ABD Donanması insansız deniz araçlarından İHA sürülerini fırlatmayı planlıyor

İHA sürülerini riskli bölgelere yerleştirme kabiliyetine sahip insansız su üstü ve su altı araçları, ABD Donanması için önem kazandı

ABD Donanması, “Kamikaze İHA” olarak da bilinen Coyote insansız hava aracının dolanan mühimmat olarak yapılandırılmış versiyonları için Raytheon ile bir sözleşme imzaladı. Kuvvet, insansız su üstü ve su altı araçlarının geliştirilmesini oyun değiştiren yetenekler sunabilecek İHA sürülerinin fırlatılabileceği platformlar olarak kullanılabilmeleri için desteklemek istediklerini ifade ediyor.

Pentagon, 26 Şubat 2021 tarihli ihale ilanında, tüm opsiyonların kullanılması halinde 33 milyon dolara varan anlaşmanın yapıldığını duyurdu. Raytheon’a verilen ihale, “Otonom Sürü-Dolanan Mühimmatlar” üzerindeki çalışmaları desteklemek üzere Coyote Blok 3 (CB3) Otonom Kamikaze İHA’ları için verildi. Raytheon’un web sitesinde, Blok 3’ün mevcut Blok 1 veya Blok 2 sürümlerinin tasarımına dayanıp dayanmadığı konusunda net bir bilgi verilmedi.

İsrail’in öncülük ettiği dolanan mühimmatlar genelde döngü içi kontrol sistemi ile donatılmıştır. Bu, İHA’nın gördüklerini operatörlerin de çarpma anına kadar görmesini sağlar ve uçuşun son aşamasında ince ayarlamalar yapmalarına olanak tanır. Söz konusu kabiliyet hareketli hedeflere karşı silahın etkinliğini artırır ve hedef bölgedeki masum sivillerin aniden ortaya çıkması gibi koşulların değişmesi durumunda saldırıların durdurulabilmesi için imkan sağlar.

Yapay zeka güdümlü uçuş ve hedefleme kabiliyetleri de dahil olmak üzere otonom sürü teknolojisi, dolanan mühimmatlarda popüler hale gelmeye başladı. Bu tür sürüler, geniş bir alanda kendi kendine veya insan onayı ile birden fazla hedefi daha hızlı arayabilir ve bunlarla etkileşime girebilir.
ABD Donanması’nın hem kendi kullanımı hem de ABD Deniz Piyadeleri’nin gereksinimlerini desteklemek amacıyla dolanan mühimmatlara gösterdiği ilgi pek de şaşırtıcı sayılmaz. Bu sözleşmeyle ilgili bir diğer dikkate değer olan şey ise hem insansız su üstü araçlarından hem de denizaltılardan dolanan mühimmat sürülerini fırlatmak için hızlı bir şekilde operasyonel kabiliyet geliştirme arzusu.

ABD Deniz Kuvvetleri’nin Deniz Araştırmaları Ofisi ile birlikte üzerinde çalıştıkları iki düşük maliyetli sürü İHA teknolojisi projesi bulunmaktadır. Bu projelerden biri keşif sistemleri ile sürü İHA’larını entegre etmek; diğeri ise düşük maliyetli sürü İHA teknolojisi “seferi fırlatma modülü” geliştirmektir. Ayrıca, çeşitli Ar-Ge çabalarını içeren bir program olan, “Yenilikçi Donanma Prototipi” (INP) olarak da tanımlanan Deniz Araştırmaları Ofisi liderliğindeki “süper sürü” programıyla ilişkili çabalar da bulunmaktadır.

Deniz Araştırmaları Ofisi’nin resmi dergisi olan Future Force’un bir sayısında, bir C-130 kargo uçağından aynı anda 1000 İHA fırlatıldığı ve gelecekteki süper sürü görevleri için kritik davranışlar belirlendiği belirtildi ancak bu testte ne tür İHA’ların kullanıldığı belirtilmedi. Deneyden elde edilen veriler, performans ve etkinlik modellerini yönlendirecek ve ticaret araştırmalarının tasarlanması konusunda yol gösterici olacak. Üretim verileri, karada insansız hava sistemi üretimi çabalarına bilgi sağlayacak.

Donanmanın finansman sağlamayı planladığı üçüncü proje CLAWS kapsamında 2021 mali yılı için açıklanan çalışma programına göre:

Tartışmalı alanlarda faaliyet gösteren büyük insansız denizaltı araçları için otonom yüklerin geliştirilmesine yönelik uygulamalı araştırmaya devam edilecek.
Kinetik olan ve kinetik olmayan yüklere yer verilecek.
Operatörün tartışmalı alanlarda kinetik yüklere olan güvenini artırmak için özerklik geliştirilecek ve büyük insansız denizaltı araçlarından sürü yükü için gerekli olan otonomi ve komuta ve kontrol bileşenleri geliştirilecek.

Sürü İHA’lar düşmanı hava savunma konusunda aldatma kabiliyetine sahiptir. Bu düşmanın tehditlere öncelik vermesini ve etkili bir şekilde yanıt vermesini zorlaştırabilir. Sürü İHA’lar tek başlarına büyük savaş gemilerini yok edemeyecek olsalar bile, kritik sistemleri hedef alarak onları hizmet dışı bırakabilirler.

ABD Donanması insansız deniz araçlarından İHA sürülerini fırlatmayı planlıyor

 

KAYNAK: DEFENCETURK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Savunma Sanayii Başkanı Görgün: HAKİM, Ege’den Hazar’a kadar uzanacak

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye ile Azerbaycan tarafından müşterek olarak yürütülen HAKİM Projesi ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın heyeti içerisinde yer alarak Azerbaycan’ı ziyaret eden Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, HAKİM Hava Komuta Kontrol Sistemi hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Poliqon’a açıklamalarda bulunan Başkan Görgün, “HAKİM […]

Türkiye’nin yüksek hızlı hedef uçağı “SÜPER ŞİMŞEK” kanatlanmaya hazır

Türkiye’nin hava savunma sistemlerinin geliştirilmesi ve ilgili personelin eğitimlerinde kullanılması amacıyla geliştirilen yüksek hızlı hedef uçak SÜPER ŞİMŞEK, ilk uçuşu için gün sayıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), SÜPER ŞİMŞEK’i Paris Airshow’da insansız hava aracı AKSUNGUR’un kanat altında ve bağımsız şekilde sergileyerek vitrine çıkardı. TUSAŞ Taktik İHA Ürün Başmühendisi Özgür Sayın, AA muhabirine, ŞİMŞEK […]