ABD’den, Ukrayna’ya 125 milyon dolarlık askeri yardım

ABD Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerinin yükseltilmesi amacıyla savunma silahlarının sağlanması da dahil olmak üzere Ukrayna için 125 milyon dolarlık bir askeri yardım paketi açıkladı. Bu yardım paketi ABD’nin, dış ülkelere finansal destek sağlayarak bu ülkelerin ABD savunma sistemlerini temin edebilmelerini sağlayan ‘Yabancı Askeri Finans Programı’ tarafından fonlanıyor.

Açıklamada, “Savunma Bakanlığı, Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi için, Ukrayna kuvvetlerinin ülkenin toprak bütünlüğünü korumasına, sınırlarını güvence altına almasına ve NATO ile birlikte çalışabilirliği geliştirmesine yardımcı olmak için eğitim, teçhizat ve danışmanlık unsurlarını kapsayan 125 milyon dolarlık yeni bir paket açıkladı.” ifadeleri kullanıldı.

Pentagon sözcüsü John Kirby, yardım paketinin Javelin tanksavar füzelerini içermeyeceğini, ancak Ukrayna’nın karasularını savunmasına yardımcı olacak iki silahlı Mark IV devriye gemisini içereceğini söyledi.

İki adet Mark VI devriye gemisine ek olarak, Pentagon’dan Ukrayna’ya yapılan askeri yardım topçulara karşı koymak için radarlar; uydu görüntüsü ve analiz yeteneği desteği; askeri tıbbi tedaviyi desteklemek ve tahliye prosedürleriyle mücadele etmek için ekipmanları da içerecek.

Pentagon, “Bakanlık, Ukrayna’yı  savunma sanayisinde ve satın almada şeffaflığı ve hesap verebilirliği artıran ve savunma sektörünü NATO ilke ve standartlarına uygun olarak diğer kilit alanlarda modernize eden reformları uygulamaya devam etmeye teşvik ediyor” dedi.

Yapılan yazılı açıklamada, “Bu eylem, ABD’nin Ukrayna’nın kendisini Rus saldırganlığına karşı daha etkili bir şekilde savunmasını sağlamak için savunma amaçlı silahlar sağlama taahhüdünü teyit etmektedir.” ifadelerine de yer verildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Eski Rus Albay’dan Putin’e sert eleştiriler: “Bu adam varken savaşı kazanamayız”

Ukrayna savaşı tüm şiddetiyle devam ederken Rusya içerisinde de savaşa dair tartışmalar hız kesmeden sürüyor. Kremlin de sık sık savaşın seyrine dair eleştirilerin hedefi oluyor. Son olarak eski bir Albay, Putin’e dair sert sözler sarfetti. Rus askeri istihbarat servisi GRU’da görev yapmış olan eski Albay Igor Girkin, mesele Ukrayna olduğunda Rusya’da en çok tanınan isimlerden […]

Alman ordusunda mühimmat sıkıntısı bitmiyor

Ukrayna savaşı ile birlikte Alman ordusunun ciddi şekilde silah, mühimmat ve askeri ekipman eksiği yaşadığı ortaya çıktı. Savunma Bakanı Boris Pistorius, mühimmat alımını hızlandırma planları yapıyor. Ukrayna savaşı, Alman ordusun içinde bulunduğu zor durumu ortaya çıkardı. NATO ülkelerinin envanterinde en az 30 günlük mühimmat bulunması gerekiren Almanya’nın sadece birkaç gün yetecek mühimmata sahip olduğu belirtilmiş, […]