ABD’den, Ukrayna’ya 125 milyon dolarlık askeri yardım

ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerinin yükseltilmesi amacıyla savunma silahlarının sağlanması da dahil olmak üzere Ukrayna için 125 milyon dolarlık bir askeri yardım paketi açıkladı. Bu yardım paketi ABD’nin, dış ülkelere finansal destek sağlayarak bu ülkelerin ABD savunma sistemlerini temin edebilmelerini sağlayan ‘Yabancı Askeri Finans Programı’ tarafından fonlanıyor.

Açıklamada, “Savunma Bakanlığı, Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi için, Ukrayna kuvvetlerinin ülkenin toprak bütünlüğünü korumasına, sınırlarını güvence altına almasına ve NATO ile birlikte çalışabilirliği geliştirmesine yardımcı olmak için eğitim, teçhizat ve danışmanlık unsurlarını kapsayan 125 milyon dolarlık yeni bir paket açıkladı.” ifadeleri kullanıldı.

Pentagon sözcüsü John Kirby, yardım paketinin Javelin tanksavar füzelerini içermeyeceğini, ancak Ukrayna’nın karasularını savunmasına yardımcı olacak iki silahlı Mark IV devriye gemisini içereceğini söyledi.

İki adet Mark VI devriye gemisine ek olarak, Pentagon’dan Ukrayna’ya yapılan askeri yardım topçulara karşı koymak için radarlar; uydu görüntüsü ve analiz yeteneği desteği; askeri tıbbi tedaviyi desteklemek ve tahliye prosedürleriyle mücadele etmek için ekipmanları da içerecek.

Pentagon, “Bakanlık, Ukrayna’yı  savunma sanayisinde ve satın almada şeffaflığı ve hesap verebilirliği artıran ve savunma sektörünü NATO ilke ve standartlarına uygun olarak diğer kilit alanlarda modernize eden reformları uygulamaya devam etmeye teşvik ediyor” dedi.

Yapılan yazılı açıklamada, “Bu eylem, ABD’nin Ukrayna’nın kendisini Rus saldırganlığına karşı daha etkili bir şekilde savunmasını sağlamak için savunma amaçlı silahlar sağlama taahhüdünü teyit etmektedir.” ifadelerine de yer verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

The Times: İsveç ve Finlandiya yaz aylarında NATO üyesi olmaya hazırlanıyor

İngiliz The Times gazetesinin yetkililere dayandırdığı haberine göre, Finlandiya ve İsveç yaz ayları gibi erken bir tarihte NATO’ya katılmaya hazırlanıyor. Pazartesi günü yayınlanan haberde Rusya’nın “büyük bir stratejik hata” yapmış olduğu ve İsveç ve Finlandiya gibi tarafsız statülü ülkeleri de NATO üyesi olmaları gerektiğine ikna ettiği belirtiliyor. Haberde ayrıca ismi verilmeyen ABD’li yetkililer, geçen hafta […]

WSJ: ABD, gizlice aldığı Sovyet yapımı hava savunma sistemlerini Ukrayna’ya gönderiyor

ABD, Rusya’nın işgaline uğrayan Ukrayna’ya yardım olarak, uzun yıllar önce temin ettiği askeri teçhizat ve malzemeleri gönderiyor. Wall Street Journal’in (WSJ) haberine göre, onlar arasında Washington’ın gizlice edindiği Sovyetler Birliği dönemi yapımı ‘9K33 Osa’ kısa menzilli uçaksavar sistemleri de var. Haberde, silahların ABD tarafından istihbarat uzmanlarının, Rus ordusunun kullandığı askeri teçhizatı incelemesi ve Amerikan kuvvetlerinin […]