Rusya ve Belarus ilk defa 5 yıllık bir askeri ortaklık planına imza attı

Belarus Savunma Bakanlığı Uluslararası Askeri İşbirliği Dairesi Başkanı Oleg Voinov, Belarus Cumhurbaşkanı tarafından Salı günü düzenlenen toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Rusya ve Belarus Savunma Bakanlıklarının önümüzdeki 5 yıl için ilk kez stratejik bir ortaklık programı imzaladığını söyledi.

Voinov, “Belarus ile Rusya’nın Savunma Bakanlıkları arasında stratejik ortaklık programını 5 yıllık bir süre için ilk defa imzaladık. Bu program, perspektifi net bir şekilde görmemizi ve Rusya ile işbirliğimizi geliştirmemizi mümkün kılacaktır.” dedi.

Voinov, en son gerçekleştirilen Belarus Halk Meclisi toplantısında “Rusya Federasyonu’nun Belarus Cumhuriyeti için stratejik bir müttefik” olduğunun açıkça belirtildiğini ifade etti.

Belarus savunma yetkilisi, “Doğal olarak, bu tamamen askeri alanla ilgili ve bu nedenle Devlet Başkanına bugünkü mevcut işbirliğinin durumu, geleceğe yönelik beklentiler ve bir bütün olarak Rusya ile etkileşimde gelişen durum hakkında bilgi verildi” dedi.

“Bugün Belarus ile Rusya’nın Savunma Bakanlıkları arasındaki uluslararası iş birlikleri 40%’ını pratik faaliyetlerin oluşturduğu 160’dan fazla tedbiri kapsamaktadır.” diyen Voinov,

“Bakanlıklarımız arasında imzalanan iş birliği planı spesifik olarak Kara, Hava ve Özel Harekat Birlikleri arasındaki pratik etkileşimi öngörmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

TASS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Rosoboroneksport IDEF 2021’de Rus ürünlerini tanıtacak

Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboroneksport, 17-20 Ağustos’ta düzenlenecek 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) 400’den fazla ürünle yer alacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre, IDEF 2021’de tanıtılacak ürünler arasında 5. nesil “SU-57E” savaş uçağı, Tayfun-K serisinden “K-63969” aracı, keşif-savaş “Orion-E” insansız hava aracı, özel harekat BK-16E botu ve “Msta-S” obüs sistemi gibi geniş yelpazedeki […]

ABD ve İngiltere, Umman Körfezi’ndeki tanker saldırısında İran’ı suçladı

ABD ve Birleşik Krallık tarafından yapılan açıklamalarda İsrailli bir işadamına ait bir petrol tankerinin Umman Körfezi’nde hedef alınmasının arkasında İran olduğu dile getirildi. Darüsselam’dan Fuceyre’ye seyahat eden ve bu kapsamda Umman Körfezi’nden geçen M/T Mercer petrol tankeri, Umman açıklarında İHA saldırısına uğramış ve saldırıda biri Romanyalı biri ise İngiliz olmak üzere iki mürettebat hayatını kaybetmişti. […]