Rusya’nın Arktik’i izleyecek Arktika-M meteoroloji uydusu uzaya fırlatıldı

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), Arktika-M meteoroloji uydusunun ilkinin Soyuz-2.1b roket taşıyıcısıyla uzaya fırlatıldığını duyurdu. Arktika-M uydusu, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden yüksek eliptik yörüngeye gönderildi.

Rusya, 28 Şubat Pazar günü, Arktik bölgesinin iklimini ve çevresel koşullarını izlemek amacıyla ilk meteorolojik uydusunu fırlattı. Rusya’nın Uzay Ajansı Roscosmos tarafından yapılan açıklamaya göre, Kazakistan’da Rusya’ya kiralanan bir uzay üssü olan Baykonur Uzay Üssü’nden ‘Arktika-M’ uydusu 09: 55’te fırlatıldı. Uydu, Soyuz-2.1b taşıyıcı roketi ile saat 12:14’te dünya atmosferine girdi.

Arktika-M meteorolojik uydunun her 15-30 dakikada bir, Hidrometeoroloji merkezine Kuzey ve Güney kutuplarına yakın karasal atmosfer ve yüzey hakkında güncellemeler sağlayacağı ifade ediliyor. Bu durumun, kısa vadeli hava durumu tahminlerini derlemek için daha doğru modeller oluşturmaya yardımcı olacağı ve araştırmacılara küresel iklim değişikliğini incelemek için büyük miktarda yeni veri sağlayacağı bildiriliyor.

Rusya, ikinci Arktika-M uydusunu 2023 yılında fırlatmayı planlıyor. Ayrıca, 2025 yılına kadar 5 adet uydunun daha uzaya gönderilmesi planlanıyor.

Arktik bölgesi, Rusya’nın stratejik önem atfettiği ve son dönemde Çin ve ABD gibi büyük ülkelerin dikkatini çeken bölgelerden biri olarak ön plana çıkıyor. Arktik jeopolitiği sahip olduğu enerji kaynaklarının yanı sıra, iklim değişikliği sebebiyle bölgedeki buzulların erimesiyle yeni bir ticaret rotası olabilme potansiyeli ile gündeme gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti

Ukrayna’nın AB’den talep ettiği silahların listesi olduğu belirtilen ve Türk savunma sanayii ürünleri de içeren belgenin kuvvetle muhtemel doğru olduğu, konuya dair bilgisi olan kaynaklar tarafından teyitlendi. Buna göre Ukrayna, AB’den milyarlarca dolar değerinde Türk silahları talep etti. Ukrayna’nın bazı talepleri: 🔹Korkut hava savunma sistemi ve 80 bin atım mühimmat 🔹8 HİSAR-O hava savunma sistemi […]

Türk zırhlıları her koşulda göreve hazır

Türk savunma sanayisi, geliştirdiği ürünlerin yüksek performansı yanında farklı coğrafyalarda sunduğu destek hizmetleriyle araçları en zorlu koşullar için hazır tutuyor. Türkiye’nin askeri kara aracı üreticilerinden Nurol Makina; Ejder Yalçın, Yörük, Ilgaz II, Ejder Kunter ve Ejder TOMA gibi bir dizi araçla başta Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü olmak üzere yurt içi ve dışındaki kullanıcıların ihtiyaçlarını […]