Rum gazetesi: GKRY, Türkiye ile anlaşmadıkça doğal gaz satamaz

Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde yayın yapan Cyprus Mail gazetesi, Rum lider Anastasiades’in Türkiye’yi Akdeniz’deki enerji denkleminin dışına itmeye çalışarak hata yaptığını ve bu hatanın Rum Kesimi’ne pahalıya mâl olduğunu ifade etti.

“ANASTASİADES’İN SİYASETİ BAŞARISIZ OLDU”

Cyprus Mail gazetesi, Anastasiades’in Türkiye’yi denklem dışına iterek GKRY’yi Doğu Akdeniz’de bir enerji aktörü ve merkezi haline getirme planının tamamen başarısız olduğunu ifade etti.

Gazete, Türkiye’nin arzuladığı şekilde bölgede araştırma yapabildiğini ve aynı zamanda Anastasiades’in büyük güven duyduğu müttefiklerinin “Rum Kesimi’nin arkasından iş çevirdiğini” belirtti.

Gazeteye göre GKRY’nin müttefikleri Yunanistan, Mısır ve İsrail, Rum Kesimi’ni göz önünde bulundurmayan anlaşmalar yapıyor ve yeni projelerle ilgili Rum Kesimi’ni denklem dışına itiyor. Yunanistan da dahil olmak üzere GKRY müttefikleri tarafından yapılan tüm planların Rum Kesimi’nin hak iddiaları ile adeta dalga geçtiği dile getirildi.

GKRY için bir diğer sorun ise Türkiye ve Mısır arasında olası bir yakınlaşma ve bu konuya dair son günlerde yapılan açıklamalar olarak gösterildi. Gazete, okuyucularına “Türkiye – Mısır normalleşmesi ve bir deniz anlaşması, GKRY’yi ne hale getirir?” sorusunu yöneltti ve bu durumun Rum Kesimi için tehlikesine dikkat çekti.

Gazete, Anastasiades’in Türkiye’yi denklem dışına iterek ve müttefikler ile yapılan anlaşmalar üzerinden Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarından faydalanma fikrini “illüziyon” olarak tanımladı.

Makalede şu ifadelere yer verildi: “Anastasiades, Türkiye’yi suçlayabilir. Ancak sorumlu bir lider, bu olasılıkları hesaba katardı. Türkiye’nin enerji planlarının dışına itilmeyi kabul edip bununla ilgili hiçbir şey yapmayacağına inanacak kadar saf mı gerçekten?”

TÜRKİYE-MISIR İLİŞKİLERİ GÜNDEMDE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Türkiye’nin, deniz yetki alanlarına ilişkin Mısır ile anlaşma imzalayabileceğine ilişkin açıklamasına da atıf yapılan yazıda, böyle bir anlaşmanın gerçekleşmesi halinde bunun GKRY’ye nasıl yansıyacağı da sorgulandı.

Cyprus Mail

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

“BAE, boyundan büyük işlere kalkıştı”

İngiliz medyasından Financial Times, Körfez ülkesi BAE’nin son yıllarda sergilediği ve askeri önlemler de içeren sert dış politikasını değiştirmeye başladığını belirtti. Haberde BAE’nin “boyundan büyük işlere kalkıştığı” vurgulandı. Koronavirüs pandemisinin BAE ekonomisini vurması ve küresel ticaret bağlarını gevşettiği dile getirilirken, BAE’nin bu nedenle odağını askeri müdahalelerden ekonomik diplomasiye çevirdiği belirtildi. Buna göre BAE diplomatlarından ve […]

Bölgesel deniz ticaretinin yeni merkezlerinden olacak Filyos Limanı yarın hizmete açılacak

Osmanlı Padişahı Sultan 2. Abdülhamit döneminde planlanan ve Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesinde 2016’da yapımına başlanan Filyos Limanı’nda çalışmalar tamamlandı ve açılış yarın yapılacak. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, AA muhabirine, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla açılışı planlanan Filyos Limanı‘na ilişkin bilgi verdi. Türkiye’yi kara yolu, hava yolu, demir yolu, deniz yolu […]