İsmail Demir: TCG Anadolu gemisini bir İHA gemisine çevirmek istiyoruz

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, canlı yayında soruları yanıtladı. Demir “Gemilere inecek İHA çalışmalarımız var. TCG Anadolu gemisini bir İHA gemisine çevirmek istiyoruz. Bunun için TB2’yi geliştiriyoruz. Böylece denizlerde bir İHA vurucu gücümüz olacak” ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, NTV’de soruları yanıtladı.

Demir özetle şunları söyledi
ABD yaptırımlarının çok büyük bir etkisini görmedik. Hakkımızı hukuki yönden arayacağız, süreci takip ediyoruz.

Hisar-A ve Sungur’da bu yıl teslimatlar başlıyor. Yerli bir motor için çalışmalarımız var. En kısa sürede motorla ilgili sorunu çözmek istiyoruz.
Milli Muharip uçak projesinde bir gecikme beklemiyoruz.

İHA ve SİHA yol haritamız mevcut. Mini İHA’yı daha gelişmiş hale getirdik. Mikro diyebileceğimiz İHA’lara ve daha büyük İHA’lara ihtiyacımız var. Bunları geliştirmek için çalışıyoruz. Gemilere inecek İHA çalışmalarımız var. TCG Anadolu gemisini bir İHA gemisine çevirmek istiyoruz. Bunun için TB2’yi geliştiriyoruz. Böylece denizlerde bir İHA vurucu gücümüz olacak. Denizaltı çalışmalarımız için 3-4 firmamız çalışmaya devam ediyor.

“Leoaprd 2A4 tankları bambaşka bir tank boyutuna geçecekler”

Geçmiş dönemde gerçekleştirilen M60T tanklarına yönelik modernizasyon çalışmalarına değinen Demir, Leopard 2A4 tanklarına yönelik yeni bir proje başlatıldığını dile getirdi. Prof. Dr. Demir’in konuya yönelik açıklamaları şu şekilde:
“M60T tanklarımıza koyduğumuz çeşitli reaktif aktif koruma sistemleri, durumsal farkındalık sistemleri, optik sistemler gibi bir dizi unsur şu anda devrede. Leopard 2A4 ile ilgili modernizasyon projemizi başlatıyoruz kararlarını aldık. Onun ile ilgili kararları aldık. Onunla ilgili de Altay’dan edindiğimiz gerek atış kontrol sistemi kulesi zırhı bir dizi konunun da buraya entegre edilmesi gündemde. Altay kuleli Leopard projemiz başlıyor. Çünkü dediğim gibi Leoparlara sadece Altay kulesi değil, Altay atış kontrol sistemi, zırhı , kulesi daha bir dizi aktif koruma sistemi gibi bir dizi unsurun buraya entegre edilmesiyle Leoaprd 2A4 tankları bambaşka bir tank boyutuna geçecekler.”

Demir ayrıca Altay tankı ile ilgili alternatif bir ülkeden güç paketinin yakın zamanda Türkiye’ye getirilip testlere başlanacağını belirtti

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir açıklama yaptı.

“Bu proje çakların pazarı ve üretim hacmi olma konusunda önemli avantaj sağlayacaktır”

İsmail DEMİR, TUSAŞ ana yükleniciliğinde yürütülen Milli Muharip Uçak (MMU) Programı hakkında önemli açıklamalarda da bulundu. “Proje beklendiği hız ve takviminde gidiyor. Proje kolay bir proje değil, tabi biz kolay işler yapalım zor işler yapmayalım demiyoruz ama Türkiye’nin uzun bir süre hemen hemen hiç uçak yapmadığını düşünürseniz, 5’inci nesil bir uçağın yapılması oldukça iddialı bir proje. Ama bu iddialı proje tabi ki bizi korkutmuyor; cesaretimiz var, azmimiz ve kararlılığımız var. Çok sayıda mühendisimiz bu ortamda eğitilmiş olacak ve tecrübe kazanmış olacaklar. Şunu özellikle belirtmek istiyorum; ben, uçak mühendisiyim. Ben ve benden sonra mezun olan birçok arkadaşımızın, uçak mühendisi olarak doğrudan bir şirkette çalışma imkanları çok azdı. Kimimiz akademisyen olduk, kimimiz ise makine mühendisliği gibi çok çeşitli alanlarda çalıştık. Ama şu anda mezun olan bütün uçak mühendislerimizi havada kapıyoruz ve onlara tecrübe kazandırmak istiyoruz. Keşke yıllardır mezun olan uçak mühendislerimize de tecrübe kazanacakları ortamları sağlayabilseydik de şimdi çok tecrübeli insanlarımız bu işte çalışıyor olsalardı. Ama yine sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da kabiliyetleri toplamak ve bu konuda kararlı bir şekilde gitmek konusunda gayet iyiyiz.

Bu proje bazında başka dost ve müttefik ülkelerin de projeye ortak olması konusunda açık olduğumuzu söyledik ve bu konuda bazı talepler ile çalışmalar var. İnşallah bu proje, bir süre sonra birbirine yakın dost ve müttefik olan ülkelerin de ortak projesi haline gelip; hem insan kaynağı, kabiliyet, tecrübe paylaşmak ve iş birliği hem de ileride uçakların pazarı ve üretim hacmi olma konusunda önemli avantaj sağlayacaktır.”

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

İnsansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında vitrine çıkıyor

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen insansız kara aracı Kapgan, ilk kez yurt dışında tanıtılacak. IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı, 20-24 Şubat tarihleri ​​arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de dünyanın dört bir yanından ülkelerin savunma sanayisi ve üst düzey resmi delegasyonlarının katılımıyla gerçekleştirilecek. HAVELSAN’ın bir süredir üzerinde çalıştığı insansız hava ve kara araçlarından oluşan […]

STM Reis Denizaltıları’nın son “Section 50″sini teslim etti

Türkiye’de ilk kez milli imkânlarla STM mühendisliği ve koordinasyonunda üretilen, denizaltı torpido kovanlarının yer aldığı baş kısmı “Section 50”nin, son teslimatı Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na gerçekleştirildi. Reis Sınıfı denizaltılar için üretilen son “Section 50” TCG SELMANREİS’e entegre edilecek. Dünyanın en aktif donanmalarından Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan Yeni […]