Rusya’nın Arktik’i izleyecek Arktika-M meteoroloji uydusu uzaya fırlatıldı

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), Arktika-M meteoroloji uydusunun ilkinin Soyuz-2.1b roket taşıyıcısıyla uzaya fırlatıldığını duyurdu. Arktika-M uydusu, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden yüksek eliptik yörüngeye gönderildi.

Rusya, 28 Şubat Pazar günü, Arktik bölgesinin iklimini ve çevresel koşullarını izlemek amacıyla ilk meteorolojik uydusunu fırlattı. Rusya’nın Uzay Ajansı Roscosmos tarafından yapılan açıklamaya göre, Kazakistan’da Rusya’ya kiralanan bir uzay üssü olan Baykonur Uzay Üssü’nden ‘Arktika-M’ uydusu 09: 55’te fırlatıldı. Uydu, Soyuz-2.1b taşıyıcı roketi ile saat 12:14’te dünya atmosferine girdi.

Arktika-M meteorolojik uydunun her 15-30 dakikada bir, Hidrometeoroloji merkezine Kuzey ve Güney kutuplarına yakın karasal atmosfer ve yüzey hakkında güncellemeler sağlayacağı ifade ediliyor. Bu durumun, kısa vadeli hava durumu tahminlerini derlemek için daha doğru modeller oluşturmaya yardımcı olacağı ve araştırmacılara küresel iklim değişikliğini incelemek için büyük miktarda yeni veri sağlayacağı bildiriliyor.

Rusya, ikinci Arktika-M uydusunu 2023 yılında fırlatmayı planlıyor. Ayrıca, 2025 yılına kadar 5 adet uydunun daha uzaya gönderilmesi planlanıyor.

Arktik bölgesi, Rusya’nın stratejik önem atfettiği ve son dönemde Çin ve ABD gibi büyük ülkelerin dikkatini çeken bölgelerden biri olarak ön plana çıkıyor. Arktik jeopolitiği sahip olduğu enerji kaynaklarının yanı sıra, iklim değişikliği sebebiyle bölgedeki buzulların erimesiyle yeni bir ticaret rotası olabilme potansiyeli ile gündeme gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

Savunma sanayisinde “Yapay Zeka Platformu” kurulacak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Demir, yapay zeka teknolojilerinde en hızlı olan ülkelerin diğerlerine üstünlük sağlayacağını belirterek “Hazırlıklarına devam ettiğimiz Yapay Zeka Platformu’nu yakın zamanda hizmete açmayı planlıyoruz” dedi. Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor Programı’nın ikinci dönem ödül ve üçüncü dönem yarışmaları imza töreni, SSB’de gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, burada yaptığı konuşmada, Ar-Ge ve teknoloji […]

One Web’in 34 uydusu daha uzaya fırlatıldı

Rusya, dünyaya hızlı internet sağlamayı amaçlayan İngiltere merkezli küresel iletişim şirketi One Web’in 34 uydusunu daha başarıyla uzaya fırlattı. Rusya Uzay Ajansından (Roscosmos) yapılan açıklamaya göre, fırlatma TSİ ile 21.10’da Kazakistan’ın güneyinde yer alan Baykonur Uzay Üssü’nden gerçekleştirildi. One Web’e ait 34 uydu daha Rus yapımı “Soyuz-2.1B” roketiyle uzaya gönderildi. Fırlatılan uydular yaklaşık 3,5 saat […]