Rusya ve Belarus ilk defa 5 yıllık bir askeri ortaklık planına imza attı

Belarus Savunma Bakanlığı Uluslararası Askeri İşbirliği Dairesi Başkanı Oleg Voinov, Belarus Cumhurbaşkanı tarafından Salı günü düzenlenen toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Rusya ve Belarus Savunma Bakanlıklarının önümüzdeki 5 yıl için ilk kez stratejik bir ortaklık programı imzaladığını söyledi.

Voinov, “Belarus ile Rusya’nın Savunma Bakanlıkları arasında stratejik ortaklık programını 5 yıllık bir süre için ilk defa imzaladık. Bu program, perspektifi net bir şekilde görmemizi ve Rusya ile işbirliğimizi geliştirmemizi mümkün kılacaktır.” dedi.

Voinov, en son gerçekleştirilen Belarus Halk Meclisi toplantısında “Rusya Federasyonu’nun Belarus Cumhuriyeti için stratejik bir müttefik” olduğunun açıkça belirtildiğini ifade etti.

Belarus savunma yetkilisi, “Doğal olarak, bu tamamen askeri alanla ilgili ve bu nedenle Devlet Başkanına bugünkü mevcut işbirliğinin durumu, geleceğe yönelik beklentiler ve bir bütün olarak Rusya ile etkileşimde gelişen durum hakkında bilgi verildi” dedi.

“Bugün Belarus ile Rusya’nın Savunma Bakanlıkları arasındaki uluslararası iş birlikleri 40%’ını pratik faaliyetlerin oluşturduğu 160’dan fazla tedbiri kapsamaktadır.” diyen Voinov,

“Bakanlıklarımız arasında imzalanan iş birliği planı spesifik olarak Kara, Hava ve Özel Harekat Birlikleri arasındaki pratik etkileşimi öngörmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

TASS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]

Alman ordusunda mühimmat sıkıntısı bitmiyor

Ukrayna savaşı ile birlikte Alman ordusunun ciddi şekilde silah, mühimmat ve askeri ekipman eksiği yaşadığı ortaya çıktı. Savunma Bakanı Boris Pistorius, mühimmat alımını hızlandırma planları yapıyor. Ukrayna savaşı, Alman ordusun içinde bulunduğu zor durumu ortaya çıkardı. NATO ülkelerinin envanterinde en az 30 günlük mühimmat bulunması gerekiren Almanya’nın sadece birkaç gün yetecek mühimmata sahip olduğu belirtilmiş, […]