Türkiye’nin Afrika’da artan etkisi

Türkiye’nin 2000’li yıllardan itibaren attığı Afrika politikası, bugünlerde ekonomiden insani yardıma, savunma sanayiinden eğitme kadar birçok alanda yükselen ilişkilerle kendisini gösteriyor. African Business Magazine mart sayısında gündemine Türkiye’nin Afrika’daki konumunu aldı.
Barış, istikrar, insani yardım, kalkınma, kaynakların adil paylaşımı ve eşitlik prensipleriyle özetlenebilecek olan Türkiye’nin Afrika yaklaşımı dünyadaki birçok ülkeden farklılık gösteriyor.
Ankara’nın 2005’i ‘Afrika yılı’ olarak ilan etmesinden bu yana Türkiye’nin Afrika ile ekonomik, diplomatik ve askeri ilişkileri önemli ölçüde arttı.

Resim
Recep Tayyip Erdoğan, yeni büyükelçilikler ve Türk Hava Yolları güzergahlarından yükselen ticaret hacimlerine ve altyapı projelerine kadar birçok yönde kıtanın ilgisini çekmeye çalışıyor
Son 18 yılda, Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki siyasi güven çok daha ileri seviyelere taşındı. 18 yıldan beri, Türkiye’nin Afrika ülkeleri ile ikili ticaret hacmi 4 kat arttı.

Türkiye-Afrika ekonomik ilişkileri

Recet Tayyip Erdoğan’ın başbakan ve başkanlık dönemlerinde toplamda 27 defa Afrika ülkelerini ziyaret etmesiyle ticari ve siyasi ilişkiler gelişti.
Türkiye-Afrika ticaret hacmi 2003 yılında 5 milyar dolarken 2008 yılında bu rakam üç kat artarak 15 milyar, 2019’da ise 25 milyar dolar seviyesine geldi.
Türkiye-Afrika arasında Ticaret ve Ekonomik İşbirliği Anlaşmaları, 2003’te 20 adetken, 2021’de 50’ye yükseldi.

Resim

Türkiye, Afrika’da ivme kazanıyor

Pandeminin zor ekonomik koşullarına rağmen en başarılı Hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları, Afrika’yı es geçmedi. THY, Sadece 33 Afrika ülkesinde 51 rotaya uçuş gerçekleştirdi.
Afrika’daki Türk Büyükelçiliği sayısı, 2003’te 10 iken, 2021’de sayı 42’ye çıktı. Hedeflenen büyükelçi saysı ise 50 olarak ifade edildi.
Türkiye’den Afrika’ya doğrudan dış yatırım, 2003’te 100 milyon dolar değerinden, 2021’de 6,5 milyar dolara yükseldi.
2015’te Türkiye’den Afrika’ya kalkınma yardımı 3,9 milyar dolar seviyesine ulaşırken 2003-2018 arası Türkiye’nin Afrika’ya ihracatı %579 oranında artış gösterdi.

Resim

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Alman ordusunda Puma tipi zırhlı araç skandalı

Der Spiegel’in haberine göre, Alman ordusu envanterindeki Puma tipi zırhlı araçlar NATO tatbikatında ciddi teknik sorunlar yaşadı. Tatbikata katılan 18 adet Puma’dan “hiçbirinin göreve hazır durumda” olmadığı belirtildi.   Der Spiegel dergisinin haberine göre, NATO’nun “Mızrak Ucu” (Speerspitze) adlı tatbikatına katılan Alman ordusu envanterine kayıtlı 18 adet Puma tipi zırhlı araç tatbikatta ciddi teknik sorunlar […]

İSVEÇ-PKK İLİŞKİSİNİN YAKIN TARİHİ: BAŞBAKAN ANDERSSON-PKK VE KAKABAVEH İLİŞKİSİ

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı saldırı sonrası bölgedeki bir çok ülke güvenlik endişesine kapıldı ve kendilerini koruyacak adımlar atmaya başladı. Bu ülkelerin başında ise İskandinav ve Baltık ülkeleri geliyor. Son dönemde bu bölgedeki iki ülke ise dünya basını ve Türkiye’nin ana konusu:  İsveç ve Finlandiya Bu iki ülke, Rus saldırganlığından korunmak için NATO’ya üyelik başvurusunda bulunacaklarını […]