ABD’den, Ukrayna’ya 125 milyon dolarlık askeri yardım

ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerinin yükseltilmesi amacıyla savunma silahlarının sağlanması da dahil olmak üzere Ukrayna için 125 milyon dolarlık bir askeri yardım paketi açıkladı. Bu yardım paketi ABD’nin, dış ülkelere finansal destek sağlayarak bu ülkelerin ABD savunma sistemlerini temin edebilmelerini sağlayan ‘Yabancı Askeri Finans Programı’ tarafından fonlanıyor.

Açıklamada, “Savunma Bakanlığı, Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi için, Ukrayna kuvvetlerinin ülkenin toprak bütünlüğünü korumasına, sınırlarını güvence altına almasına ve NATO ile birlikte çalışabilirliği geliştirmesine yardımcı olmak için eğitim, teçhizat ve danışmanlık unsurlarını kapsayan 125 milyon dolarlık yeni bir paket açıkladı.” ifadeleri kullanıldı.

Pentagon sözcüsü John Kirby, yardım paketinin Javelin tanksavar füzelerini içermeyeceğini, ancak Ukrayna’nın karasularını savunmasına yardımcı olacak iki silahlı Mark IV devriye gemisini içereceğini söyledi.

İki adet Mark VI devriye gemisine ek olarak, Pentagon’dan Ukrayna’ya yapılan askeri yardım topçulara karşı koymak için radarlar; uydu görüntüsü ve analiz yeteneği desteği; askeri tıbbi tedaviyi desteklemek ve tahliye prosedürleriyle mücadele etmek için ekipmanları da içerecek.

Pentagon, “Bakanlık, Ukrayna’yı  savunma sanayisinde ve satın almada şeffaflığı ve hesap verebilirliği artıran ve savunma sektörünü NATO ilke ve standartlarına uygun olarak diğer kilit alanlarda modernize eden reformları uygulamaya devam etmeye teşvik ediyor” dedi.

Yapılan yazılı açıklamada, “Bu eylem, ABD’nin Ukrayna’nın kendisini Rus saldırganlığına karşı daha etkili bir şekilde savunmasını sağlamak için savunma amaçlı silahlar sağlama taahhüdünü teyit etmektedir.” ifadelerine de yer verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Türkiye ABD’den küçük ölçekli nükleer reaktör alımını görüşüyor

  Türk hükümeti ve özel sektörün kömüre bağımlılığı azaltmak için ABD ile küçük ölçekli nükleer reaktör alımı görüşmeleri yürütüldüğü belirtiliyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Nükleer Enerji Danışmanı Justin Friedman Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Kömür yakıtlı termik santrallerin ikamesi olarak nükleere ciddi bir ilgi var” değerlendirmesini yaptı. Friedman’a göre 2050’ye kadar nükleerden sağlanacak 20 gigavatlık elektrik üretim […]

Rus Donanması: “Hedefler Berlin, Ramstein ABD üssü ve ABD nükleer bombalarının bulunduğu Büchel hava üssü.”

Alman güvenlik kaynaklarına göre Batılı istihbarat servisleri, geçtiğimiz senenin sonlarında Rus donanmasının Baltık Denizi’ndeki bir askeri tatbikatı sırasında konuşmalarını yakaladı. Yine güvenlik kaynaklarına göre  Almanya’ya nükleer saldırıdan bahsediliyordu. Söz konusu konuşmada bahsedilen nükleer saldırının hedefleri Berlin, Ramstein ABD üssü ve ABD nükleer bombalarının bulunduğu Büchel hava üssü olarak dillendirildi. Berlin’de aylardır süren söylentilere göre Putin, […]