ABD Temsilciler Meclisi üyesinden F-35 için “dipsiz kuyu” çıkışı

ABD Temsilciler Meclisi üyesi ve Silahlı Hizmetler Başkanı Adam Smith, F-35 savaş uçağı programının yüksek maliyetini eleştirdi ve program için “dipsiz kuyu” ifadesini kullanarak “Buraya para harcamayı bırakmalıyız” dedi.

 

“DÜŞÜK KABİLİYET İÇİN ÇOK FAZLA PARA HARCIYORUZ”

Adam Smith, yaptığı konuşmada F-35 programının yüksek maliyetine dikkat çekti. “F-35 bize ne veriyor? Harcalamaları azaltmanın bir yolu yok mu? Bu kadar düşük kabiliyete bu kadar fazla para harcamamanın bir yolu yok mu?” diyen Smith, F-35 savaş uçaklarının bakım maliyetinin “feci” olduğunu ve bu “dipsiz kuyuya” para atmaya son vermeleri gerektiğini söyledi.

Smith, konuşmasında şu ifadelere de yer verdi: “Ya hiç çalışmayan ya da söz verilen işlevini yerine getirmeyen silah sistemlerine inanılmaz derecede para harcadık. Yaptığımız hata, çok büyük seviyede başarısızlıklara tolerans göstermek. F-35’i düşünün.”

Öte yandan Smith, ABD’li yetkililer tarafından son dönemde gittikçe daha fazla ortaya atılmaya başlayan yeni bir savaş uçağı fikrini desteklediğini ifade etti.

Smith, konuyla ilgili “Önümüzdeki 35 yıl için F-35’e bağlı olmamızı gerektirmeyecek fiyat açısından etkili bir şey bulmalıyız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

DİHA’ları uçuracak yerli motor TEKNOFEST’te

Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Araçları’nda test edilen yerli motor “Baykuş”, Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’te sergileniyor. Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, TEKNOFEST’te yaptığı açıklamada, geliştirdikleri 3 motoru etkinlikte sergilediklerini söyledi. Bayraktar DİHA’nın seri üretimi için geri sayım Şahin, bu motorlardan birinin düşük basınçla çalışabilen doğalgazlı bir motor olduğunu ifade etti. Ağırlıklı olarak […]

Bayraktar DİHA’nın 2022’de seri üretim geçmesi planlanıyor

İlk kez TEKNOFEST’te sergilenen ve uçuş testlerinde sona gelinen Bayraktar Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı Sistemi’nin (DİHA) seri imalat ve teslimatlarının 2022 içerisinde yapılması hedefleniyor. Anadolu Ajansının medya paydaşı olduğu Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST‘te görücüye çıkan Bayraktar DİHA, dikey iniş kalkış özelliğiyle dar alanda operasyon kabiliyeti sağlıyor. 150 kilometreye kadar haberleşme menziline sahip olan […]