Rusya ve Belarus ilk defa 5 yıllık bir askeri ortaklık planına imza attı

Belarus Savunma Bakanlığı Uluslararası Askeri İşbirliği Dairesi Başkanı Oleg Voinov, Belarus Cumhurbaşkanı tarafından Salı günü düzenlenen toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, Rusya ve Belarus Savunma Bakanlıklarının önümüzdeki 5 yıl için ilk kez stratejik bir ortaklık programı imzaladığını söyledi.

Voinov, “Belarus ile Rusya’nın Savunma Bakanlıkları arasında stratejik ortaklık programını 5 yıllık bir süre için ilk defa imzaladık. Bu program, perspektifi net bir şekilde görmemizi ve Rusya ile işbirliğimizi geliştirmemizi mümkün kılacaktır.” dedi.

Voinov, en son gerçekleştirilen Belarus Halk Meclisi toplantısında “Rusya Federasyonu’nun Belarus Cumhuriyeti için stratejik bir müttefik” olduğunun açıkça belirtildiğini ifade etti.

Belarus savunma yetkilisi, “Doğal olarak, bu tamamen askeri alanla ilgili ve bu nedenle Devlet Başkanına bugünkü mevcut işbirliğinin durumu, geleceğe yönelik beklentiler ve bir bütün olarak Rusya ile etkileşimde gelişen durum hakkında bilgi verildi” dedi.

“Bugün Belarus ile Rusya’nın Savunma Bakanlıkları arasındaki uluslararası iş birlikleri 40%’ını pratik faaliyetlerin oluşturduğu 160’dan fazla tedbiri kapsamaktadır.” diyen Voinov,

“Bakanlıklarımız arasında imzalanan iş birliği planı spesifik olarak Kara, Hava ve Özel Harekat Birlikleri arasındaki pratik etkileşimi öngörmektedir.” ifadelerini kullandı.

 

TASS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Rus Donanması: “Hedefler Berlin, Ramstein ABD üssü ve ABD nükleer bombalarının bulunduğu Büchel hava üssü.”

Alman güvenlik kaynaklarına göre Batılı istihbarat servisleri, geçtiğimiz senenin sonlarında Rus donanmasının Baltık Denizi’ndeki bir askeri tatbikatı sırasında konuşmalarını yakaladı. Yine güvenlik kaynaklarına göre  Almanya’ya nükleer saldırıdan bahsediliyordu. Söz konusu konuşmada bahsedilen nükleer saldırının hedefleri Berlin, Ramstein ABD üssü ve ABD nükleer bombalarının bulunduğu Büchel hava üssü olarak dillendirildi. Berlin’de aylardır süren söylentilere göre Putin, […]

The Times: İsveç ve Finlandiya yaz aylarında NATO üyesi olmaya hazırlanıyor

İngiliz The Times gazetesinin yetkililere dayandırdığı haberine göre, Finlandiya ve İsveç yaz ayları gibi erken bir tarihte NATO’ya katılmaya hazırlanıyor. Pazartesi günü yayınlanan haberde Rusya’nın “büyük bir stratejik hata” yapmış olduğu ve İsveç ve Finlandiya gibi tarafsız statülü ülkeleri de NATO üyesi olmaları gerektiğine ikna ettiği belirtiliyor. Haberde ayrıca ismi verilmeyen ABD’li yetkililer, geçen hafta […]