Rusya’nın Arktik’i izleyecek Arktika-M meteoroloji uydusu uzaya fırlatıldı

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), Arktika-M meteoroloji uydusunun ilkinin Soyuz-2.1b roket taşıyıcısıyla uzaya fırlatıldığını duyurdu. Arktika-M uydusu, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden yüksek eliptik yörüngeye gönderildi.

Rusya, 28 Şubat Pazar günü, Arktik bölgesinin iklimini ve çevresel koşullarını izlemek amacıyla ilk meteorolojik uydusunu fırlattı. Rusya’nın Uzay Ajansı Roscosmos tarafından yapılan açıklamaya göre, Kazakistan’da Rusya’ya kiralanan bir uzay üssü olan Baykonur Uzay Üssü’nden ‘Arktika-M’ uydusu 09: 55’te fırlatıldı. Uydu, Soyuz-2.1b taşıyıcı roketi ile saat 12:14’te dünya atmosferine girdi.

Arktika-M meteorolojik uydunun her 15-30 dakikada bir, Hidrometeoroloji merkezine Kuzey ve Güney kutuplarına yakın karasal atmosfer ve yüzey hakkında güncellemeler sağlayacağı ifade ediliyor. Bu durumun, kısa vadeli hava durumu tahminlerini derlemek için daha doğru modeller oluşturmaya yardımcı olacağı ve araştırmacılara küresel iklim değişikliğini incelemek için büyük miktarda yeni veri sağlayacağı bildiriliyor.

Rusya, ikinci Arktika-M uydusunu 2023 yılında fırlatmayı planlıyor. Ayrıca, 2025 yılına kadar 5 adet uydunun daha uzaya gönderilmesi planlanıyor.

Arktik bölgesi, Rusya’nın stratejik önem atfettiği ve son dönemde Çin ve ABD gibi büyük ülkelerin dikkatini çeken bölgelerden biri olarak ön plana çıkıyor. Arktik jeopolitiği sahip olduğu enerji kaynaklarının yanı sıra, iklim değişikliği sebebiyle bölgedeki buzulların erimesiyle yeni bir ticaret rotası olabilme potansiyeli ile gündeme gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

KKTC Geçitkale Havaalanı SİHA üssü oluyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’yla ilgili kararını Resmi Gazete’de yayımladı. Karara göre havalimanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı’na verilerek askeri üs haline getirilecek. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Geçitkale Havaalanı’nın tahsisi ve kullanım hakkının Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığına verilmesine ilişkin Türkiye ile protokol imzalamak üzere Bayındırlık ve Ulaştırma […]

Türkiye’nin helikopterlerine uydu haberleşme yeteneği geliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile şirketin iştiraklerinden CTech, döner kanat platformlar için uçuş esnasında uydu üzerinden yer kontrol birimiyle haberleşme imkanı sağlayacak yeni bir sistem geliştiriyor. Az sayıda ülke ve şirketin sahip olduğu yetenekle arama kurtarma faaliyetleri, VIP ulaşım, ambulans ve acil yardım, doğal afetlerde kesintisiz iletişim, dünyanın herhangi bir yerinden görüntü, veri aktarımı […]