Türkiye’nin Afrika’da artan etkisi

Türkiye’nin 2000’li yıllardan itibaren attığı Afrika politikası, bugünlerde ekonomiden insani yardıma, savunma sanayiinden eğitme kadar birçok alanda yükselen ilişkilerle kendisini gösteriyor. African Business Magazine mart sayısında gündemine Türkiye’nin Afrika’daki konumunu aldı.
Barış, istikrar, insani yardım, kalkınma, kaynakların adil paylaşımı ve eşitlik prensipleriyle özetlenebilecek olan Türkiye’nin Afrika yaklaşımı dünyadaki birçok ülkeden farklılık gösteriyor.
Ankara’nın 2005’i ‘Afrika yılı’ olarak ilan etmesinden bu yana Türkiye’nin Afrika ile ekonomik, diplomatik ve askeri ilişkileri önemli ölçüde arttı.

Resim
Recep Tayyip Erdoğan, yeni büyükelçilikler ve Türk Hava Yolları güzergahlarından yükselen ticaret hacimlerine ve altyapı projelerine kadar birçok yönde kıtanın ilgisini çekmeye çalışıyor
Son 18 yılda, Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki siyasi güven çok daha ileri seviyelere taşındı. 18 yıldan beri, Türkiye’nin Afrika ülkeleri ile ikili ticaret hacmi 4 kat arttı.

Türkiye-Afrika ekonomik ilişkileri

Recet Tayyip Erdoğan’ın başbakan ve başkanlık dönemlerinde toplamda 27 defa Afrika ülkelerini ziyaret etmesiyle ticari ve siyasi ilişkiler gelişti.
Türkiye-Afrika ticaret hacmi 2003 yılında 5 milyar dolarken 2008 yılında bu rakam üç kat artarak 15 milyar, 2019’da ise 25 milyar dolar seviyesine geldi.
Türkiye-Afrika arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmaları, 2003’te 20 adetken, 2021’de 50’ye yükseldi.

Resim

Türkiye, Afrika’da ivme kazanıyor

Pandeminin zor ekonomik koşullarına rağmen en başarılı Hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları, Afrika’yı es geçmedi. THY, Sadece 33 Afrika ülkesinde 51 rotaya uçuş gerçekleştirdi.
Afrika’daki Türk Büyükelçiliği sayısı, 2003’te 10 iken, 2021’de sayı 42’ye çıktı. Hedeflenen büyükelçi saysı ise 50 olarak ifade edildi.
Türkiye’den Afrika’ya doğrudan dış yatırım, 2003’te 100 milyon dolar değerinden, 2021’de 6,5 milyar dolara yükseldi.
2015’te Türkiye’den Afrika’ya kalkınma yardımı 3,9 milyar dolar seviyesine ulaşırken 2003-2018 arası Türkiye’nin Afrika’ya ihracatı %579 oranında artış gösterdi.

Resim

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

“BAE, boyundan büyük işlere kalkıştı”

İngiliz medyasından Financial Times, Körfez ülkesi BAE’nin son yıllarda sergilediği ve askeri önlemler de içeren sert dış politikasını değiştirmeye başladığını belirtti. Haberde BAE’nin “boyundan büyük işlere kalkıştığı” vurgulandı. Koronavirüs pandemisinin BAE ekonomisini vurması ve küresel ticaret bağlarını gevşettiği dile getirilirken, BAE’nin bu nedenle odağını askeri müdahalelerden ekonomik diplomasiye çevirdiği belirtildi. Buna göre BAE diplomatlarından ve […]

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Daily Sabah Gazetesine Açıklamalarda bulundu. Akar yaptığı açıklamalarda  Irak Kuzeyi-Terörle Mücadele, Doğu Akdeniz- Kıbrıs, Afganistan ile ilgili açıklamalarda bulunurken Türkiye’nin ABD, Mısır ve Yunanistan’la olan ilişkilerine değindi. Hulusi Akar Sincar’da terör Örgütü PKK’ya yönelik Operasyon hazırlıklarının devam ettiğini belirtti Hulusi Akar’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar: Irak Kuzeyi- Terörle Mücadele “Sincar’da […]