ABD Temsilciler Meclisi üyesinden F-35 için “dipsiz kuyu” çıkışı

ABD Temsilciler Meclisi üyesi ve Silahlı Hizmetler Başkanı Adam Smith, F-35 savaş uçağı programının yüksek maliyetini eleştirdi ve program için “dipsiz kuyu” ifadesini kullanarak “Buraya para harcamayı bırakmalıyız” dedi.

 

“DÜŞÜK KABİLİYET İÇİN ÇOK FAZLA PARA HARCIYORUZ”

Adam Smith, yaptığı konuşmada F-35 programının yüksek maliyetine dikkat çekti. “F-35 bize ne veriyor? Harcalamaları azaltmanın bir yolu yok mu? Bu kadar düşük kabiliyete bu kadar fazla para harcamamanın bir yolu yok mu?” diyen Smith, F-35 savaş uçaklarının bakım maliyetinin “feci” olduğunu ve bu “dipsiz kuyuya” para atmaya son vermeleri gerektiğini söyledi.

Smith, konuşmasında şu ifadelere de yer verdi: “Ya hiç çalışmayan ya da söz verilen işlevini yerine getirmeyen silah sistemlerine inanılmaz derecede para harcadık. Yaptığımız hata, çok büyük seviyede başarısızlıklara tolerans göstermek. F-35’i düşünün.”

Öte yandan Smith, ABD’li yetkililer tarafından son dönemde gittikçe daha fazla ortaya atılmaya başlayan yeni bir savaş uçağı fikrini desteklediğini ifade etti.

Smith, konuyla ilgili “Önümüzdeki 35 yıl için F-35’e bağlı olmamızı gerektirmeyecek fiyat açısından etkili bir şey bulmalıyız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]