Rusya’nın Arktik’i izleyecek Arktika-M meteoroloji uydusu uzaya fırlatıldı

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), Arktika-M meteoroloji uydusunun ilkinin Soyuz-2.1b roket taşıyıcısıyla uzaya fırlatıldığını duyurdu. Arktika-M uydusu, Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden yüksek eliptik yörüngeye gönderildi.

Rusya, 28 Şubat Pazar günü, Arktik bölgesinin iklimini ve çevresel koşullarını izlemek amacıyla ilk meteorolojik uydusunu fırlattı. Rusya’nın Uzay Ajansı Roscosmos tarafından yapılan açıklamaya göre, Kazakistan’da Rusya’ya kiralanan bir uzay üssü olan Baykonur Uzay Üssü’nden ‘Arktika-M’ uydusu 09: 55’te fırlatıldı. Uydu, Soyuz-2.1b taşıyıcı roketi ile saat 12:14’te dünya atmosferine girdi.

Arktika-M meteorolojik uydunun her 15-30 dakikada bir, Hidrometeoroloji merkezine Kuzey ve Güney kutuplarına yakın karasal atmosfer ve yüzey hakkında güncellemeler sağlayacağı ifade ediliyor. Bu durumun, kısa vadeli hava durumu tahminlerini derlemek için daha doğru modeller oluşturmaya yardımcı olacağı ve araştırmacılara küresel iklim değişikliğini incelemek için büyük miktarda yeni veri sağlayacağı bildiriliyor.

Rusya, ikinci Arktika-M uydusunu 2023 yılında fırlatmayı planlıyor. Ayrıca, 2025 yılına kadar 5 adet uydunun daha uzaya gönderilmesi planlanıyor.

Arktik bölgesi, Rusya’nın stratejik önem atfettiği ve son dönemde Çin ve ABD gibi büyük ülkelerin dikkatini çeken bölgelerden biri olarak ön plana çıkıyor. Arktik jeopolitiği sahip olduğu enerji kaynaklarının yanı sıra, iklim değişikliği sebebiyle bölgedeki buzulların erimesiyle yeni bir ticaret rotası olabilme potansiyeli ile gündeme gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer

TEMSA-ASELSAN ortak üretimi Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otobüsü banttan indi

TEMSA – ASELSAN iş birliğiyle geliştirilen Türk otomotiv sanayisinin ilk yüzde yüz yerli elektrikli otobüsü Avenue EV, yollara çıkmaya hazırlanıyor. TEMSA’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye otobüs pazarının önemli markalarından TEMSA ve Türk savunma sanayisi kuruluşu ASELSAN iş birliğiyle geliştirilen yüzde yüz yerli elektrikli araç Avenue EV, seri üretime hazır hale geldi. Geçen yıllarda imzalanan anlaşma kapsamında, ASELSAN‘ın elektrikli çekiş […]

Hayat kurtaran yerli otomatik elektroşok cihazı yurt içinde ve dışında görevde

ASELSAN’ın, ani kalp durmalarında hastanın elektroşokla hayata döndürülmesini sağlayan otomatik eksternal defibrilatörü (OED), yurt içinde ilk yardım görevlilerinin eğitimlerinde ve yurt dışında sağlık kuruluşlarında kullanılmaya başlandı. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda (EURO 2020) Finlandiya ile oynanan maçta fenalaşan Danimarkalı futbolcu Christian Eriksen’in sahadaki hızlı müdahale ve kalp masajıyla kurtarılması, bu tür acil durumlar için geliştirilen tıbbi cihazların önemini […]