ABD’den “Yunanistan ile F-35 satışını görüşmeye hazırız” açıklaması

ABD’nin Yunanistan büyükelçisi Pyatt, “Yunanistan ne zaman isterse F-35 savaş uçağı ve fırkateyn satışını görüşmeye” hazırız dedi.

 

“FIRKATEYN İÇİN TALEP MEKTUBU BEKLİYORUZ

Yeni fırkateynlerin inşası tamamlanana kadar Yunanistan’ın gemi ihtiyacını karşılamak üzere ara anlaşma üzerinde çalıştıklarını söyleyen Pyatt, iki tarafın mutabık kalması halinde anlaşmanın hayata geçirileceğini belirtti.

Pyatt, Yunanistan’dan gelecek resmi talep mektubunu beklediklerini söyledi ve fırkateynler konusunda Yunanistan’a yapılacak olan teklifin “benzersiz” olacağını da ekledi.

 

“F-35 SÜRECİ VAKİT ALACAK”

Büyükelçi Pyatt, Yunanistan’ın olası F-35 alımına da değindi. Pyatt, Yunanistan’ın talep etmesi halinde bu konuyu görüşmeye hazır olduklarını beyan etti.

Öte yandan bu sürecin vakit alacağını da dile getirdi. “Lockheed Martin, F-35’ler için Yunanistan’da ihtiyaç duyulan gerekli altyapıyı kurmak için yaklaşık 5 yıla ihtiyacı olduğunu bildirdi” diyen Pyatt, bu nedenle Yunanistan’ın F-35 alımın yıllar süreceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]