ABD Temsilciler Meclisi üyesinden F-35 için “dipsiz kuyu” çıkışı

ABD Temsilciler Meclisi üyesi ve Silahlı Hizmetler Başkanı Adam Smith, F-35 savaş uçağı programının yüksek maliyetini eleştirdi ve program için “dipsiz kuyu” ifadesini kullanarak “Buraya para harcamayı bırakmalıyız” dedi.

 

“DÜŞÜK KABİLİYET İÇİN ÇOK FAZLA PARA HARCIYORUZ”

Adam Smith, yaptığı konuşmada F-35 programının yüksek maliyetine dikkat çekti. “F-35 bize ne veriyor? Harcalamaları azaltmanın bir yolu yok mu? Bu kadar düşük kabiliyete bu kadar fazla para harcamamanın bir yolu yok mu?” diyen Smith, F-35 savaş uçaklarının bakım maliyetinin “feci” olduğunu ve bu “dipsiz kuyuya” para atmaya son vermeleri gerektiğini söyledi.

Smith, konuşmasında şu ifadelere de yer verdi: “Ya hiç çalışmayan ya da söz verilen işlevini yerine getirmeyen silah sistemlerine inanılmaz derecede para harcadık. Yaptığımız hata, çok büyük seviyede başarısızlıklara tolerans göstermek. F-35’i düşünün.”

Öte yandan Smith, ABD’li yetkililer tarafından son dönemde gittikçe daha fazla ortaya atılmaya başlayan yeni bir savaş uçağı fikrini desteklediğini ifade etti.

Smith, konuyla ilgili “Önümüzdeki 35 yıl için F-35’e bağlı olmamızı gerektirmeyecek fiyat açısından etkili bir şey bulmalıyız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

ASELSAN, Savunma Sanayii Başkanlığı ile sözleşmesine opsiyon paketini dahil etti

Sözleşmeye ait 91,9 milyon avro ile 1,8 milyar lira tutarında opsiyon paketi bulunuyor  ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı arasında imzalanan kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi sözleşmesine ait 91,9 milyon avro ve 1,8 milyar liralık opsiyon paketi, sözleşme kapsamına alındı. ASELSAN‘ın yeni iş sözleşmesine ilişkin açıklaması, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlandı. Açıklamada, “ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı […]

ASELSAN askeri fanları yerlileştirdi

Türk savunma sanayisi ekosistemi, askeri fanları yerlileştirerek Türkiye’yi bu alandaki üçüncü üretici haline getirdi. ASELSAN, tedarikçilerine verdiği destek ve yürüttüğü iş birliğiyle ihtiyaç duyduğu ürünlere yerli ve milli çözümler geliştirilmesini sağlıyor. Bu çabalar kapsamında yerlileştirilen ürünlerden olan askeri fanlar, yüksek soğutma kapasitelerini düşük hacim ve ağırlıklarda sağlamak için kullanılıyor. Bu fanlar, en zorlu çevresel koşullar altında fonksiyonel gereklilikleri yerine […]