ABD Temsilciler Meclisi üyesinden F-35 için “dipsiz kuyu” çıkışı

ABD Temsilciler Meclisi üyesi ve Silahlı Hizmetler Başkanı Adam Smith, F-35 savaş uçağı programının yüksek maliyetini eleştirdi ve program için “dipsiz kuyu” ifadesini kullanarak “Buraya para harcamayı bırakmalıyız” dedi.

 

“DÜŞÜK KABİLİYET İÇİN ÇOK FAZLA PARA HARCIYORUZ”

Adam Smith, yaptığı konuşmada F-35 programının yüksek maliyetine dikkat çekti. “F-35 bize ne veriyor? Harcalamaları azaltmanın bir yolu yok mu? Bu kadar düşük kabiliyete bu kadar fazla para harcamamanın bir yolu yok mu?” diyen Smith, F-35 savaş uçaklarının bakım maliyetinin “feci” olduğunu ve bu “dipsiz kuyuya” para atmaya son vermeleri gerektiğini söyledi.

Smith, konuşmasında şu ifadelere de yer verdi: “Ya hiç çalışmayan ya da söz verilen işlevini yerine getirmeyen silah sistemlerine inanılmaz derecede para harcadık. Yaptığımız hata, çok büyük seviyede başarısızlıklara tolerans göstermek. F-35’i düşünün.”

Öte yandan Smith, ABD’li yetkililer tarafından son dönemde gittikçe daha fazla ortaya atılmaya başlayan yeni bir savaş uçağı fikrini desteklediğini ifade etti.

Smith, konuyla ilgili “Önümüzdeki 35 yıl için F-35’e bağlı olmamızı gerektirmeyecek fiyat açısından etkili bir şey bulmalıyız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]