ABD’den, Ukrayna’ya 125 milyon dolarlık askeri yardım

ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerinin yükseltilmesi amacıyla savunma silahlarının sağlanması da dahil olmak üzere Ukrayna için 125 milyon dolarlık bir askeri yardım paketi açıkladı. Bu yardım paketi ABD’nin, dış ülkelere finansal destek sağlayarak bu ülkelerin ABD savunma sistemlerini temin edebilmelerini sağlayan ‘Yabancı Askeri Finans Programı’ tarafından fonlanıyor.

Açıklamada, “Savunma Bakanlığı, Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi için, Ukrayna kuvvetlerinin ülkenin toprak bütünlüğünü korumasına, sınırlarını güvence altına almasına ve NATO ile birlikte çalışabilirliği geliştirmesine yardımcı olmak için eğitim, teçhizat ve danışmanlık unsurlarını kapsayan 125 milyon dolarlık yeni bir paket açıkladı.” ifadeleri kullanıldı.

Pentagon sözcüsü John Kirby, yardım paketinin Javelin tanksavar füzelerini içermeyeceğini, ancak Ukrayna’nın karasularını savunmasına yardımcı olacak iki silahlı Mark IV devriye gemisini içereceğini söyledi.

İki adet Mark VI devriye gemisine ek olarak, Pentagon’dan Ukrayna’ya yapılan askeri yardım topçulara karşı koymak için radarlar; uydu görüntüsü ve analiz yeteneği desteği; askeri tıbbi tedaviyi desteklemek ve tahliye prosedürleriyle mücadele etmek için ekipmanları da içerecek.

Pentagon, “Bakanlık, Ukrayna’yı  savunma sanayisinde ve satın almada şeffaflığı ve hesap verebilirliği artıran ve savunma sektörünü NATO ilke ve standartlarına uygun olarak diğer kilit alanlarda modernize eden reformları uygulamaya devam etmeye teşvik ediyor” dedi.

Yapılan yazılı açıklamada, “Bu eylem, ABD’nin Ukrayna’nın kendisini Rus saldırganlığına karşı daha etkili bir şekilde savunmasını sağlamak için savunma amaçlı silahlar sağlama taahhüdünü teyit etmektedir.” ifadelerine de yer verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Rosoboroneksport IDEF 2021’de Rus ürünlerini tanıtacak

Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboroneksport, 17-20 Ağustos’ta düzenlenecek 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) 400’den fazla ürünle yer alacak. Şirketten yapılan açıklamaya göre, IDEF 2021’de tanıtılacak ürünler arasında 5. nesil “SU-57E” savaş uçağı, Tayfun-K serisinden “K-63969” aracı, keşif-savaş “Orion-E” insansız hava aracı, özel harekat BK-16E botu ve “Msta-S” obüs sistemi gibi geniş yelpazedeki […]

ABD ve İngiltere, Umman Körfezi’ndeki tanker saldırısında İran’ı suçladı

ABD ve Birleşik Krallık tarafından yapılan açıklamalarda İsrailli bir işadamına ait bir petrol tankerinin Umman Körfezi’nde hedef alınmasının arkasında İran olduğu dile getirildi. Darüsselam’dan Fuceyre’ye seyahat eden ve bu kapsamda Umman Körfezi’nden geçen M/T Mercer petrol tankeri, Umman açıklarında İHA saldırısına uğramış ve saldırıda biri Romanyalı biri ise İngiliz olmak üzere iki mürettebat hayatını kaybetmişti. […]