Rusya ve Belarus ilk defa 5 yıllık bir askeri ortaklık planına imza attı

Belarus Savunma Bakanlığı Uluslararası Askeri İşbirliği Dairesi Başkanı Oleg Voinov, Belarus Cumhurbaşkanı tarafından Salı günü düzenlenen toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Rusya ve Belarus Savunma Bakanlıklarının önümüzdeki 5 yıl için ilk kez stratejik bir ortaklık programı imzaladığını söyledi.

Voinov, “Belarus ile Rusya’nın Savunma Bakanlıkları arasında stratejik ortaklık programını 5 yıllık bir süre için ilk defa imzaladık. Bu program, perspektifi net bir şekilde görmemizi ve Rusya ile işbirliğimizi geliştirmemizi mümkün kılacaktır.” dedi.

Voinov, en son gerçekleştirilen Belarus Halk Meclisi toplantısında “Rusya Federasyonu’nun Belarus Cumhuriyeti için stratejik bir müttefik” olduğunun açıkça belirtildiğini ifade etti.

Belarus savunma yetkilisi, “Doğal olarak, bu tamamen askeri alanla ilgili ve bu nedenle Devlet Başkanına bugünkü mevcut işbirliğinin durumu, geleceğe yönelik beklentiler ve bir bütün olarak Rusya ile etkileşimde gelişen durum hakkında bilgi verildi” dedi.

“Bugün Belarus ile Rusya’nın Savunma Bakanlıkları arasındaki uluslararası iş birlikleri 40%’ını pratik faaliyetlerin oluşturduğu 160’dan fazla tedbiri kapsamaktadır.” diyen Voinov,

“Bakanlıklarımız arasında imzalanan iş birliği planı spesifik olarak Kara, Hava ve Özel Harekat Birlikleri arasındaki pratik etkileşimi öngörmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

TASS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Rusya Suriye’deki Hmeymim Üssü’nü geliştiriyor

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre, pisti yenilenen Hmeymim Hava Üssü, artık her türlü Rus savaş uçağı tarafından kullanılabilecek. Çalışmaların ardından üste bulunan ikinci pist uzatıldı, yüzeyi tamamen yenilendi, yeni ışıklandırma ve telsiz teçhizatı kuruldu. Kısa süre önce Rus Hava Kuvvetleri Doğu Akdeniz’deki tatbikat için Hımeymim Üssü’ne üç adet Tu-22M3 bombardıman uçağı sevketti ve uçak bu […]

Rusya kendi uzay istasyonunu kurmaya başladı

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, 18 Nisan’da ülkesinin 2025’te Uluslararası Uzay İstasyonu projesinden ayrılacağını söylemişti. Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin, uzay istasyonu kurmaya başladıklarını bildirdi. Rogozin, Twitter hesabından yeni uzay istasyonunun kurulumuyla ilgili görüntü paylaşarak “Yeni Rus uzay istasyonu için ilk modül çalışmaya başladı.” ifadelerini kullandı. Bu istasyonu 2025’te uzaya çıkartmayı hedeflediklerine […]