ABD’den “Yunanistan ile F-35 satışını görüşmeye hazırız” açıklaması

ABD’nin Yunanistan büyükelçisi Pyatt, “Yunanistan ne zaman isterse F-35 savaş uçağı ve fırkateyn satışını görüşmeye” hazırız dedi.

 

“FIRKATEYN İÇİN TALEP MEKTUBU BEKLİYORUZ

Yeni fırkateynlerin inşası tamamlanana kadar Yunanistan’ın gemi ihtiyacını karşılamak üzere ara anlaşma üzerinde çalıştıklarını söyleyen Pyatt, iki tarafın mutabık kalması halinde anlaşmanın hayata geçirileceğini belirtti.

Pyatt, Yunanistan’dan gelecek resmi talep mektubunu beklediklerini söyledi ve fırkateynler konusunda Yunanistan’a yapılacak olan teklifin “benzersiz” olacağını da ekledi.

 

“F-35 SÜRECİ VAKİT ALACAK”

Büyükelçi Pyatt, Yunanistan’ın olası F-35 alımına da değindi. Pyatt, Yunanistan’ın talep etmesi halinde bu konuyu görüşmeye hazır olduklarını beyan etti.

Öte yandan bu sürecin vakit alacağını da dile getirdi. “Lockheed Martin, F-35’ler için Yunanistan’da ihtiyaç duyulan gerekli altyapıyı kurmak için yaklaşık 5 yıla ihtiyacı olduğunu bildirdi” diyen Pyatt, bu nedenle Yunanistan’ın F-35 alımın yıllar süreceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

IRAK VE SURİYE’DE ÇALINAN AMERİKAN SİLAHLARI NEREDE?

The Intercept’in haberine göre 2017 yılından bu yana ABD’nin Irak ve Suriye’de bulunan askeri üslerinden sistematik olarak silahlar çalınıyor ve ABD bu konuda hiçbir güvenlik önlemi almıyor. Ulaşılan soruşturma belgelerine göre 2020 ile 2022 yılları arasında Irak ve Suriye’deki ABD birliklerinden çalınan yüz binlerce dolarlık askeri teçhizatın ardından, 2023 yılının başında da Irak’ta güdümlü füze […]

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]