMİSİ UYDUDAN GÖRÜNDÜ

Görev Gücü 473 adlı Fransız filosunun komutanı Marc Aussedat’ın Yunan fırkateyni Kanaris’i deniz üzerinde ziyaret ettiği fotoğraflar da, yine Yunan Genelkurmay Başkanlığı tarafından internet sitesinde paylaşıldı.

RAFALE JETLERİ EGE’DE UÇTU

Fransa’dan altısı yeni 18 Rafale jeti satın alan Yunanistan, müttefikleriyle arka arkaya düzenlediği tatbikatlara ‘Skyros 2021 – İskiri 2021’le bir yenisini ekledi. Fransa’nın tatbikat için gönderdiği dört Rafale jeti, Yunan savaş uçaklarıyla birlikte Ege Denizi semalarında uçtu. Savaş uçakları Yunan medyasında sevinç çığlıkları ve Türkiye’ye meydan okuyan başlıklarla karşılandı, birçok gazeteci Fransızca Twitter mesajlarıyla Paris yönetimine teşekkür etti.

RAFALE JETLERİ EGEDE UÇTU

Türkiye’ye karşı Fransa’dan altısı yeni 18 Rafale jeti satın alan Yunanistan, ayrıca donanmanın modernize edilmesi için Paris yönetimiyle görüşüyor. Yunan medyası, Fransa’nın Belharra fırkateynlerinin satışı için Atina’ya yeşil ışık yaktığını duyurdu. Haberlere göre, Fransa silahsız dört Belharra için 3,5 milyar euroluk bir teklif sundu. Atina’nın teklifi kabul etmesi halinde silahlar ve füzelerle birlikte ödeyeceği toplam fatura ise 5 milyar euroyu bulabilir. Yunan medyası, Atina’yla fırkateyn pazarlığında olan diğer ülkelerin Almanya, ABD, İspanya, Hollanda ve İngiltere olduğunu bildiriyor.


TÜRKİYE’YE KARŞI İKİ UÇAK GEMİSİ

Yunan medyası, Fransa’nın uçak gemisi Charles de Gaulle’ü Türkiye’ye karşı Doğu Akdeniz’e göndereceğini ilan etmesinin ardından İngiltere’nin de benzer bir adıma hazırlandığını bildiriyor. Habere göre, İngiliz uçak gemisi Queen Elizabeth Yunanistan’ın bağımsızlığının 200. yılı kutlamaları için Haziran ayında Girit Adası’ndaki Suda Üssü’nde olacak ve Doğu Akdeniz’de gerçekleşecek tatbikata katılacak. Kathimerini, Yunanistan’a fırkateyn satmak isteyen İngiltere’nin yıllar sonra ilk kez uçak gemisi Queen Elizabeth’i Doğu Akdeniz’e gönderdiğine dikkat çekti.

TÜRKİYEYE KARŞI İKİ UÇAK GEMİSİ

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]

Savunma Sanayii Başkanı Görgün: HAKİM, Ege’den Hazar’a kadar uzanacak

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye ile Azerbaycan tarafından müşterek olarak yürütülen HAKİM Projesi ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyeti içerisinde yer alarak Azerbaycan’ı ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Poliqon’a açıklamalarda bulunan Başkan Görgün, “HAKİM […]