ABD’den, Ukrayna’ya 125 milyon dolarlık askeri yardım

ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerinin yükseltilmesi amacıyla savunma silahlarının sağlanması da dahil olmak üzere Ukrayna için 125 milyon dolarlık bir askeri yardım paketi açıkladı. Bu yardım paketi ABD’nin, dış ülkelere finansal destek sağlayarak bu ülkelerin ABD savunma sistemlerini temin edebilmelerini sağlayan ‘Yabancı Askeri Finans Programı’ tarafından fonlanıyor.

Açıklamada, “Savunma Bakanlığı, Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi için, Ukrayna kuvvetlerinin ülkenin toprak bütünlüğünü korumasına, sınırlarını güvence altına almasına ve NATO ile birlikte çalışabilirliği geliştirmesine yardımcı olmak için eğitim, teçhizat ve danışmanlık unsurlarını kapsayan 125 milyon dolarlık yeni bir paket açıkladı.” ifadeleri kullanıldı.

Pentagon sözcüsü John Kirby, yardım paketinin Javelin tanksavar füzelerini içermeyeceğini, ancak Ukrayna’nın karasularını savunmasına yardımcı olacak iki silahlı Mark IV devriye gemisini içereceğini söyledi.

İki adet Mark VI devriye gemisine ek olarak, Pentagon’dan Ukrayna’ya yapılan askeri yardım topçulara karşı koymak için radarlar; uydu görüntüsü ve analiz yeteneği desteği; askeri tıbbi tedaviyi desteklemek ve tahliye prosedürleriyle mücadele etmek için ekipmanları da içerecek.

Pentagon, “Bakanlık, Ukrayna’yı  savunma sanayisinde ve satın almada şeffaflığı ve hesap verebilirliği artıran ve savunma sektörünü NATO ilke ve standartlarına uygun olarak diğer kilit alanlarda modernize eden reformları uygulamaya devam etmeye teşvik ediyor” dedi.

Yapılan yazılı açıklamada, “Bu eylem, ABD’nin Ukrayna’nın kendisini Rus saldırganlığına karşı daha etkili bir şekilde savunmasını sağlamak için savunma amaçlı silahlar sağlama taahhüdünü teyit etmektedir.” ifadelerine de yer verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Daily Sabah Gazetesine Açıklamalarda bulundu. Akar yaptığı açıklamalarda  Irak Kuzeyi-Terörle Mücadele, Doğu Akdeniz- Kıbrıs, Afganistan ile ilgili açıklamalarda bulunurken Türkiye’nin ABD, Mısır ve Yunanistan’la olan ilişkilerine değindi. Hulusi Akar Sincar’da terör Örgütü PKK’ya yönelik Operasyon hazırlıklarının devam ettiğini belirtti Hulusi Akar’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar: Irak Kuzeyi- Terörle Mücadele “Sincar’da […]

ABD, F-35 yerine F-15EX satın alacak

Free News, Defense News dergisinden alınan verilere dayanarak, ABD Hava Kuvvetleri , F-35 Lightning II yerine daha fazla F-15EX Advanced Eagle avcı uçağı satın almaya karar verdi. Daha önce, Amerikan haftalık gözden Pentagon’un ‘ın bütçesi 2022 mali yılı için istek ve F-35s ABD Hava Kuvvetleri için uçak alımları için programa dahil edilmedi bildirdi. Gazeteciler bunun yerine fonların önemli bir bölümünün – […]