ABD’den “Yunanistan ile F-35 satışını görüşmeye hazırız” açıklaması

ABD’nin Yunanistan büyükelçisi Pyatt, “Yunanistan ne zaman isterse F-35 savaş uçağı ve fırkateyn satışını görüşmeye” hazırız dedi.

 

“FIRKATEYN İÇİN TALEP MEKTUBU BEKLİYORUZ

Yeni fırkateynlerin inşası tamamlanana kadar Yunanistan’ın gemi ihtiyacını karşılamak üzere ara anlaşma üzerinde çalıştıklarını söyleyen Pyatt, iki tarafın mutabık kalması halinde anlaşmanın hayata geçirileceğini belirtti.

Pyatt, Yunanistan’dan gelecek resmi talep mektubunu beklediklerini söyledi ve fırkateynler konusunda Yunanistan’a yapılacak olan teklifin “benzersiz” olacağını da ekledi.

 

“F-35 SÜRECİ VAKİT ALACAK”

Büyükelçi Pyatt, Yunanistan’ın olası F-35 alımına da değindi. Pyatt, Yunanistan’ın talep etmesi halinde bu konuyu görüşmeye hazır olduklarını beyan etti.

Öte yandan bu sürecin vakit alacağını da dile getirdi. “Lockheed Martin, F-35’ler için Yunanistan’da ihtiyaç duyulan gerekli altyapıyı kurmak için yaklaşık 5 yıla ihtiyacı olduğunu bildirdi” diyen Pyatt, bu nedenle Yunanistan’ın F-35 alımın yıllar süreceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Türkiye’nin yeni zırhlı aracı Altuğ 8×8 göreve hazırlanıyor

Altuğ 8×8 Zırhlı Muharebe Aracı ve Zırhlı Personel Taşıyıcı, en güncel kullanıcı gereksinimleri, görev konseptleri, tehditler, teknoloji ve trendler ile mevcut yerli ve yabancı araçların kabiliyetleri değerlendirilerek geliştirildi. Türk savunma sanayisinin zırhlı kara aracı üreticilerinden BMC, 8×8 sınıfındaki yeni zırhlı muharebe aracı ve personel taşıyıcı Altuğ‘u göreve hazırlıyor. BMC, Altuğ 8×8’in ilk örtü açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli […]

Milli savaş uçağı için dijital ikiz çalışmalarına başlandı

Dijital ikiz teknolojileri yardımıyla MMU’nun tüm tasarım ve testlerini gerçekleştirecek olan TUSAŞ, bu sayede ürün geliştirme sürecini hızlandıracak ve dijital teknolojilerle üretim ve test işlemlerini devam ettirecek. ​​​​​​​Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), 18 Mart 2023’te hangardan çıkması hedeflenen Milli Muharip Uçak‘ın (MMU) tasarımı ve üretimi için dijital ikiz teknolojisiyle çalışmalara başladı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, tasarımdan […]