ABD Temsilciler Meclisi üyesinden F-35 için “dipsiz kuyu” çıkışı

ABD Temsilciler Meclisi üyesi ve Silahlı Hizmetler Başkanı Adam Smith, F-35 savaş uçağı programının yüksek maliyetini eleştirdi ve program için “dipsiz kuyu” ifadesini kullanarak “Buraya para harcamayı bırakmalıyız” dedi.

 

“DÜŞÜK KABİLİYET İÇİN ÇOK FAZLA PARA HARCIYORUZ”

Adam Smith, yaptığı konuşmada F-35 programının yüksek maliyetine dikkat çekti. “F-35 bize ne veriyor? Harcalamaları azaltmanın bir yolu yok mu? Bu kadar düşük kabiliyete bu kadar fazla para harcamamanın bir yolu yok mu?” diyen Smith, F-35 savaş uçaklarının bakım maliyetinin “feci” olduğunu ve bu “dipsiz kuyuya” para atmaya son vermeleri gerektiğini söyledi.

Smith, konuşmasında şu ifadelere de yer verdi: “Ya hiç çalışmayan ya da söz verilen işlevini yerine getirmeyen silah sistemlerine inanılmaz derecede para harcadık. Yaptığımız hata, çok büyük seviyede başarısızlıklara tolerans göstermek. F-35’i düşünün.”

Öte yandan Smith, ABD’li yetkililer tarafından son dönemde gittikçe daha fazla ortaya atılmaya başlayan yeni bir savaş uçağı fikrini desteklediğini ifade etti.

Smith, konuyla ilgili “Önümüzdeki 35 yıl için F-35’e bağlı olmamızı gerektirmeyecek fiyat açısından etkili bir şey bulmalıyız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]