ABD’den “Yunanistan ile F-35 satışını görüşmeye hazırız” açıklaması

ABD’nin Yunanistan büyükelçisi Pyatt, “Yunanistan ne zaman isterse F-35 savaş uçağı ve fırkateyn satışını görüşmeye” hazırız dedi.

 

“FIRKATEYN İÇİN TALEP MEKTUBU BEKLİYORUZ

Yeni fırkateynlerin inşası tamamlanana kadar Yunanistan’ın gemi ihtiyacını karşılamak üzere ara anlaşma üzerinde çalıştıklarını söyleyen Pyatt, iki tarafın mutabık kalması halinde anlaşmanın hayata geçirileceğini belirtti.

Pyatt, Yunanistan’dan gelecek resmi talep mektubunu beklediklerini söyledi ve fırkateynler konusunda Yunanistan’a yapılacak olan teklifin “benzersiz” olacağını da ekledi.

 

“F-35 SÜRECİ VAKİT ALACAK”

Büyükelçi Pyatt, Yunanistan’ın olası F-35 alımına da değindi. Pyatt, Yunanistan’ın talep etmesi halinde bu konuyu görüşmeye hazır olduklarını beyan etti.

Öte yandan bu sürecin vakit alacağını da dile getirdi. “Lockheed Martin, F-35’ler için Yunanistan’da ihtiyaç duyulan gerekli altyapıyı kurmak için yaklaşık 5 yıla ihtiyacı olduğunu bildirdi” diyen Pyatt, bu nedenle Yunanistan’ın F-35 alımın yıllar süreceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

‘Mayın avcısı’ Hava Kuvvetlerinde göreve başlayacak

ASELSAN tarafından geliştirilen Sarper Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin güvenlik güçleri tarafından kullanımı yaygınlaşıyor. Alınan bilgiye göre, Türkiye’nin “Radar Teknoloji Merkezi” olan ASELSAN, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarının gelişmiş teknolojiye sahip radar sistemleriyle karşılanmasına yönelik çalışmalar yürütüyor. Şirket, hava platformlarının radar ihtiyaçlarına çözüm sunmak için de yenilikçi çözümlere imza atıyor. Bu kapsamda geliştirilen […]

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]