Rusya’nın Arktik’i izleyecek Arktika-M meteoroloji uydusu uzaya fırlatıldı

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), Arktika-M meteoroloji uydusunun ilkinin Soyuz-2.1b roket taşıyıcısıyla uzaya fırlatıldığını duyurdu. Arktika-M uydusu, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden yüksek eliptik yörüngeye gönderildi.

Rusya, 28 Şubat Pazar günü, Arktik bölgesinin iklimini ve çevresel koşullarını izlemek amacıyla ilk meteorolojik uydusunu fırlattı. Rusya’nın Uzay Ajansı Roscosmos tarafından yapılan açıklamaya göre, Kazakistan’da Rusya’ya kiralanan bir uzay üssü olan Baykonur Uzay Üssü’nden ‘Arktika-M’ uydusu 09: 55’te fırlatıldı. Uydu, Soyuz-2.1b taşıyıcı roketi ile saat 12:14’te dünya atmosferine girdi.

Arktika-M meteorolojik uydunun her 15-30 dakikada bir, Hidrometeoroloji merkezine Kuzey ve Güney kutuplarına yakın karasal atmosfer ve yüzey hakkında güncellemeler sağlayacağı ifade ediliyor. Bu durumun, kısa vadeli hava durumu tahminlerini derlemek için daha doğru modeller oluşturmaya yardımcı olacağı ve araştırmacılara küresel iklim değişikliğini incelemek için büyük miktarda yeni veri sağlayacağı bildiriliyor.

Rusya, ikinci Arktika-M uydusunu 2023 yılında fırlatmayı planlıyor. Ayrıca, 2025 yılına kadar 5 adet uydunun daha uzaya gönderilmesi planlanıyor.

Arktik bölgesi, Rusya’nın stratejik önem atfettiği ve son dönemde Çin ve ABD gibi büyük ülkelerin dikkatini çeken bölgelerden biri olarak ön plana çıkıyor. Arktik jeopolitiği sahip olduğu enerji kaynaklarının yanı sıra, iklim değişikliği sebebiyle bölgedeki buzulların erimesiyle yeni bir ticaret rotası olabilme potansiyeli ile gündeme gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

IRAK VE SURİYE’DE ÇALINAN AMERİKAN SİLAHLARI NEREDE?

The Intercept’in haberine göre 2017 yılından bu yana ABD’nin Irak ve Suriye’de bulunan askeri üslerinden sistematik olarak silahlar çalınıyor ve ABD bu konuda hiçbir güvenlik önlemi almıyor. Ulaşılan soruşturma belgelerine göre 2020 ile 2022 yılları arasında Irak ve Suriye’deki ABD birliklerinden çalınan yüz binlerce dolarlık askeri teçhizatın ardından, 2023 yılının başında da Irak’ta güdümlü füze […]

Fırat’ın doğusunda yeni alev: Aşiretler

Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Deyrezzor kenti tamamen Arap nüfusludur. Bu şehirde 30’dan fazla aşiret ve 200 kadar aile bulunuyor. Şehrin yönetimi Fırat nehrinin ayırdığı sınırlarla belirlenmiştir. Nehrin doğusu PKK terör örgütünde, batısı ise Esad rejimi ve müttefiklerinin kontrolündedir. Terör örgütü PKK, Deyrezzor şehrini askeri bakımdan kontrol etmek için Deyrezzor Askeri Meclisini kurdu. Bu meclisin başına da […]